16. İstanbul 1001 Belgesel film festivali başlıyor…

1001_16_logoKültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve Beşiktaş Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından organize edilen İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, bu yıl 16. kez sinemaseverlerle buluşuyor. 13 – 17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalin teması “An ve Zaman” olarak belirlendi.

Beşiktaş Çarşı Meydanı’nda sinemaseverlerin katılımıyla düzenlenecek bir şenlikle açılışını yapacak olan 16. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nde bu yıl 14’ü Türkiye ve 16’sı yurtdışından olmak üzere toplam 30 film gösterilecek. Filmler, Sahne Beşiktaş, Ortaköy Kültür Merkezi (Afife Jale Salonu), Levent Kültür Merkezi (Onat Kutlar Sinema Salonu), Fransız Kültür Merkezi ve Nâzım Hikmet Kültür Merkezi salonlarında ücretsiz olarak izlenebilecek.

ESKİMEYEN FİLMLER

Bu yıl “An ve Zaman” temasıyla, geçtiğimiz 15 yılın hiç eskimeyen filmlerinden bir seçki sunan festival, sinemaseverleri bir kez daha tanıklığa davet ediyor. Dünyanın her yerinde ve elbette Türkiye’de de unutulmaması, üzerinde ısrarla düşünülmesi ve eyleme geçilmesi gereken konular ve olaylar, yani gerçekler hakkındaki öyküler perdeye yansırken, “zamansızlığımızda” inat etmenin gücünü, heyecanını paylaşıyoruz.

Festival komitesi, bu yılın afişini, iki önemli yönetmenin sinema tarihinin unutulmazlarından olan filmlerinden esinle yakaladı: Eisenstein’ın “Potemkin Zırhlısı” filminde Odessa merdivenlerinden ve Brian De Palma’nın “Dokulunmazlar” filminde tren garı merdivenlerinden başıboş düşen bebek arabası… Bir “an”da harekete geçen bebek arabası, an’a dair çağrışımları da peşi sıra harekete geçiriyor. An, hem geçen yüzyılı, bugünü ve geleceği görmemizi sağlayan tüm anları hem de sarsıcı sonuçları olabilen tek bir an’ı ifade edebilir. Festival, izleyicileri zaman içindeki an’lara bakan filmlerle buluştururken, kelime bir fiile dönüştüğünde bize çağrıştırdıklarını da başucunda tutuyor: Anmak, anımsamak, unutmamak, hafızaya sahip çıkmak, o an’da ve geçmiş an’larda yaşananları kayda almak…

an ve zaman 2PARALEL ETKİNLİKLER

Bugüne kadar 60 ülkeden bin 238 filmi 150 bin izleyiciyle buluşturan Belgesel Sinemacılar Birliği, 16. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali ile bu yıl da 15 bin sinemasevere ulaşmayı bekliyor.

Sinema sektörünün gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyen Belgesel Sinemacılar Birliği, 15 yıl boyunca düzenlediği festivallerle gerek sinemaseverlerin gerekse sektörün dikkatini çekerken, Türkiye’de belgesel sinemanın serüveni, festival aracılığıyla uluslararası bir platformda konuşulmaya; sektörün temsilcileri uluslararası muhataplarıyla bir araya gelmeye başladı. Bunda, İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin, film gösterimlerinin yanı sıra düzenlediği paralel etkinliklerin de payı büyük.

16. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, bizi, zihnimizi açacak paralel etkinliklerle buluşturmaya devam ediyor:

Cezayir’de Paneller

16. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, her yıl olduğu üzere, bu yıl da paralel etkinlikleriyle belgesel sinemaya gönül verenleri bir araya getirecek. Cezayir Restaurant’ta düzenlenecek olan “Türkiye – Almanya Ortak Yapım Atölyesi” ve “Online Yayıncılıkta Arşivin Önemi ve Telif Hakları Paneli” konulu buluşmalar, belgesel sinema meraklılarına açık olarak gerçekleştirilecek.

Pitching in İstanbul Proje Pişirme Atölyesi

Belgesel Sinemacılar Birliği’nin bu yıl üç aşamalı olarak organize ettiği ve ilk iki aşamasını gerçekleştirdiği PITCHIN’ISTANBUL Belgesel Proje Pişirme Atölyesi’nin üçüncü ve son aşaması, 16. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali kapsamında yapılacak. 13 – 14 – 15 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek olan atölye, belgesel film projelerinin uluslararası mali kaynaklara, ortak yapım, dağıtım ve gösterim olanaklarına erişim imkânlarını artırmayı hedefliyor. PITCHIN’ISTANBUL Belgesel Proje Pişirme Atölyesi, ExpertDocs Başkanı Marijke Rawie ile 2000 yılından bu yana Avrupa ve Orta Doğu’da çok sayıda atölye ve forum çalışmasına katılan Eunopen Documentary Network (EDN) Eğitim Başkanı Mikael Opstrup’ın eğitmenliğinde gerçekleştirilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.