“3. BAK SETEM Akademi Ödülleri” verildi.

Belgesel, Animasyon ve Kurmaca film kategorilerinde toplam 111 eser yarışırken, Avrasya Kısa Film Yarışması’na Türkiye, Çin, Azerbaycan ve İran’dan 44 kısa film katıldı.

“Belgesel” dalında, Sinan Arıkan “Çıraksız Ustalar” filmi ile “En İyi Film Ödülü”nü, Yahya Ercan “İmece Evi” ile “En İyi Yönetmen Ödülü”nü, Fatih Bacağıkırık “Hafsa” ile “En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülünü” kazandı. “En İyi Senaryo Ödülü”nü ise Musa Ak ve Hasan Basri Özdemir’in “Turab” filmi ile Olcay Oğuz ve Yahya Ercan’ın “Gökkuşağı” filmi paylaştı.

“En iyi Kurgu Ödülü” Melih Oruç’un “92 Belgeseli”nin oldu.

“Jüri Özel Ödülü” ise “Parkour” filmiyle Burkay Doğan, Yaprak Aydın ve M.Şakir Arslan’ın oldu.

Belgesel Jürisi : Erdoğan Kar, Ufuk Özenateş, Haluk Can

– Animasyon kategorisinde “Akdenizli”ye iki ödül

“Animasyon” dalında Seçkin Yalın ve Yiğit Pehlivan’ın “Akdenizli” filmi “En İyi Film” ve “En İyi Animatör” ödüllerini kazandı.

Orhan Umut Gökcek “Vakitsiz Horoz” filmiyle “En İyi Yönetmen Ödülü”ne, Burkay Doğan “Şem” filmiyle “En İyi Senaryo Ödülünü”ne

Süleyman Gürgün’de “Bird Ball” ile jüri özel ödülüne layık görüldü.

Animasyon Jürisi : Şafak Tavkul, Hüseyin Karabey, Özgül Gürbüz

Kurmaca kategorisinde “En İyi Kısa Film Ödülü” Alper Akdeniz’in “Rüya” filmine verilirken, “En İyi Yönetmen Ödülü” “Güneş Bisikletimi Yaksın” filmiyle Özgürcan Uzunyaşa’nın, “En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü” “Rüya” filmi ile Ayberk Olgay’ın oldu.

“En İyi Senaryo Ödülü”nü “Alamor ve “Güneş Bisikletimi Yaksın” filmleri paylaştı. “En İyi Kurgu Ödülü” Alamor” filminin oldu.

“En iyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü Yasemin Taş, “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü Salih Bademci kazandı. “Jüri Özel Ödülü”nü “Ya Sizce” filmiyle Açı Lisesi Film Kulübü kazandı

Kurmaca Jürisi : Handan İpekçi, Banu Bozdemir, Ahmet Çadırcı, Feza Sınar, Murat Yaykın

– “Ata’ya Saygı”, En İyi Film Ödülü’nü kazandı.

Avrasya Kısa Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü “Ata’ya Saygı”, En İyi Yönetmen Ödülü “Sınır Çocuğu”, “En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü “Ligiang Nehri”, En İyi Senaryo Ödülü “Rüya”, En İyi Kurgu Ödülü “Denizin Fısıltıları” , En İyi Kadın Oyuncu Ödülü “Shaoxing’de bir Şans” filmiyle DAN Yingsheng’e , En İyi Erkek Ödülü “İhtiyarlar Ölmez” filmiyle Kazım Haşimzade’ye ve  Jüri Özel Ödülü “Seher” filmiyle Şelale Hüseynova’ya verildi.

Avrasya Jürisi : Hüsamettin Ünlüoğlu, Mehmet Güleryüz, Rıza Siami

Gecede ayrıca Türk sinemasının birçok önemli filminde imzası olan ödüllü Görüntü Yönetmeni Ertunç Şenkay‘a emek ödülü takdim edildi.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.