Cinedergi 61 yayında, direnişin yanında!

kapakSanal dünyanın  kapsamlı sinema dergisi Cinedergi 61. sayısıyla yayında! Cinedergi bu sayısında yine bu ay öne çıkan konulara el atıyor, dosya ve röportajlarıyla öne çıkıyor!

 İşte bu ayın öne çıkan başlıkları… 

Nuri Alço, Biray Dalkıran, Tuğçe Sarıkaya ve Toygar Işıklı…

Nuri Alço sanatçıların iki dirhem bir çekirdek olmasa da örek olmaları gerektiğini söylüyor…  Sanatçının örnek olması gereken bir insan olduğuna inandım hep. Oturuşuyla, kılık kıyafetiyle, davranışlarıyla, her şeyiyle örnek bir insan olmak zorundadır. Ben temiz giyinmeye, bütün festivallerde gece olsun, gündüz olsun kıyafetlerimi özenle seçmeye dikkat ediyorum.

Keşke genç nesil de öyle olabilse, en azından ödül almaya bir takım elbiseyle çıksalar. Çok önemli bir şey bu ve ben her seferinde söylüyorum, nedense yapmıyorlar. Para da kazanıyorlar, işlerine saygıdır bu aslında. Karşılarında onları takdir eden, onlar sayesinde para kazandıkları insanlar var, en başta onlara saygı gösterilmelidir.

Biray Dalkıran ise siyasi olmak ve ortada kalmakla ilgili bakın neler diyor: ‘Ben orada biraz ortada kalmak istiyordum çünkü ortada kalırsam iki tarafa da tarafsız bakabileceğimi biliyorum ve iki tarafa da düzeyli bir şekilde eleştirimi yapabilirim. İki tarafın da bazı huylarını beğeniyorum, bazı huylarını eleştiriyorum. Son filmimde dini kullanan insanları biraz eleştirmek istedim. Hem sağ cenahtan, hem sol cenahtan çok olumlu tepkiler aldım.’

Gezi Parkı direnişinin yer bulduğu dosyalar, Süpermen’in ezber bozduğuna dair bir inceleme ve Cafer Panahi’nin son filmi Bu Bir Film Değil üzerine bir analiz..

Eleştiri, vizyon, pek yakında, albümler, kitaplar, festivaller… Hepsi ücretsiz sinema dergisi Cinedergi’nin yeni sayısında.

www.cinedergi.com

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.