Cinedergi 56 yayında…

kapak56


Sanal dünyanın en kapsamlı sinema dergisi Cinedergi 56. sayısıyla yayında! Cinedergi bu sayısında yine bu ay öne çıkan konulara el atıyor, dosya ve röportajlarıyla öne çıkıyor!

 İşte bu ayın öne çıkan başlıkları… Orhan Kılıç, Ayça Varlıer, Goncagül Sunar ve Bülent Emrah Parlak röportajı… Kathryn Bigelow da Zero Dark Thirty filmini anlatıyor. 

Ayça Varlıer filmdeki karakterinin değişimini şöyle anlatıyor: ‘Kara Fatma diye bir kadın var biliyorsunuz. Biz biraz da ondan esinlendik. Onun kıyafetlerinden birazcık esinlendik. O siyahlara bürünme… Çünkü kadın bir değişim yaşıyor, biraz sert bir değişim. Öğretmen kıyafetiyle gayet Avrupai; Batı görünümlü kadından birdenbire 180 derece bir değişim yaşıyor. Savaş olgusu taşıyan o kıyafetlere bürünüyor. Seyirci bunu nasıl karşılayacak bilmiyorum ama bu tip kadınlar varmış; Çanakkale Savaşları’nda özellikle.

Bülent Emrah Parlak ise filmde dahil olmasının ekiple alakasını vurguluyor: ‘Benim için de kadrosu çok önemliydi. Tuncel Kurtiz’i duyduğum zaman çok sevindim. Bu işin babalarından olan, birlikte oynamak istediğim birkaç insandan birisidir. Bu filmde baba oğlu oynamak da benim için çok büyük bir fırsattı. Rol de çok hoşuma gitti. Oyunculuk jargonunda dişi diyebileceğimiz, her şeye açık bir rol. Ayrıca kadroda Binnur (Kaya) ve İlker’i (Aksum) duyunca da çok sevindim. Goncagül’ü daha önceden biliyordum onunla da çalışma imkanımız oldu. Kısacası kadro çok önemliydi.’

Bigelow ise kendisini en zorlayan filminden şöyle bahsediyor: ‘Kesinlikle şu ana kadar karşılaştığım en zorlayıcı filmdi. Uzun bir zaman için yer değiştiriyorsunuz ve gittiğiniz yer öyle bir yer ki kafanızı çevirdiğiniz her yönde insanlığın yıkıldığını görüyorsunuz. Fiziksel olarak da zor. Çekimler 66 gün sürdü ve bu süre üç farklı kıtada çekilen bir film için oldukça iddialı. Hava inanılmaz sıcaktı. Nasıl olduğunu bilmediğim bir şekilde The Hurt Locker’da olduğu gibi kendimi aşırı derecede sıcak mekânlarda buluyorum.’

 Futbol filmleri, lider filmleri, ıssız adam filmleri ve ABD başkanlarına bakan filmler ve okuyuculardan gelen yazılar bu sayının diğer konuları arasında… Gerard Butler ve ve Gemma Artenton bu sayının portre konukları.

Eleştiri, vizyon, pek yakında, albümler, kitaplar, festivaller… Hepsi ücretsiz sinema dergisi Cinedergi’nin yeni sayısında.

www.cinedergi.com

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.