Babasının kızı, annesinin oğlu!

Babasının Kızı / Daddy’s Girl festivalin en kişisel hikayelerinden diyebiliriz. Melisa Üneri’nin kendi hayatından bir kesiti aksettirdiği flm bir – baba kız hikayesi. Türk olan babasının Finlandiya’da tek başına büyüttüğü Melisa, baba ilgisinden bunalmış bir kadın!

Banu Bozdemir

Çünkü baba tüm ilgisini, sevgisini ve gurbette olmanın yalnızlığını kızına yüklemiş bir adam. Baba kanadında olaylar böyle gelişiyorken Melisa kanadında bu ilgiden bunalma hali var. Melisa tası tarağı topladıktan sonra soluğu İstanbul’da babaannesinin yanında alıyor, kendi deyimiyle babasının ‘manipülatif, baskıcı ve dominant’ tavırlarından kaçıyor. Elinde kamerasıyla Finlandiya’daki ve İstanbul’daki hayatını çeken Melisa işin içine babaannesini de katarak üç kuşaklık bir dominantlık hikayesi anlatıyor. Babanın baskıcı yanına rağmen şakacı bir tarafının da olması belgesele mizahi bir hava katmış Hikayenin kişiselliği bir süre sonra tekrara geçiyor ama babaannenin orijinalitesi de hikayeye tat katıyor diyebiliriz.

Melisa Üneri’nin aslında göstermek istediğinin insanın zaman zaman en yakınlarından bile kaçma isteği duyması olarak aktarılabilir. Çünkü babası da bir zamanlar kendi annesini bırakmış ve geçen zaman ana oğul arasındaki ilişkiyi açmış gibi…

Belgeselin olumlu taraflarından biri herkesin sakınmasız, en doğal, kimi zaman arızalı halleriyle kendisini sunması olarak tanımlanabilir, özellikle de babanın. Bu da belgesele hem doğal, fazlaca kişisel bir hava katıyor ama Babasının Kızı sözü belgeselin yapısına cuk oturuyor. !f İstanbul’un bu bölümü (EV) daha çok yurtdışında yaşayan ama burayla da iletişimi koparmayan yönetmenlerin filmlerine yer veriyor. Melisa’nın kaçış ve özgürlük için Türkiye’ye gelmesi ülkenin halini düşününce ilginç geliyor ama baba baskısı başka bir şeye benzemez kaçışına da saygı duyuyoruz. Hikayenin kişisel olması !f’in güçlü filmleri arasında kaynayabilir. Üneri ilk belgeseliyle kendi hayatının küçük bir dairesini çiziyor, tıpkı ilk filminde eteğindeki taşları boşaltmaya hevesli diğer yönetmenler gibi. Festivalde Meral, Kızım filmiyle birlikte gösterilecek olan Babasının Kızı vaktiniz olursa, babanızla derdiniz varsa ilginizi çekebilir. Melisa Üneri kaçmayı değil, yalnız kalıp olayları uzaktan değerlendirmeyi salık veriyor da olabilir! Şans vermek de fayda var!

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.