14. Akbank Kısa Film Festivali ön eleme sonuçları…

14. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında düzenlenen “Ulusal ve Uluslararası Kısa Film Yarışması” ön eleme sonuçları açıklandı. Türkiye’de kısa film alanında etkin bir platform oluşturan ve bu yıl 19 – 29  Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan Festival’in yarışma bölümüne 65 ülkeden toplam 1.342 kısa film başvurdu.

Oyuncu Cemre Ebüzziya,  Yönetmen Hasan Tuna Balkan ve Yönetmen Selim Evci’den oluşan yarışma ön eleme jüri kurulunun değerlendirmesi sonucu; “Ulusal Yarışma Festival Kısaları Bölümü”ne katılan eserler arasından 14 film ve “Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü” başvuruları arasından seçilen 14 film “En İyi Film Ödülü” için yarışmaya hak kazandı.

Ön elemeyi geçen Ulusal Yarışma Festival Kısaları adayları, Oyuncu Hazar Ergüçlü, Yönetmen Onur Saylak, Yazar Hülya Uçansu, Fotoğraf Sanatçısı Coşar Kulaksız ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan Ulusal Yarışma Festival Kısaları Bölümü Ana Jüri Üyeleri; Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü adayları ise Yönetmen Ana Katz, Oyuncu Farah Zeynep Abdullah, Montpellier Film Festivali Programcısı Michèle Driguez,  Senarist Marietta von Hauswolff von Baumgarten ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’nın yer aldığı Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü Ana Jüri Üyeleri tarafından değerlendirilecek. Forum bölümü kapsamındaki senaryo yarışmasının jüri üyeleri ise oyuncu Feride Çetin, Sinema Yazarı Banu Bozdemir ve yönetmen-senarist Mehmet Eryılmaz olacak.

Ulusal ve Uluslararası kategorilerde “En İyi Film” olarak seçilecek eserlerin yönetmenleri Akbank Sanat tarafından; 5.000 Dolar ile ödüllendirilecek. Ulusal ve Uluslararası yarışma kapsamında jüri tarafından en iyi film seçilecek olan yapımlar, 14. Akbank Kısa Film Festivali’nin ardından “Ödüllü Filmler Üniversitelerde” etkinliği kapsamında; Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki üniversite kampüslerinde gösterilecek.  Akbank Kısa Film Forum bölümünde ise yapım desteği amaçlı bir kısa film senaryo yarışmasını kazanan senaryo ise Akbank Sanat tarafından 3.000 TL ile ödüllendirilecek.

 10 gün boyunca yurt içi ve yurt dışından geniş katılımlı atölye çalışmaları ve söyleşileriyle sinemaseverlere keyifle izleyecekleri bir program sunacak olan 14. Akbank Kısa Film Festivali hakkında detaylı bilgi için www.akbankkisafilmfestivali.com ve www.akbanksanat.com adresleri ziyaret edebilirsiniz.

www.akbanksanat.com
Facebook http://www.facebook.com/akbanksanat

Instagram http://instagram.com/akbanksanat

Twitter  https://twitter.com/akbanksanat

Vimeo http://vimeo.com/akbanksanat

YouTube http://www.youtube.com/user/akbanksanat

  1. Akbank Kısa Film Festivali Ön Eleme Sonuçları

“Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü” Aday Filmler:

  1. Kapitalist (Kapitalistis) Yönetmen: Pablo Munoz Gomez (Fransa)
  2. Maviye Doğru (Into the Blue) Yönetmen: Antoneta Alamat Kusijanović (Hırvatistan, Slovenya, İsveç)
  3. Atlantis, 2003 (Atlantis, 2003) Yönetmen: Michal Blaško (Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna)
  4. Aria (Aria) Yönetmen: Myrsini Aristidou (Güney Kıbrıs, Fransa)
  5. Nazik Bir Gece (A Gentle Night) Yönetmen: Qiu Yang (Çin)
  6. DeKalb İlkokulu (DeKalb Elementary) Yönetmen: Reed Van Dyk (ABD)
  7. Kimse Elimi Tutmasın (Shall No One Hold My Hand) Yönetmen: Cenk Ertürk (Türkiye, Fransa)
  8. Copa-Loca (Copa-Loca) Yönetmen: Christos Massalas (Yunanistan)
  9. Görünmez (Invisibly) Yönetmen: Áron Szentpéteri (Macaristan)
  10. Rötuş (Retouch) Yönetmen: Kaveh Mazaheri (İran)
  11. Negatif Alan (Negative Space) Yönetmen: Ru Kuwahata, Max Porter (Fransa)
  12. Hiçbir Şey (Nada) Yönetmen: Gabrel Martins (Brezilya)
  13. Boğulan Bir Adam (A Drowning Man) Yönetmen: Mahdi Fleifel (Danimarka/Yunanistan/İngiltere)
  14. Okul Sonrası Bıçaklı Düello (After School Knife Fight) Yönetmen:Caroline Poggi, Jonathan Vinel (Fransa)

“Ulusal Yarışma Festival Kısaları Bölümü’’ Aday Filmler:

  1. Kot Farkı  Yönetmen: Ayris Alptekin
  2. Toprak Yönetmen: Onur Yağız
  3. Dans Eden Kızlar Yönetmen: Zeynep Köprülü
  4. 3,5 Lira Yönetmen: Hasan Ali Kılıçgün
  5. Ronaldo Yönetmen: Recep Bozgöz
  6. Hesap Kitap Yönetmen: Kartal Gür
  7. Mutluluk Yönetmen: Necip Çağhan Özdemir
  8. Hinterlant  Yönetmen: Sinan Kesova
  9. Kerata Yönetmen: Kasım Ördek
  10. Gecenin Ardından Yönetmen: Buse Halaçoğlu
  11. Baran Yönetmen: Hasan Serin
  12. Kaset Yönetmen: Serkan Fakılı
  13. Hastabakıcı Yönetmen: Soner Sert
  14. Afgan Kömürü Yönetmen: Zeynep Gürlu Keçeciler

 

 

 

Yorum gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

İçinden sinema geçen yazılar…

Banu Bozdemir Kitapları

Yorumlar

öteki sinema

Arşiv

© 2012 Banu Bozdemir
Powered by WordPress, Endless & Sneek