1.Kıbrıs Bağımsız Kısa Film Festivali 18 Mayıs’ta başlıyor

Ülkemiz 18-22 Mayıs tarihleri arasında uluslararası boyuttaki 1.Kıbrıs Bağımsız Kısa Film Festivali’ne(ICSFF) evsahipliği yapacak.  Ülkemizde sinema sanatıyla ilgili çeşitli faaliyetler yapmak amacıyla geçtiğimiz yıl kurulan Kıbrıs Bağımsız Film Derneği(CIFA)  tarafından düzenlenecek 1.Kıbrıs Bağımsız Kısa Film Festivali’nde 74’ü yarışma filmi olmak üzere toplam 87 kısa film gösterilecek.

18 Mayıs gecesi Lefkoşa AKM’de saat 19:00’da gerçekleşecek açılış töreni ile başlayacak 5 günlük festivalde, Lefkoşa AKM ve Gazimağusa’da  DAÜ’de gösterimler yapılacak.  Sabah, öğleden sonra, akşamüzeri ve gece seansları şeklinde gerçekleşecek festivaldeki  tüm gösterimler halka açık ve ücretsiz olacak. Filmler orijnal dillerinde ve İngilizce altyazılı gösterilecek.

Festivalin açılış partisi 18 Mayıs Cuma gecesi Lefkoşa Bandabuliya Sahne’de
Festivalin ilk gecesi saat 21:00’de ise Lefkoşa Bandabuliya Sahne’de yer alacak  festival in açılış partisi, konukları, festival komitesini ve sinemaseverleri bir araya getirecek.

5 kişilik jüri 75 filmi izleyerek 3 ödül verecek
Toplam 46 ülkeden filmlerin sinemaseverlerle buluşacağı festivalde En İyi Film, En İyi Sinematografi ve En İyi Senaryo dallarında ödüllerin yanı sıra, CIFA Özel Mansiyon ödülüyle birlikte toplam 4 ödül verilecek. Şair-multimedya performans sanatçısı ve akademisyen Alev Adil, sanat yönetmeni Selda Çiçek,film eleştirmeni-oyuncu Cüneyt Cebenoyan, ressam-şair Ümit İnatçı ve Rus yönetmen -senarist-yapımcı Slava Ross  tarafından oluşturulan Festival jürisi 74 filmin seçildiği yarışma filmlerini değerlendirecek ve ödüller 22 Mayıs gecesinde sahiplerini bulacak.

Festival sponsorları LTB, Merit ve Cumhurbaşkanlığı
Lefkoşa Türk Belediyesi, Merit Otelleri ve Cumhurbaşkanlığı’nın sponsor olarak yer aldığı festivale Turizm ve Çevre Bakanlığı, Kültür Dairesi, YDÜ, DAÜ, Girne Belediyesi, Creditwest, Cypex Co.Ltd.(Efes Pilsen) de çeşitli katkılar koydu.

Festivalin konuğu Tolga Karaçelik söyleşisi 21 Mayıs’ta
Türkiye’nin önemli yönetmenlerinden Tolga Karaçelik festivalin bu yılki konuğu olacak ve Kıbrıs Bağımsız Film Derneği  ile YDÜ İletişim Fakültesi işbirliğinde düzenlenecek “Kelebekler” film gösterimi ve söyleşi sayesinde öğrenciler ve sinemaseverlerle buluşacak. 21 Mayıs Pazartesi günü  10:00-13:00 saatleri arasında YDÜ Kütüphane Salon: 4’te yapılacak etkinlikte önce, yönetmenin bu yıl  Sundance Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü de alan son filmi “Kelebekler” gösterilecek ve sonrasında da yönetmen Tolga Karaçelik sinemasaverlerle buluşarak film ve sineması ile ilgili soruları yanıtlayacak. Festival ile ilgili tüm bilgi ve gelişmelere festivalin Facebook adresinden  ulaşılabilir.

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.