Cinedergi 41 yayında! / 41 kere maşallah!

Sanal dünyanın en kapsamlı sinema dergisi Cinedergi 41. sayısıyla yayında! Cinedergi bu sayısında yine bu ay öne çıkan konulara el atıyor, dosya ve röportajlarıyla öne çıkıyor! İşte bu ayın öne çıkan başlıkları… Begüm Kütük, Caner Erzincan, Hande Subaşı, Bir Sisi Böler Geceyi ve Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi ekibiyle yapılan set röportajları…  Denizde geçen dehşet filmleri, rüyalarımızda geçen ve annelere uzanan  filmler…

 Begüm Kütük ve Caner Erzincan röportajında Erzincan filmi çekme isteğini şöyle anlatıyor; ‘Yaşadığım kent ve coğrafyayla ilgili olarak içimde birtakım sorunlar belirmeye başlamıştı. Taşrada yetişip kente geldikten sonraki modern dünyanın sisteme ayak uydurmasıyla beraber tüketim ilişkileri de iç içe geçti. Bunun yansımaları artık taşrada da büyük oranda yaşanıyor. Üretim miktarı, üretim ve emek dengesiyle kazanılan değerler arasındaki uçurumlar kanıma dokundu. Bu hikayeyi görünce bir şeyler yazmak istedim.

Hande Subaşı Anadolu Kartalları’nda rol alıyor ve büyük yapımın farkını anlatıyor. ‘Büyük prodüksiyonlu bir iş. İnce eliyip sık dokudular, çok özenli çalışan bir ekipti bizimki. .   Hakikaten çok büyük bir iş, her sette bunu göremezsiniz. Dizi tabii çok farklı bir şey, hızlı tüketiliyor, biz oyuncularda sinema kadar titizlenmiyoruz. İsteseniz de çok detaylı düşünemiyoruz çünkü vakitle yarışıyoruz.. Dört beş gün içinde bitirmemiz gerekiyor. Ne kadar iyi performans gösterseniz yanınıza kar.

Bir set röportajı olan Bir Ses Böler Geceyi’de yönetmen Ersan Arseven “Ahmet Ümit’in daha önce de romanlarını okumuştum ama bu kitap elime geçtiğinde kafamdan vurulmuşa döndüm. Bu yaştan sonra yaşadıklarımı ve içimdekileri toplamak üretmek istiyordum. Ümit’in romanı bütün bunları içeriyordu. Şok geçirdim. Benim ailem beş nesil önce Çorum’dan göç eden Alevi bir aile. Artık Türkiye çok değişti. Ama kısa bir zamanda değişti. Yaşananları hatırlamak ve irdelemek lazım’ diyor.

Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi’nde ekip kısaca filmi anlatıyor. ‘Filmde; Ortalama bir Türk ailesinin, ortalama okumuşluktaki, ortanın ortası ve belirli ölçülerde muhafazakar bir Türk ailesinin başına hiç kimsenin başına gelmesini istemeyeceği bir şey geliyor ve aile de bir arada durmaya çalışıyor. Fakat bu birlikte duruşu neden sergilediklerini bilmiyorlar, pek de emin değildirler. Çok da inanmadan bir arada durmaya devam etmeye çalışıyorlar. Bu yüzden de aptal durumuna düşüyorlar, film bunla ilgili diyebilirim diyor Onur Ünlü!

Hazır sıcaklar devam ederken, ayaklar denizlere uzanmışken biz de denizlerde geçen vahşet filmlerine göz atalım dedik… Deniz canlıları ortalığı kana bularken insanoğlu da boş durmuyor, onları harekete geçiriyor, yok ediyor, vurup kırıyor… Sonuçta ortaya epey kanlı filmler çıkıyor! Denizde geçen dehşet filmleri bu ayın dosya konularından biri.

 Her insanın hayatında büyük bir yer kaplayan, kimi zaman etkisinden uzun süre kurtulamadığımız, başkalarına anlatmaktan zevk aldığımız, doğru yorumlayabilmek için çabaladığımız rüyaların sinemayla ilişkisini hatırlamaya ne dersiniz?

Zaman ve mekan, durumlar ve sınıflar değişse de, annelik ortak paydasında buluşan özveri hikayelerinden sadece bir kaçı…

Sinema KÜLTürü köşesi her geçen ay göz doldurmaya devam ediyor, Murat Tolga Şen karanlık köşesinden yeni filmleri önümüze getiriyor. Bu ay Conan çakması Krull var karşımızda!  Fırat Sayıcı Uzun filmin Kısası köşesinde bu ay 11 Eylül’e ve o kapsamda çekilen kısa filmlere uzanıyor.  Ali Ulvi Uyanık bu sayı Filmin Özü köşesinde vizyon filmlerine etkili bir bakış atıyor ve filmin özüne ulaşıyor…

Oyuncu Daniel E. Craig ve Mila Kunis bu sayının portre konukları… Görsele dayanan ‘işte o an’, Sinemanın özünü yakalayan Filmin Özü, Türk sinemasının nabzını tutan Sindrella, oyuncuları rolleriyle yorumlayan Rolleriyle Yaşayanlar, DVD’ye adanmış ayrıntılı bir DVD köşesi,  kült filmlere bakan Sinema KÜLTürü, belgesel sinemaya uzanan Zamanın Ruhu, kısa filme eğilen Uzun Filmin Kısası”…

Eleştiri, vizyon, pek yakında, albümler, kitaplar, festivaller… Hepsi ücretsiz sinema dergisi Cinedergi’nin yeni sayısında.

www.cinedergi.com

 

1 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.