Altın Portakallar Sahiplerini Buldu!

  1. Uluslararası Antalya Film Festivali, Cam Piramit’te düzenlenen  kapanış töreniyle sona erdi.

Gecenin galibi “Sarmaşık” oldu. Yönetmen Ömer Vargı başkanlığında; Şebnem Bozoklu, Tarık Tufan, Naz Erayda, Mirsad Heroviç ve James Ulmer’den oluşan Ulusal Jüri’nin değerlendirmesi sonucu ödüller şöyle belirlendi:

En İyi Film: Sarmaşık     (Bilge Elif Turhan)

En İyi Yönetmen: Tolga Karaçelik       (Sarmaşık)

En İyi Senaryo: Tolga Karaçelik       (Sarmaşık)

En İyi Kadın Oyuncu: Nuray Yeşilaraz      (Kalandar Soğuğu)

En İyi Erkek Oyuncu: Nadir Sarıbacak          (Sarmaşık)

En İyi Müzik: François Couturier     (Rüzgarın Hatıraları)

Eleonore Fourniau       (Kalandar Soğuğu)

En İyi Kurgu: Emre Şahin       (Takım: Mahalle Aşkına)

En İyi Sanat Yönetmeni: Uykura Bayyurt       (Takım: Mahalle Aşkına)

En İyi Görüntü Yönetmeni: Andreas Sinanos    (Rüzgarın Hatıraları)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Çiğdem Selışık     (Çırak)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Kaan Çakır   (Muna)

Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Yağız Can Konyalı (Takım: MahalleAşkına)

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Kalandar Soğuğu

(Yön: Mustafa Kara)

Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Selim Evci        (Saklı)

En İyi İlk Film: Çırak      (Yön: Emre Konuk)

Hem Türk sinemasına hem de Antalya’nın tanıtımına destek olma amacıyla festivalin bu yıl hayata geçirdiği projelerden biri de Antalya Film Destek Fonu (AFDF). Fon; senaryosunun en az üçte biri Antalya’da geçen projeleri 100 bin TL ile destekliyor. Yönetmen Ezel Akay, senarist- sinema yazarı Burak Göral ve idarî yapımcı Engin Palabıyık’tan oluşan jüri, 7 proje arasından “Kar”ı, desteklemeye en değer proje olarak değerlendirdi.

İzlanda sinemasının dev ismi Fridrik Thor Fridriksson başkanlığında; “Yıldız Savaşları”nın cast direktörü Dianne Critenden, Altın Portakal’lı oyuncu Nesrin Cavadzade, Belçikalı sıra dışı yönetmen Dominique Derrudere, “Jaws” serisinin senaristi Carl Gottlieb, Romanya sinemasından dünyaya açılan genç oyuncu Anamaria Marinca ve yapımcı Christopher Simon’dan oluşan Uluslararası Jüri’nin kararları ise şöyle:

En İyi Film: Taşa Yazılmış Hatıralar /Memories on Stone

En İyi Yönetmen: Hany Ebu Esed          (The Idol)

En İyi Senaryo: Alexandra- Therese Keining    (Kayıp Kızlar/ Girls Lost)

En İyi Kadın Oyuncu: Alba Rohrwache    (Yeminli Bakire/Sworn Virgin)

En İyi Erkek Oyuncu: Haydar Şişman       (Kalandar Soğuğu)

En İyi Müzik: Eleni Karaindrou ve Irena Popoviç   (Kuşatılmış/Enclave)

Jüri Mansiyon Ödülü: Devrimciler/ Pioneer Heroes

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.