Altın Portakal Heyecanı başlıyor…


Gani Müjde( Senarist-Yönetmen), Mert Fırat (Oyuncu-Senarist), Asuman Dabak (Sanatçı), Zekeriya Kurtuluş (Görüntü Yönetmeni), , Murat Saraçoğlu (Yönetmen), Mehmet Açar (Sinema Yazarı), Sema Fener (Akademisyen) ve  Cengiz Haydar Barut (AKSAV Yönetim Kurulu Üyesi)’dan oluşan ön jüri değerlendirmesi sonunda başvuru yapan 44 filmden  11 filmin Ulusal Uzun Metraj Film Dalında yarışmasına karar verildi.

49. Uluslar arası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Uzun Metraj Film dalında yarışacak filmler şöyle:

Çağatay Tosun’un yönettiği “ Derin Düşünce”

Ahmet Sönmez’in yönettiği “ Elveda Katya”

Dilek Keser, Ulaş Güneş Kacargil’in yönettiği “Evdeki Yabancılar”

Hüseyin Tabak’ın yönettiği “ Güzelliğin On Par’ Etmez”

Ersin Kana’nın yönettiği “Hile Yolu”

Umut Dağ’ın yönettiği “Kuma ”

Ali Aydın’ın yönettiği “Küf ”

Rezzan Tanyeli’nin yönettiği “Pazarları Hiç Sevmem”

Ali Adnan Özgür’ün yönettiği “Toprağın Çocukları”

Tunç Okan’ın yönettiği “Umut Üzümleri”

Erdem Tepegöz’ün yönettiği “Zerre”


Festivalin bir mesajı olması gerektiğini vurgulayan Genel Sekreter Mehmet Rıfkı Aktekin, bu mesajı en geniş kesimlere ulaştırmak ve program bütünlüğü sağlamak için her yıl bir başka ana tema ekseninde festival programını hazırladıklarının altını çizdi. Aktekin, geçtiğimiz yıl kadın teması ekseninde gerçekleşen Altın Portakal’ın bu yıl “Mizah, Muhalefet ve Demokrasi” ana teması üzerine şekillenmekte olduğunu bildirdi.

 Ana tema ‘Mizah, Muhalefet ve Demokrasi’

Mizahın tarih boyunca insanlığın eleştirel duruşunun simgesi olduğunu belirten Mehmet Aktekin, mizah yoluyla eleştirinin 90’lı yıllara olduğu gibi o yılların Türk sinemasında öne çıkan filmlere de damgasını vurduğunu; bu yılın ana temasının bu nedenle “Mizah, Muhalefet ve Demokrasi” olarak belirlendiğini söyledi.

Mizahın bazen iktidara, bazen haksızlıklara, bazen kötü gidişe protest bir bakış sağladığını belirten Mehmet Aktekin, gülmece sanatının toplumları oluşturan bireylerin düşünmesini tetikleyen en önemli faktörlerden biri olduğunu söyledi.


“Muhalefet, iktidarın en önemli denetim mekanizmasıdır. Muhalefetin geniş kesimlere yayılmasının başlıca aracı mizahtır. Mizah yoluyla karşıt fikirler bir anda kitlelerin ortak sözü haline gelebilmektedir,” diyen Aktekin, 49. Festivalin “demokrasi” alt başlığıyla ilgili de şunları söyledi: “Demokrasi, iktidarı çoğunluğun eğilimine teslim ederken azınlığın, ‘farklı’ olanın, ‘öteki’nin haklarının korunmasını, güvence altına alınmasını sağlayan sistemdir. Muhalefet ve eleştiriye tahammül demokrasinin en önemli güç kaynağıdır. Eleştiriye karşı faşizan bir yaklaşımla yapılan sindirme eylemleri iktidarları diktatörlüğe götürür. Demokrasiler mizaha ve muhalefete hoşgörü ile bakabilen olgunluk rejimleridir.”

 Jüri başkanı ünlü sanatçı Hülya Avşar

49. Festivalin rekor ödüllerini, sinemadan televizyona, müzikten tiyatroya başarılı çalışmalarıyla ve çok yönlü sanatçılığıyla büyük beğeni ve övgü toplayan Hülya Avşar’ın başkanlığındaki jüri belirleyecek.

 49. Altın Portakal’ın ulusal uzun metraj film yarışması jürisinde,  yapımcı, yönetmen, senarist, oyuncu, görüntü yönetmeni, müzik sanatçısı, sinema yazarı ve akademisyen olmak üzere oluşturulan kompozisyon, “Mizah, Muhalefet ve Demokrasi” temasına uygun özgün isimlerle desteklenerek zenginleştirildi.


49. Altın Portakal’ın Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisinde yer alacak isimler şunlar: Barış Pirhasan (yönetmen), Prof. Dr. Barbara Boyle (yapımcı – akademisyen), Levent Kazak (senarist), Uğur İçbak (görüntü yönetmeni), Prof. Dr. Gülseren Güçhan (akademisyen, Uluslararası Eskişehir Film Festivali Yönetmeni), Selçuk Yöntem (oyuncu), Sümer Tilmaç (oyuncu), Ayşegül Aldinç (müzisyen – oyuncu),  Pelinsu Pir (oyuncu), Tunca Arslan (SİYAD Başkanı, sinema yazarı), Mine Kırıkkanat (sosyolog – yazar), Erdil Yaşaroğlu (karikatürist – mizah yazarı).

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.