11. Alanya Belgesel Film Festivali


Alanya Sinema Kültür Sanat ve Tanıtım Derneği’nin  düzenlediği Belgesel Film Festivali için geri sayım başladı… Bu sene 11 . si düzenlenecek olan festival Alanya Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği’nin işbirliği ile 07 Mayıs-12 Mayıs tarihleri arasında Alanya Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

Festival’de yerli yabancı olmak üzere toplam 29 film sinemaseverlerle buluşacak.

Bu sene festivalde  film gösterimi dışında  2  etkinlik bulunmakta. İlki Alanya Fotoğraf Sanatçıları Klubü  AFSAK’ın  işbirliği ile gerçekleştirilecek olan “Geçmiş Zaman Olur ki” adlı fotoğraf sergisi…07 Mayıs saat 19.00 da Alanya Kültür Merkezi’nde açılışı yapılacak olan sergide   sanatçı Ahmet Esmer’in 1967 senesinde  Ulvi Uraz’ın çalıştırdığı İstanbul Opera Tiyatrosu’nda fuaye ye asılmak üzere  çekmiş olduğu , o günlerde  henüz meşhur olmamış , bugünün  seçkin sanatçılarına  ait fotoğrafları yer alıyor.

Festival sürecindeki ikinci etkinlik ise  12 Mayıs Cumartesi günü saat 16.30 da  Işıl Özgentürk ve Berrin Avcı’nın katılımları ile gerçekleşecek olan  “ Yaşamda ve Sinemada Kadına  Yönelik Şiddetin Toplum Tarafından Onaylanması “ başlıklı panel…Panelde sanatçılar kendi bakış açıları ile son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin sinemaya izdüşümünü izleyicilerle paylaşacaklar.

11. Alanya Belgesel Film Festivali’nde önceki senelerde olduğu gibi yönetmenlerden bazıları festival sürecinde izleyicilerle birlikte olup , filmlerinin gösterimlerinden sonra sinemaseverlerin sorularını yanıtlayacaklar.Bu seneki etkinliğe katılacak yönetmenler ; Banliyö adlı belgeselin yönetmeni Bülent Çubukçu, Manastır doğum yerim adlı belgeselin yönetmeni Yasin Ali Türkeri ve Yıldız Alpar bedii rakstan bugüne adlı  belgeselin yönetmeni Ayşe Çetinbaş …

Film gösterimleri  Alanya Kültür Merkezi’nde 07 Mayıs saat 14.00 den itibaren ücretsiz , Türkçe alt yazılı olarak gerçekleşecektir.

11.Alanya Belgesel Film Festivali 12 Mayıs 2012 tarihinde sona erecektir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.