23. Uluslararası Film Festivali’nde en iyi kurmaca Baydara Edra’nın Kaderi!


Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün ana sponsorluğunda, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Başkonsolosluğu ve Goethe Institut nün salon sponsorluklarında gerçekleştirilen festivalin ulusal kısa film yarışma bölümü, ülkemizdeki kısa film çalışmalarının değerlendirilmesi ve filmlerin seyirci ile buluşmasını sağlamak amacıyla düzenleniyor. Bu yıl yarışmaya 270 adet ulusal film başvurdu. Bu filmlerden 41 tanesi ön elemeyi geçerek gösterime hak kazandı.

23-30 Kasım 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen festival boyunca ülkemizden ve yurtdışından, ikişer kez, toplam 159 kısa film gösterildi. Değişik ülkelerden birçok konuk ağırlandı. Yönetmenler film gösterimleri sonrası seyircilerle buluşarak çalışmaları konusunda bilgi verdiler, soruları yanıtladılar. Sanatçı Natali Yeres tarafından “Sinemada Sanat Yönetimi” konulu bir atölye çalışması düzenlendi.

Banu Bozdemir, Binnur Feyizli, Devin Özgür Çınar, Feza Çaldıran, Fırat Sayıcı, Mehmet Güleryüz , Selim Güneş ve Yasin Ali Türkeri den oluşan seçicici kurul yapmış olduğu değerlendirme sonucu aşağıdaki filmleri ödüle değer buldu.

* EN İYİ KURMACA FİLM ÖDÜLÜ “ BAYDARA EDRA’NIN KADERİ
Yönetmen: Can Eren

* EN İYİ BELGESEL FİLM ÖDÜLÜ “BİR AVLU BİR KENT”
Yönetmen: Canan Altınbulak

* EN İYİ CANLANDIRMA FİLM ÖDÜLÜ “HİÇ BİR KARANLIK UNUTTURAMAZ”
Yönetmen: Hüseyin Karabey

* EN İYİ DENEYSEL FİLM ÖDÜLÜ “INTEGRAL
Yönetmen: Oğuzhan Kaya

* JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ “KIRMIZI ALARM
Yönetmen: Emre Akay

* EN İYİ AFİŞ TASARIM ÖDÜLÜ
Grafiker: Eylem Arbak

Ayrıca son birkaç yıldır Hollanda Başkonsolosluğu tarafından verilen HOLLANDA BAŞKONSOLOSLUĞU EN YARATICI KISA FİLM ÖDÜLÜ ne,  yönetmenliğini Emre Aluç’un yaptığı “YASİN ZİYA HIMBILGİL” isimli film değer görüldü.

30 Kasım 2011 akşamı, Fransız Kültür Merkezi Sinema Salonu’nda kalabalık bir izleyici topluluğu karşısında gerçekleştirilen, Haşmet Topaloğlu’nun ve Ceylan Özçelik’in sunuculuğunu yaptığı kapanış töreninde, ödül sahiplerine plaketleri verildi ve filmlerinden kısa bölümler gösterildi.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.