Dadaş Film Festivali, 16 – 20 Mayıs’ta Erzurum’da…

Afis 20138.Uluslar arası Dadaş Film Festivali, 16 – 20 Mayıs 2013  tarihinde, Erzurum’da gerçekleşecektir. Festival programı, her yıl olduğu gibi bu yılda önemli filmlere ve sanatçı konuklara, yazarlara, basın mensuplarına, akademisyenlere ev sahipliği yapacak.

 Festivalin bu yılki teması: “Basın ve Sinema”. Ulusal Basın üyelerinden bir çok konuğu Erzurum’da olacak. “Basın ve Sinema” adlı panelde; Demirhan Hararlı, Feridun Andaç, Prof.Dr. Suat Gezgin, Fırat Sayıcı yer alacak.
Sinemamızın değerli isimlerinden; Nebahat Çehre, Engin Çağlar, Eşref Kolçak, Şefik Döğen ve Abdurrahman Keskiner’e onur ödüllerini takdim edilecek.  Edebiyatçı, yazar, sinemacı Füruzan  da bir söyleşi yapacak.

TRT’nin “Çocuklarla Haber Programı” Atölye çalışması ve TRT Çocuk kanalının hazırladığı çocuk filmleri gösterimi programımızda yer alacak. TRT Haber Programcısı Hasan Akgün, deneyimlerini bizimle paylaşacak.

Avrupa Birliği’nin, önemli kısa ve uzun metraj filmleri ve konuklarının festivalde ağırlanacağı festivalde bu yıl, Eunic ve Erzurum Bilgi Merkezi’de Erzurumlularla olacak, Türk sinemasından yarışma filmleri, belgeseller, kısa filmler,  atölye çalışmaları ve afiş sergisi izleyiciyle buluşacak.

Hızla değişmekte olan çağımızın her alanda etkisini, gücünü gördüğümüz teknolojinin, sinemada ki etkisini, yapımcı – yönetmen Ahmet Hızarcı anlatacak, dijital sinema teknolojisine değinecek.  Engin Çağlar’ın sinema deneyimlerini, Kurgu sanatçısı Alman Thomas Balkenhol’dan kurguyu, Gazeteci Sabahattin Ali’yi ise yönetmen Metin Avdaç’tan dinleyeceğiz.

Bu yılın Ulusal Uzun Metraj Yarışma Filmleri; Tepenin Ardı, Lal Gece, Ateşin Düştüğü Yer, Rüzgarlar, Gözetleme Kulesi.  Ulusal Uzun Metraj Yarışma Jürisi; Füruzan, Nilüfer Açıkalın, Thomas Balkenholve  Fırat Sayıcı.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.