Canlandıranlar Festivali başlıyor

8551517114_b1a46e45af_z

 Canlandıranlar Derneği tarafından Puruli Kültür Sanat işbirliğiyle gerçekleştirilen Canlandıranlar Festivali 24 – 28 Nisan tarihleri arasında İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde, 16 – 19 Mayıs tarihleri arasında ise Ankara’da Kore Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak izlenebilir.

Canlandıranlar, 2008 yılında Berat İlk tarafından İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenmeye başlayan film atölyeleriyle hayata geçti. 2009 ve 2010 yıllarında, İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde,Canlandıranlar Yetenek Kampı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü ortaklığında, yapım şirketleri ve üniversitelerin desteğiyle canlandırma film yapmak isteyenlere kapılarını açtı. Canlandıranlar Yetenek Kampı’nda bugüne dek 10’un üzerinde film üretildi. Bu filmler yurt içi ve yurt dışında çok sayıda festivalde gösterildi ve otuzun üzerinde ödül kazandı.

Canlandırma ile ilgilenenlerin bir araya geldiği Canlandıranlar Derneği çatısı altında 2012’de kurulan ASIFA Türkiye ile canlandırmacıların küresel canlandırma ağına dahil olabilmeleri için bir yol açıldı. 1960’da Annecy’de (Fransa) kurulan ve elli yılı geride bırakmış uluslararası bir ağ olan ASIFA (Association Internationale du Film d’Animation), dünyadaki en prestijli canlandırma festivalleri olan AnnecyZagrebOttawaHiroşima veEspinho festivallerinin başlamasına da ön ayak olmuş bir kuruluş.

8550568213_e34a9627d8_z
Canlandıranlar Yetenek Kampı, Canlandıranlar Derneği ve ASIFA Türkiye’nin ardından şimdi de Canlandıranlar Festivali
 Canlandıranlar Derneği, şimdi canlandırmacıları ve canlandırma severleri bir araya getirecek yepyeni bir festival başlatıyor. Canlandıranlar Festivali, canlandırma üreten sinemacılarla canlandırma severleri bir araya getirirken, tür sinemasına yön veren ustaları ağırlayacak.

Yetenek Kampı Galaları Canlandıranlar Festivali’nde
2012 yılında Canlandıranlar Yetenek Kampı’nda üretilen filmlerin galası CanlandıranlarFestivali’nde yapılacak. garajistanbul’da gerçekleştirilecek gala gösteriminde geçtiğimiz yılların ödüllü filmleri de izleyiciyle buluşacak.

Dördüncü yılını kutlayan Yetenek Kampı’nda üretilecek projelerin yönetmenleri ise, Canlandıranlar Festivali’nde bir atölye çalışması ile projelerini geliştirmeye başlayacaklar.

Siz de Canlandıranlar’a katılabilirsiniz
Canlandırma üreterek, canlandırma sinemasına emek vermek isteyen herkesi Canlandıranlar Yetenek Kampı’na, dünyanın her köşesinden canlandırma filmleri izlemek isteyenleri ise Canlandıranlar Festivali’ne bekliyoruz. 4. Canlandıranlar Yetenek Kampı’na kısa canlandırma film projeleri ile katılmak isteyen yönetmenler www.canlandiranlar.com adresindeki formu doldurarak 1 Nisan 2013 tarihine kadar başvuruda bulunabilirler.

Canlandıranlar Derneği tarafından Puruli Kültür Sanat işbirliğiyle gerçekleştirilen Canlandıranlar Festivali 24 – 28 Nisan tarihleri arasında İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde, 16 – 19 Mayıs tarihleri arasında ise Ankara’da Kore Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak izlenebilir.

8550411695_b2705f20c5_z

 Dünyanın en büyük canlandırma ağı ASIFA üyelerinin filmlerinden oluşan dört çok özel seçki, 24-28 Nisan’da İstanbul’da, 16-19 Mayıs’ta Ankara’da Canlandıranlar Festivali’nde gösterilecek.

ASIFA (Association Internationale du Film d’Animation) canlandırma sanatının tüm dünyada daha çok tanınması için 1960 yılında Annecy, Fransa’da kuruldu ve bugün, tüm dünyadan canlandırma sanatçılarını, gruplarını ve kurumlarını buluşturan şemsiye bir kuruluş haline geldi. Hindistan’dan Meksika’ya, Bulgaristan’dan Japonya’ya elli iki ülkeden canlandırma sanatçılarının üyesi olduğu ASIFA’dan iki seçki ve iki retrospektif Canlandıranlar Festivali’nde İstanbul ve Ankaralı canlandırmaseverlerle buluşacak.

ASIFA’nın En İyileri ve ASIFA Kore
Her yıl bir ustaya odaklanan Canlandıranlar Festivali’nin bu seneki onur konuğu, 2009-2012 arasında ASIFA başkanlığını yürüten ve halen ASIFA Kore’nin başkanı olan Nelson Shin, Festival için dört program hazırladı.

ABD, Brezilya, Bulgaristan, Çin, Hırvatistan, Mısır, Polonya, Portekiz, Rusya ve Yunanistan canlandırma sinemasından, son iki yılın en iyi on altı kısa filmi ASIFA’nın En İyileri başlığı altında izleyiciyle buluşacak.  Seçkide Veljko Popovic ve Svjetlan Junaković’in Moj Put My Way, Stelios Polychronakis’in To Horio The Village, Dmitry Geller’in I Saw Mice Burying a Cat Ya videl kak mishy kota horonili gibi bol ödüllü filmleri bulunuyor.

8593537874_d1f2e89803_z

ASIFA Kore başlığı altında ise Nelson Shin’in seçtiği, son dönemin en iyi Kore canlandırmaları izlenebilecek. 9 filmlik bu seçkide farklı tekniklerle çekilmiş canlandırmalar seyircilere renkli bir dünyanın kapılarını aralayacak.

ASIFA Yönetmenleri John Halas ve Bordo Filmleri: Türkiye’de ilk kezCanlandıranlar Festivali’nde
1940’ta eşi Joy Batchelor ile birlikte kurdukları Halas&Batchelor isimli canlandırma stüdyosunda, 2. Dünya Savaşı boyunca, İngiliz Enformasyon Bakanlığı için yetmiş kısa film üreten John Halas’ın yönetmen, senarist veya yapımcısı olduğu 10 kısa filmlik bir retrospektif Festival programında yer alıyor. Halas, İlk uzun metrajlı İngiliz canlandırması kabul edilen ve en az romanı kadar beğenilen Animal Farm’ın yönetmeni olarak da tanınıyor. The Owl and the Pussycat, The History of the Cinema, Automania 2000gibi Halas’ın en önemli filmleri Türkiye’de ilk kez seyirci ile buluşacak.

Nelson Shin’in Festival için hazırladığı bir diğer retrospektif ise Bordo adıyla bilinen Hırvatcanlandırma ustası, karikatürist, ilüstratör, tasarımcı ve yazar Borivoj Dovniković’e ait. Yugoslav canlandırma sinemasının öncülerinden biri olan Bordo’nun 1965 – 1989 yılları arasında çektiği 8 kısa canlandırma film Festival’de gösterilecek.

8551639980_1c2f6e4ce6_z

Seçkinin Özel Konukları
60 yılı aşkın kariyeri boyunca dünyanın önemli festivallerinden pek çok ödül almış seksen üç yaşındaki Bordo, İstanbullu’larla birlikte filmlerini izlemek üzere Festival’in konuğu olacak. Bordo ile birlikte ASIFA’nın genel sekreteri, ASIFA Hırvatistan’ın başkanı ve Zagreb’de düzenlenen World Festival of Animated Films’in başkan yardımcısı Vesna Dovniković de festivali takip etmek üzere İstanbul’da olacak.

Canlandıranlar Derneği tarafından, Puruli Kültür Sanat’ın işbirliğiyle gerçekleştirilen Canlandıranlar Festivali’ni 24 – 28 Nisan’da İstanbul’da İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde, 16 – 19 Mayıs’ta ise Ankara’da Kore Kültür Merkezi’nde ücretsiz takip edebilirsiniz.

Festival programı ve etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgiye Festival’in web sitesindenulaşabilir, Facebook ve Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.