Çevre festivalleri neden önemli?

Kadıköy Belediyesi tarafından üç yıldır Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda Çevre Festivali yapılıyor, ben de kitaplarımla birlikte orada yer alıyorum. Kitaplarımı tanıtma ve satma fırsatı buluyorum. Bu senenin sloganı ‘Betonu Kırmak, Toprakla Buluşmak’tı. Kadıköy Belediyesi’nin yaptığı bu festival çok değerli. Birçok sivil toplum kuruluşunun orada bulunup kendisini ifade etmesine fırsat tanıyor. Kuzey Ormanları Savunması, Ali İsmail Korkmaz Derneği (ALİKEV), Validebağ Savunması, Yırcalı Kadınlar, ÇEVKO, Buğday Derneği, Karadeniz İsyandadır Platformu, Çernobil Karşıtı Platform, Yeryüzü Derneği, TEMA Vakfı, Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu, Özgür Kazova Tekstil Kolektifi, Bisikletli Kadın İnisiyatifi gibi kuruluşlar yer aldı. İki ana sahnede gün boyu önemli söyleşiler, yeşil alanda da çocuklar için söyleşi, atölye ve oyunlar sahnelendi. Standı paylaştığım Yeşil Çocuk da oradaydı. Çocuklar gün boyu kendi şapka ve taçlarını tasarladılar, mutlu oldular. Kitaplarla doğaya korumayı okudular, belki de kıyıda köşede kalmış bir kurşun kalemin dünya için bir umut olabileceğini öğrendiler, dans ederek denizi temizleyen deniz canlılarını tanıdılar, kötü kokularla mücadele iyi kokuları… O kadar çok şey var ki… Bir yandan da vicdan ve sevgi yeterli korumak ve kollamak için…

Festivalin en güzel tarafı ticari kurumların yer almaması, yani şöyle sivil inisiyatifler ürünleri sergileyip satabiliyor ama bunu bu minvalde sınırlı tutmak istiyor sanırım festival. Yani festivalde bir bal üreticisi görmeyeceğiz, orası bir ekolojik pazara dönüşmeyecek gibi görünüyor. Umarım da öyle olur!

Şimdi gelelim bu güzel organizasyon Kadıköy Belediyesi dışında İstanbul’da niye başka bir belediyede hayat bulmuyor. Şişli Belediyesi’ne başka bir konu konuşmak için gittiğimde onların da böyle bir festival yapma isteğinde olduğunu öğrenmiştim ama hayata ne zaman geçer bilemiyorum. İstanbul bu kadar betona kesmişken, her yerinden bir beton parçası fışkırıyorken, doğaya destek olan, farkındalık yaratan sivil kurumları daha fazla yerde görmek de fayda var diyorum.

Ataköy sahilini iğrenç bir betonlaşmaya kaptıran Bakırköy Belediyesi, denizle daha fazla bütünleşmiş ama iyi bir sahil düzenlemesi olmayan Avcılar Belediyesi… Ekrem başkanın mirası Beylikdüzü Belediyesi… Ve daha nice belediye. O kadar çok var ki adını saymak imkansız!  Antalya Muratpaşa Belediyesi bu yıl Nisan ayında yaptı. Hepsine çağrımdır, bu tarz bir festivali tez zamanda yapmanız!

Doğayla, yeşille, toprakla, iyilik ve güzellikle kalalım…

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.