Bozcaada’da 3. Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali…

BIFED Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’ne sayılı günler kaldı. Bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan festival 12-16 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival’in ana yarışma bölümünde 16 film yer alacak.

Bozcaada’daki festivalde, 58 ülkenin yönetmenlerinden gelen 280 belgesel arasından seçilen iddialı yapımlarda, gezegenimizin ekolojik gerçekleriyle ilgili çarpıcı gerçekleri göreceğiz. Festivalde yer alacak belgesellerde ‘çöp’ başta olmak üzere, ‘kömür madenleri ve enerji santralleri’, ‘köye dönüş’, ‘küresel ısınma’ ve ‘yerli halkların yok oluşu’ konuları öne çıkıyor.

unnamed

Termik santraller, çöp sorunları, hamileleri bekleyen tehlikeler

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nde izlenebilecek bazı yapımlar ve konuları kısaca şöyle:

Çek Cumhuriyetinden katılan “SugarBlues” filmi şekerin herkes ama özellikle hamileler üzerinde yarattığı tehlikeleri açıklayan bir yapım.

“Kara Atlas” festival finalindeki iki Türkiye yapımından biri ve Yırca’da yapılması planlanan termik santral ve diğer santrallarla ilgili direnişleri anlatıyor. Diğer Türkiye yapımı finalist “Soluk”, Zonguldak’taki kaçak madenlere dikkat çekiyor. Nepal ve ABD’deki çöp sorunlarına değinen İtalyan yapımı “Çöp Mandala” ve ABD yapımı “Sıfıra Doğru” filmleri de festivalde izlenebilir.

Brezilya yapımı “Eğer Bu Kasaba Benim Olmasaydı” olimpiyat köyü için yok edilen mahallelerle ilgili. Tayland’dan katılan “Endişe için Kelime Yok”, yerel halkların yaşama alanlarının ve kültürlerinin yok edilmesine dair filmler arasında.

unnamed-1

Fethi Kayaalp büyük ödülü

7000 TL değerindeki Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için yarışacak filmlere verilecek heykelcik bu yıl meşe ağacından yapıldı. Festival çantalarını Nilgün Akyol tasarladı. Festivalde ikinci olacak filme 5000 TL ve üçüncü filme 3000 TL ödül verilecek. Gaia Ödülünü kazanacak film 2000 TL sahibi olacak.

Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra tohum, yerel ve çevreye saygılı mimari, belgesel konularında farklı etkinlik ve atölyeler gerçekleşecek.

www.bifed.org

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.