American Mystic’in hikâyesi “Amerika’nın Cadıları” adıyla kitap oldu!

Gazeteci, yazar ve yönetmen Alex Mar, 2010 yılında ilk kez Tribeca Film Festivali’nde gösterilen ve modern cadıların gizli yaşamını anlattığı belgeseli American Mystic’in hikâyesini, “Amerika’nın Cadıları” adıyla
kitaplaştırdı!

Alex Mar, bugün bir milyon paganın bulunduğu Amerika’nın, zengin kültürünü yansıtmak için American Mystic’i çekmeye karar verdiğinde, aslında başına neler geleceğini bilmiyordu. Beş yıllık bir süre içinde, bir gazeteci hevesi ve merakı ile başladığı bu yolculuk onu Amerika’nın birçok
eyaletinde yaşamak, ayinlere katılmak ve kendi günlük dünyasında da bir seri değişiklik yapmak zorunda bıraktı. Çünkü Alex Mar, inanca dair sorularına cevap bulabilmek için bir cadı olmaya karar vermişti!

Cadı sözcüğünü işitince çoğu insanın aklına kanca burunlu yaşlı bir kadın ve kaynayan büyü kazanı geliyor. Oysa cadılık ve büyücülük (witchcraft) tarihin en eski anaerkil kültürlerinden biri. Günümüzde dünyanın birçok yerinde insanlar paganizm için on-line eğitimler alıp, gruplara katılıyor ve kitaplar okuyorlar. Tatlı Cadı, Rosemary’nin Bebeği veya Harry Potter’ın ötesinde modern bir paganizm, en az Ortaçağda olduğu kadar ilgi görüyor. Üstelik eskisi gibi cadı mahkemeleri de yok! İnternet sayesinde festivallerde buluşan, büyüyen, güçlenen bir pagan kültürüyle karşı karşıyayız. İnternetin ortaya çıkışıyla, artık cadılar birbirlerini bulabilir ve büyü değiş tokuşu yapabilir hale geldiler. Bugün sadece Amerika’da bir milyon pagan bulunmaktadır. Gazeteci Alex Mar, 2010 yılında bu zengin kültürü yansıtmak için bir belgesel çekmeye karar verdi. American Mystic adlı belgeseli çektiği süreçte içine girdiği dünyayı bir kitaba dönüştürmek için masa başına oturduğunda aslında başına neler geleceğini bilmiyordu. Beş yıllık bir süre içinde, bir gazeteci hevesi ve merakı ile baş- ladığı bu yolculuk onu Amerika’nın birçok eyaletinde yaşamak, ayinlere katılmak ve kendi günlük dünyasında da bir seri değişiklik yapmak zorunda bıraktı. Çünkü Alex Mar, inanca dair sorularına cevap bulabilmek için bir cadı olmaya karar vermişti!

NEW YORK TIMES ÖNE ÇIKAN KİTABI 2015
Alex Mar, Amerika’nın modern paganlarıyla yaşadı, bedenini her gece yumurtayla ovaladı ve gruba kabul edilmek için kırbaçlandı. Genç kadın beş yılın sonunda elinde athamesi “Zehirler güce dönüşsün!” diye ayinlerde bağı- rıp, bir ağaç kabuğundan bile enerji çekebiliyordu. Ancak tüm emeklerine değmişti. Bu süreçte yazdığı Amerika’nın Cadıları, 2015 yılında yayımlandığı zaman, sıradışı konusuyla çoksatar romanları bile geride bırakarak yılın en çok konuşulan kitaplarından biri oldu. New York Times gazetesinin uluslararası yayın dünyasının ve okurların merakla beklediği geleneksel “öne çıkan kitaplar” listesine, 2015 yılında edebiyat-dışı alanda seçilen eser, bir film kadar akıcı bir kurguya ve okuru ürperten bilgilere sahip.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.