7. Uluslararası Zeugma Film Festivali 23 Ekim’de başlıyor…

7. Uluslararası Zeugma Film Festivali’nin açılışına sayılı günler kaldı. 23 Ekim’de yapılacak açılış gecesinde Kefernahum filmi gösterimi yapılacak. ‘’Birlikte yaşamak mümkün!’’ temasıyla düzenlenecek festival 24-28 Ekim tarihleri arasında, Gaziantep Forum Cinemaximum salonlarında, ulusal ve uluslararası ödüllü filmleri Gaziantep seyircisiyle buluşturacak.

 Bu yıl yedincisi düzenlenen Uluslararası Zeugma Film Festivali programındaki filmler günümüz dünyasında süregelen savaşların etkisiyle ortaya çıkan zorunlu göç, mülteci sorunu ve değişen sınırların yanı sıra başka temalarla da ‘’Birlikte Yaşamak Mümkün’’ kavramını ele alıyor…

 Festival perdeleriKefernahum’la açılacak

 Festival açılışı 23 Ekim Salı akşamı saat 19.00 da Festivalin yapılacağı Gaziantep Forum Cinemaximum’da, NadineLabaki son filmi Kefernahum ile yapılacak. Açılışa ulusal ve uluslararası kurum temsilcilerinin yanı sıra akademisyenler, devlet erkânı da katılım gösterecektir.

Gaziantep’te yaşayan Suriyeli göçmenler ve Türkiyelilerin birlikte izleyeceği Lübnanlı yönetmen NadineLabaki’nin son derece dokunaklı son filmi Kefernahum, 12 yaşındaki Zain’in kısacık hayat hikâyesini anlatıyor. Ailesinden sadece sevgi gördüğünü, bunun dışında hep ihmal edildiğini söyleyen, nüfusa kayıtlı bile olmayan Zain, Beyrut’un en fakir mahallelerinde bazen tek başına, bazen mülteci bir kadının sıcak kucağında hayat mücadelesini sürdürüyor ve sonunda anne-babasını mahkemeye veriyor. Çocukluk, aile, göçmenlik, sevgi gibi evrensel kavramları işleyen filmde Zain rolünü olağanüstü bir performansla üstlenen küçük Zain Al Rafeea, gerçekte de Beyrut’ta Suriyeli mülteci bir ailenin çocuğu olarak tıpkı filmdeki gibi zorluklar yaşamış. Kefernahum, 2018 CANNES Jüri Ödülü aldı ve  Lübnan’ın 2018 Oscar adayı olarak açıklandı.

En Seçkin Filmler 7. Uluslararası Zeugma Film Festivali’nde

Festival bu senede 50 filmlik nitelikli seçkisiyle Gaziantep’te sinema rüzgarları estirecek. 7. Uluslararası Zeugma Film Festivali, 8’i ulusal 28 uzun metraj film, 13 belgesel ve 9 kısa filmle Gaziantep seyircisine dolu dolu bir seçki sunuyor. Cannes, Venedik, Sundance Film Festivalleri, İstanbul Ulusal Yarışma gibi önemli festivallerden ödül alan filmlere, 7. Uluslararası Zeugma Film Festivali’nde de yer verilecek. Festival programına ulaşmak içinkırkayak.org sitesi ziyaret edilebilir. Festival biletleri Cinemaximum gişeleri üzerinden veya online satış sitesi üzerinden yapılabilir.

Kırkayak Kültür tarafından 2011 yılından beri düzenlenen festival bu sene de ulusal ve uluslararası kurumların desteğiyle Gaziantep seyircisini seçkin filmlerle buluşturacak. Bu yıl; Kültür Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kültür İçin Alan, Hollanda Kraliyeti, Genç Kültür, İsveç Konsolosluğu, İsveç Enstitüsü, Kino2018, Mithat Alam Film Merkezi gibi ulusal ve uluslararası saygın kurumların desteğiyle, 24-28 tarihleri arasında, Forum Cinemaximum salonlarında festival düzenlenecek.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.