Aşiyan yollarından seslensem duyar mısın?

Bihter Dinçel’in hem yazıp hem oynadığı, Cem Emüler’in yönettiği muhteşem Aşiyan oyununu izledim. Oyuna iki kere gitmeye niyetlenip gidememiştim ama üçüncüsünde nihayet gidebildim harika bir metin, oyunculuk, yönetim ve dekor tasarımıyla karşılaştım.

Banu Bozdemir 

Dekorlar kıvrılan tahtalarla, gerçeklik boyutunu yitirmiş ve fantastik bir dünyanın kapılarını aralamış gibi görünse de olaylar, anlatılanlar, yaşananlar ve hepsinin arasında kurulan bağlar o kadar gerçekçi ki… Dekorları tasarlayan Barış Dinçel bu arada. Önce tek başına, sevgilisinden ayrılan bir kadının terk edilme, onu özleme ve bundan dolayı yaşadığı suçluluk duygusuyla baş etme haliyle karşı karşıya kaldığımızı sandık. Ama oyun ilerledikçe onu toplumsal olarak kendi içine iten, hatta bu yarattığı güvenli ve güvensiz ortamlarda, bireyin özgürce yaşam hakkını elinden alan bir düzlemin içinde bir ileri bir geri gittiğimize tanıklık ettik.

Eski müziklerle desteklenen, karakterimizi Deniz’in annesi, babası, büyükannesi ve onu terk eden Mahir’le ilgli yaşadığı geri dönüşler aslında hepimizin, çoğumuzun, ya da birkaçımızın altında ne büyük travmalar yattığına işaret ediyor. Metin o kadar güzel yazılmış ki, herkesin hikayesi birbirini tamamlıyor ve Deniz’in hikayesi acılı bir biçimde tamamlanıyor. Faili meçhul cinayetlerden günümüzde patlayan bombalara kadar geçen süreçte, Bihter Dinçel’in performansı da gayet iyi bir şekilde bu inişli çıkışlı süreci bize geçiriyor, içimize işletiyor. Acıların bitmediği, devam ettiği günümüzde gazeteci babasını faili meçhul bir patlamaya kurban eden bir kadının, en güvenli yer olarak seçtiği evinden taşan hikayesi, taşmaya ve boşlukları doldurmaya devam ediyor. Çok başarılı buldum, etkilendim. Özellikle de Dinçel’in ivme kaybetmeyen, akıcı performansından. Oyunun yalın bir dille biz de yarattığı etkiyse çok büyük. Mutlaka izleyin, Ezop sahnede, bir kadın şarkılarla, Aşiyan’da soluklanan canlara, içinde yaşattığı canlara sesleniyor, duymak lazım!

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.