Ayvalık’ta Başka Ekim!

Bu sene ilki yapılan Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin sonuna kadar kalamasam da festival havasını yaşadım diyebilirim. Ayvalık tarihi dokusuyla Ege’yle Marmara bilgesi arasında güzel köprü kuran bir kasaba. Ne zaman gitsem Rum evleriyle kaplı ara ve arka sokaklarda kaybolmak, sonra esintili denizle yüzleşmek güzel bir deneyim oluyor.

İlk gün soğuk bir şekilde bizi karşılayan havayla açılan festival ‘yılın yönetmeni ödülü’nü Nuri Bilge Ceylan’a vererek ilginç bir karara imza atmış oldu. Yılın yönetmeni ödülü ve Nuri Bilge Ceylan buluşmasının hiç abes bir tarafı yok ama teşvik amacıyla veriliyor olması biraz kafaları karıştırdı sanırım. Daha yeni, ilk filmini ya da ikinci flmlerini çekmek isteyen, zorlanan, ödenek bulmak da zorlanan yönetmenler aklımıza geldi ama Nuri Bilge de teşvik ödülü alabilir tabii… Festivalin açılış filmi ise Yargos Lanthimos The Favaurite’di.

Banu Bozdemir

Neyse gelelim mekanlara… Ma’adra Binası ara sokakların taş konseptini fazlasıyla taşıyan güzel bir mekan. Ayvalık’ın tek sinema salonu olan Vural sineması pasaj sinemalarından. İki salonu olan sinema Başka Sinema gösterimleriyle şenlenmiş gibi görünse de aslında dertli sinemalardan. AVM’nin içine açılan dört salonlu sinema en büyük rakibi. Bir süre kapalı kalan Vural sineması dört yıl önce yeniden açılmış ve şansını deneyen sinemalardan. Umarım yaşar, Ayvalıklılar bu sevimli, bağımsız sinemaya sahip çıkar. Ya da kendisi Başka Sinema salonu olarak yoluna devam etse ne güzel olur. Her şeyi bu anlamda zaman gösterecek gibi görünüyor.

Sanat Fabrikası ise Ayvalıklı sanatseverlerin yakından bildiği bir sanat merkezi, bu kez filmlerle karşıladı bizleri. Tabii açıkhavada yapılan gösterimlerin tadını çıkaran çocuklar…

Filmekimi’yle aynı tarihlerde başlayan ve Ekim’de Ayvalık başkadır sloganını benimseyen festival Ayvalık’ta aynı havayı yaşatmayı amaçlamış ve başarmış görünüyor. Yerli filmlerin en yenileri, dünya sinemasından önemli örnekler ilgili seyircisiyle buluştu. Seyirci gayet ilgiliydi, çevre illerden gelenler de vardı. Salonlar doluydu ve ilk yıldan umut verici bir hava yarattı… Bana göre festivaller zaten o yörede yaşayan insanlar için yapılmalı ki, Ayvalık bunu güzel bir biçimde kanıtlamış oldu. Söyleşiler, paneller, masaya yatırılan konular, sorunlar güzel bir sinerji yarattı. Kariyo & Ababay Vakfı sponsorluğunda; Azize Tan direktörlüğünde gerçekleşen festival umarım gelenekselleşir ve nice filmi Ayvalıklı sinemaseverlerle buluşturur.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.