4. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali sona erdi

‘MarmariSANart’ topluluğu tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen, ‘’Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’’ Pazar akşamı Armutalan Kültür Merkezi Tarık Akan sahnesinde yapılan ödül töreniyle sona erdi.
40 kısa filmin finale kaldığı törende, 12 dalda ödül dağıtıldı. Festivalin bu yılki onur konukları, oyuncu ve yazar Göksel Arsoy ve Yusuf Sezgin oldu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Bülent Özkam’a da sinema ve medya sektörüne sağladığı katkılardan dolayı “Onur Ödülü” verildi.

9 Ekim – 14 Ekim tarihleri arasında Marmaris’te düzenlenen 102 ülkeden, bin 797 filmin başvurduğu festivalin 4. gününde Armutalan Kültür Merkezi ve Serin Kültür Kitap Kafe’de Panel ve imza günleri düzenlendi. Sabah saatlerinde başlayan film gösterimlerinin yanı sıra Atölye- Çocuk sinemacıları adlı atölye ve kitap imza günleri gerçekleşti. Kitaplarını imzalayan Yazar Banu Bozdemir çocuklara özel sinema atölyesi yaptı.
Kültür Eski Bakanı Prof. Dr. Suat Çağlayan, sinemanın küreselleşmeyi, halk kültürünü ve sinemanın birbirleri ile etkileşim halinde olduğunu vurguladı. Gazeteci Yazar Merdan Yanardağ, ‘medya ve sinema’ üzerine konuştu. Demokrasi ve sinemanın ayrılmaz bir bütün olduğunu demokrasinin olmadığı yerde sanat ve sinemanın olamayacağını dile getirdi. Panel sonrası konuşmacılar Serin Kültür Kitap Kafe’de kitaplarını imzaladı.

Festivalin son günü olan 14 Ekim Pazar günü ise, film gösterimlerinin ardından Devlet Eski Bakanı yazar Yılmaz Karakoyunlu, oyuncu ve yazar Göksel Arsoy, Sinema eleştirmeni ve yazar Atilla Dorsay, gazeteci yazar Nida Yılmaz moderatörlüğünde, “Ülkemizde Sinema Sanatı, Festivaller, Sorunları ve Çözümleri” adlı panele konuşmacı olarak katıldı. Konuşmacılar bu panelin ardından kitaplarını imzaladılar.

Bu yıl 170 kısa filmi sinemaseverlerle ve jüri üyeleriyle buluşturan, festivalin komite başkanı Şeref Öztürk, bu yıl dördüncüsü düzenlenen kısa film festivalinin, uluslararası düzeyde ses getirdiğini, filmlerin Norveç’te eş zamanlı gösterime girdiğini belirtti.

. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali

Liselerarası En İyi Film: “Gece boyunca”, Deniz Ünsal

Netsel Marmaris Jüri Özel Ödülü: “Bir filmin duruşması”, Gökhan Kaya

Halk Jürisi Özel Ödülü: “Beyazlar sönsün”, Aycan Akdağ, İbrahim Kucus

Ön Jüri Özel Ödülü: “Barisfer”, Yusuf Emre Yalçın

Deneysel Film İkincisi: “Toprak”, Alican Durbaş

Deneysel Film Birincisi: “Rüyamda ölü gördüm”, Ece Kınacı

Animasyon Film İkincisi: “Mavi yarın”, Numan Ayaz

Animasyon Film Birincisi: “Fabrika”, Batuhan Köksal

Belgesel Film İkincisi: “Kurbağa avcıları”, Batuhan Kurt

Belgesel Film Birincisi: “Afganistanbul”, Ulaş Tosun

Kurmaca Film İkincisi: “Pantolon”, Tahsin Özmen

Kurmaca Film Birincisi: “Sana inanmıyorum ama yer çekimi var”, Umut Subaşı

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.