6. Boğaziçi Film Festivali’nin ödülleri belli oldu!

Bu yıl 6.sı düzenlenen Boğaziçi Film Festivali’nin kazananları belli oldu. Cemal Reşit Rey’de gerçekleşen Kapanış ve Ödül Gecesi’nde Murat Düzgünoğlu’nun yönettiği “Halef” adlı filmi ulusal uzun metraj yarışmada En İyi Film seçilerek 100.000 TL değerindeki Altın Yunus Ödülü’ne ulaştı. Festivalin uluslararası yarışmasında Filistinli yönetmen Bassam Jarbawi’nin “Screwdriver” adlı filmi En İyi Film seçilirken, Bosphorus Film Lab’in destek vereceği projeler de belli oldu. Çok sayıda konuğun katıldığı gecede, Norveçli yönetmen Bent Hamer’a da Onur Ödülü verildi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla,Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 6. Boğaziçi Film Festivali, bu gece (3 Kasım) düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Türkiye ve dünya sinemasının en yeni örnekleriniİstanbullu sinemaseverlerle buluşturan festivalde bu yıl, 41 ülkeden 90 yönetmenin toplam 88 film gösterildi ve aralarında Sergei Loznitsa, Paulo Branco, Parviz Shahbazi, Marc Baschet’ın da olduğu bir çok usta sinemacı festivalin konuğu olarak İstanbul’da buluştu.

Bent Hamer: En iyi filmlerimi henüz çekmedim

Gecenin ilk ödülü Norveçli yönetmen Bent Hamer’a sunulan Onur Ödülü oldu. Ödülünü Kültür Ve Turizm Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy’un elinden alan usta yönetmen, festivale bu ödül için teşekkür etti ve “Onurlandım, gururlandım ve duygulandım. En iyi filmlerimi henüz çekmediğimi düşünmek istiyorum, çok teşekkür ederim” dedi.

Yılın en iyi yerli filmi “Halef

Boğaziçi Film Festivali’nin kapanış gecesinde ulusal ve uluslararası yarışmaların yanı sıra, yeni projelere önemli bir destek sağlayan Bosphorus Film Lab’in kazananları da belli oldu.

Başkanlığını yönetmen Serdar Akar’ın yaptığı ve oyuncu Begüm Birgören, yönetmen Andaç Haznedaroğlu, senarist Ercan Mehmet Erdem ile görüntü yönetmeni Mehmet Aksın’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi Murat Düzgünoğlu’nun yönettiği Halef’i yılın en iyi yerli filmi seçti. 100.000 TL değerindeki Altın Yunus Ödülü’nün sahibi olan Halef ayrıca, En İyi Senaryo(Murat Düzgünoğlu, Melik Saraçoğlu) ve En İyi Erkek Oyuncu (Muhammet Uzuner) dallarında da ödüller aldı. Yarışmada En İyi Yönetmen Ödülü“Anons” filmiyle Mahmut Fazıl Coşkun’a verilirken, filmdeki çalışmasıyla Krum Rodriguez de En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü kazandı. Gecenin kazanan bir diğer filmi ise “Borç” oldu. Filmdeki performansıyla İpek Türktan Kaynak, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü‘nü,Naim Kanat da En İyi Kurgu Ödülü’nün sahibi oldu.

Festivalin bu yıl ilkini verdiği 10.000 TL değerindeki FİYAB Yapımcı Ödülü için ilk ya da ikinci filmini çekmiş yapımcılar değerlendirildi ve Metin Tunçtürk, Nazif Tunçile Sinan Sertel’den oluşan jüri, “Güvercin” filmi ileMesut Ulutaş’ı yılın yapımcısı seçti.

Altın Yunus Filistinli yönetmene

Bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda50.000 TL değerindeki Altın Yunus Ödülü ise Filistinli yönetmen Bassam Jarbawi’nin “Screwdriver / Tornavida” adlı filmine gitti.

İranlı yönetmen Parviz Shahbazi’nin başkanlığında ve oyuncu Belçim Bilgin, yapımcı Marc Baschet ve görüntü yönetmeniIris Ng’den oluşan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi ayrıca, İran yapımı “Bomb: A Love Story / Bomba: Bir Aşk Hikâyesi”nin yönetmeni ve aynı zamanda oyuncusu Payman Maadi’yi En İyi Yönetmen seçti.

Yarışmada En İyi Kadın Oyuncu “The Queen Of Fear / Korku Kraliçesi” ile Valeria Bertuccelli, En İyi Erkek Oyuncu “Cold November / Kasım Soğuğu” filmiyle Kushtrim Hoxha seçilirken, Jüri Özel Ödülü de “Land / Memleket” filmiyle İranlı yönetmen Babak Jalali’ye gitti.

Kısa filme 70 bin TL değerinde ödül!

  1. Boğaziçi Film Festivali’nin ulusal ve uluslararası kısa film yarışmasında ise toplam 70 bin TL değerinde ödüller dağıtıldı. Davi Pretto, Enes Erbay ve Murat Tırpan’dan oluşan Kısa Kurmaca Film Yarışması Jürisi, ulusalda Gökçe Erdem’in “Titanyum”, uluslararası yarışmada ise Thanasis Neofotistos’un Patision Avenueadlı filmlerini En İyi Kısa Kurmaca Film seçti. Rati Oneli, Kıvılcım Akay ve Didem Şahin’in oluşturduğu Kısa Belgesel FilmYarışmasıJürisi ise, ulusalda Nesli Özalp’in “Dönüş”, uluslararasında ise Monika Kotecka ileKarolina Poryzala’nın birlikte yönettiği “Volte”En İyi Kısa Belgesel Film seçti. “Volte” ayrıca, 25.000 TL değerindeki Ahmet Uluçay Büyük Ödülü’nün de sahibi oldu. 5.000 TL para ödüllü İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü’nün kazananı ise, Serkan Fakılı’nın “Kaset” adlı kısa filmi oldu.

Yerli sinemaya destek!

TRT’nin kurumsal iş ortaklığıyla düzenlenen ve Türkiye sinemasında filmlerin gelişmesine katkı sağlamak, genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine maddi ve manevi destek oluşturmak amacıyla gerçekleşen Bosphorus Film Lab’in kazananları da gecede belli oldu.

Pitching kategorisinde verilen ve TRT Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Yürekli’nin açıkladığı TRT Ortak Yapım ÖdülüÜmit Köreken’in “Bir Umut” adlı projesine giderken, Digiflame Genel Koordinatörü Dilek Taşdemir de Korhan Günay ileCanan Çelik’in “Değnekten At” adlı projesini 50.000 TL değerindekiDigiflame VFX Post Prodüksiyon Hizmet Ödülüile destekleyeceklerini açıkladı.

Work in Progress kategorisinde 25.000 TL değerindeki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’nü sunan Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Seyid Çolak’ın “Kapan” adlı projesini seçtiklerini söylerken, bu yıl ilk kez verilenCGV Mars Film Dağıtım Ödülü ise, CGV Pazarlama – İş Geliştirme Ve CRM Direktörü Ceyda Gökyıldırım tarafındanMehmet Bahadır Er ileMaryna Er Gorbach’ın “Omar ve Biz” adlı projesine verildi.

6 yaşında!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, THY, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın katkılarıyla ve Kurumsal İş Ortağı TRT, Kurumsal İletişim Ortağı TürkMedya, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı, İletişim Sponsoru TV+’ın destekleriyle düzenlenecek 6. Boğaziçi Film Festivali,26 Ekim3 Kasım 2018 tarihleri arasında İstanbullu sinemaseverlerle buluştu.

  1. BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLER

ONUR ÖDÜLÜ

Bent Hamer

UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

 ULUSAL

En iyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü (100.000 TL): Halef / Murat Düzgünoğlu

En İyi Yönetmen Ödülü (20.000 TL): Mahmut Fazıl Coşkun / Anons

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü(15.000 TL): İpek Türktan Kaynak / Borç

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (15.000 TL): Muhammet Uzuner / Halef

En İyi Senaryo Ödülü(10.000 TL): Halef / Murat Düzgünoğlu, Melik Saraçoğlu

En İyi Görüntü YönetmeniÖdülü(10.000 TL): Krum Rodriguez / Anons

En İyi Kurgu Ödülü(10.000 TL): Naim Kanat / Borç

FİYAB Yapımcı Ödülü (10.000 TL): Mesut Ulutaş / Güvercin

 ULUSLARARARASI

En iyi Uzun Metraj Film Ödülü (50.000 TL): Screwdriver / Bassam Jarbawi

En İyi Yönetmen Ödülü (15.000 TL): Payman Maadi / Bomb, A Love Story

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü(10.000 TL): Valeria Bertucelli / Queen of Fear

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (10.000 TL): Kushtrim Hoxha / Cold November

En İyi Senaryo Ödülü(10.000 TL): Halef / Murat Düzgünoğlu, Melik Saraçoğlu

Jüri Özel Ödülü (10.000 TL): Babak Jalali / Land

KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI

En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film Ödülü (10.000 TL):Titanyum / Gökçe Erdem

En İyi Ulusal Kısa Belgesel Ödülü (10.000 TL): Dönüş / Nesli Özalp

En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film Ödülü (10.000 TL): Patision Avenue / Thanasis Neofotistos

En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Ödülü (10.000 TL): Volte / Monika Kotecka, Karolina Poryzala

Ahmet Uluçay Büyük Ödülü(25.000 TL): Volte / Monika Kotecka, Karolina Poryzala

İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü(5.000 TL): Kaset / Serkan Fakılı

BOSPHORUS FİLM LAB

 Pitching Kategorisi

TRT Ortak Yapım Ödülü

Bir Umut

Yönetmen: Ümit Köreken, Yapımcı: Ümit Köreken, Nursen Çetin Köreken

 Digiflame VFX Post Prodüksiyon Hizmet Ödülü (50.000 TL):

Değnekten At

Yönetmen: Korhan Günay, Canan Çelik, Yapımcı: Bulut Reyhanoğlu

 Work in Progress Kategorisi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü (25.000 TL):

Kapan

Yönetmen & Yapımcı: Seyid Çolak

 CGV Mars Film Dağıtım Ödülü:

Omar ve Biz

Yapımcı & Yönetmen: Mehmet Bahadır Er, Maryna Er Gorbach

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.