10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor…

“İşimiz gücümüz yaşamak” diyen 10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali maden işçilerinden sinema emekçilerine, çocuk işçilerden akıllı telefon işçilerine emek alanında yaşanan sömürüyü anlatacak. Gezi’den Yırca’ya, Kobanê’den sığınma kamplarına toplumsal mücadelelerin anlatıları da yine perdeye taşınacak. 

“İşimiz gücümüz yaşamak” sloganıyla iş cinayetlerini gören ve gösteren 10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 22’si uluslararası, 53’ü Türkiye’den olmak üzere toplam 75 adet uzun ve kısa kurmaca, belgesel filmi perdeye taşıyacak.

Festival filmleri arasında gerek Türkiye’de, gerekse de dünyada yoğunlaşan emek sömürüsü, iş cinayetleri ve işçi direnişleri ile ilgili filmlerde maden işkolundaki direnişlere özel bir yer verildi. Haziran İsyanı, Yırca Direnişi, Kobanê Direnişi ile ilgili filmler de yine festival kapsamında izleyicilerle buluşacak.

Soma, Silezya, Colorado: Maden işçileri perdede

Soma’da 13 Mayıs 2014’te 301 maden işçisinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan katliam ile ilgili Kolektif Sinema tarafından hazırlanan ve ilk gösterimi Gençlik Filmleri Festivali’nde yapılan “Soma: Bir Avuç Kömür İçin Ömrünü Verenlere” belgeseli 10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde de gösterime giriyor. Belgesel, güvencesiz ve insanlık dışı koşullarda çalışmak zorunda bırakılan madenciler için koca bir tabuta dönüşen Soma’da halka yönelik sistemli şiddeti perdeye yansıtıyor.

Tayyip Erdoğan’ın “Bu işin fıtratında var” dediği Soma Katliamı’nın 70 gün sonrasında bölgeye giden bir grup bağımsız gazetecinin, anaakım medyanın görmezden geldiği ilçedeki izlenimleri de “Geride Kalanlar” ile izleyiciyle buluşuyor.

Polonya’nın Silezya bölgesindeki maden işçilerini anlatan üçlemeden “Tacın İncisi” filmi 2008 yılındaki 3. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde gösterilmişti. Üçlemenin ikinci filmi “Siyah Toprağın Tadı” da Türkiye’de ilk defa bu yılki festival kapsamında yer alıyor.

ABD’nin Colorado eyaletinde direnen maden işçilerinin katledilmesini konu edinen “Palikari” filmi de İşçi Filmleri Festivali’nde olacak. Yönetmen Lamprini Thoma, filmin festival kapsamında Soma işçilerine adadığını bir video mesaj ile açıkladı.

Sinema emekçileri kendilerini anlattı

400’den fazla sinema emekçisinin 5 Kasım 1977’de 60 yıllık suskunluklarını kırarak Sansür Yasası’na karşı başlattıkları yürüyüşün öyküsünü anlatan “Yollara Düştük” 10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin açılış filmi. Film, 2 Mayıs Cumartesi günü saat 19.00’da Şişli Kent Kültür Merkezi’ndeki açılışta izleyicilerle buluşuyor.

Yine dünyanın en büyük film üreticilerinden olan Yeşilçam’da izleyicinin beğenisine sunulan filmlerin donanım ve bütçe eksikliği, kamera önü ve arkasındaki yoğun emek gücü “Motör” filmiyle anlatılıyor.

Akıllı telefon fabrikalarındaki sömürü

Çin’deki iPhone ve Samsung fabrikalarında akıllı telefon işçilerinin sömürülmesiyle ilgili 4 film İşçi Filmleri Festivali’nde. “Apple’ın Tutulmayan Sözleri” iPhone6 üreten fabrikalarda yaşanan emek sömürüsünü, kalay elde etmek için çocuk işçilerin çalıştırılmasını ve kalayın tehlikeli madenlerden sağlanmasını açığa çıkarmak için gizli kamerayla çekilmiş bir film.

“Sınırların Ötesine Geçmek” Apple’ın başlıca taşeronu olan Foxconn’da 13 işçinin çatıdan atlayarak intihar etmesi olayının tek sağ kalanı Tian Yu’nun öyküsünü anlatırken; “Utanç İmparatorluğu” ise Samsung yarı iletken fabrikasında, beyaz önlükleri, şapka ve maskeleriyle isimsiz insanların ‘temiz oda’da, güvenlik önlemi olmaksızın sadece gözleri görünerek tehlikeli kimyasalları işlemesini konu ediniyor.

“Cebimde Kan Var” ise Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde 5 milyon insanın ölümüne neden olan iç savaşın cep telefonlarına olan taleplerle finanse edilmesini aktarıyor.

İşleri güçleri yaşamak olanlar

“Mavi Ring” ile Eskişehir Devlet Hastanesi’nde doktor olarak çalışan Pınar’ın, “Mass a Bhat” ile yaşam mücadelesi anlatılan 8 yaşındaki Bangladeşli çocuk işçi Nasır’ın, “Kumaştaki Gözyaşları” ile yine Bangladeş’teki Rana Plaza Katliamı’nda kızlarını kaybeden Razia Begüm’ün ve “İki Gün Bir Gece” ile bir güneş paneli fabrikasında çalışan Sandra’nın öyküleri İşçi Filmleri Festivali’nde yan yana geliyor.

Gezi’den Yırca’ya direnenler yine sahnede

2014’te “Her yer festival, her yer direniş” sloganıyla direnişi perdeye taşıyan İşçi Filmleri Festivali, bu yıl da direnenleri unutmuyor. “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş”, “Cennetin Düşüşü” ve “Madde 16: Yaşam Hakkı” Haziran İsyanı’nda kaydedilen görüntülerle hazırlandı ve ortaya çıkan mücadeleyi anlatıyor.

Soma’nın Yırca Köyü’nde Kolin’in termik santraline karşı zeytinlikleri için direnenlerin mücadelesi “Ölmez Ağaç: Yırca’da Zeytinlik Direnişi” ile festivalde yer alıyor.

Kobanê’nin motivasyonu, mültecilerin yaşamı

2014 yılına damgasını vuran Kobanê Direnişi “Berroj/Sabaha Doğru” filmiyle birlikte izleyiciyle buluşuyor. Filmin yönetmenleri İhsan Kaçar ve Ömer Leventoğlu “Gerçekten de Kobanê Savaşı’nın geri planındaki motivasyon nedir?” sorusunun yanıtını izleyiciye aktarıyor.

Suriye Savaşı’ndan kaçarak Türkiye’ye sığınan mültecilerin sığınma kamplarına odaklanan ve onların yaşam koşullarına, gündelik hayatlarına, beklentilerine ve çalışma koşullarına bakan “Araf” da savaş ve savaş sonrası süreci belgeliyor.

Costa Gavras’ın Kapital’i festivalde

  1. İşçi Filmleri Festivali’nin en dikkat çekici filmlerinden birisi de Costa Gavras imzalı “Kapital”. Film, büyük bir Fransız bankasına yeni CEO olmuş bir yöneticinin yaşamı üzerinden günümüz kapitalizminin Darwinci dünyasının küresel finans evresinde nasıl olduğu hakkında sert bir eleştiri içeriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.