“Dünyanın Değil, Uzayın En Kötü Filmini Çekiyoruz: Dünyayı Kurtaran Adam 1.5”

ÇETİN İNANÇ

Yeşilçam’da kısa sürede filmler çekmesiyle ‘Jet Rejisör’ lakabıyla anılan Çetin İnanç’ın yönetmenliğini yaptığı Dünyayı Kurtaran Adam, Dünya’nın “En Kötü” ve “En Kült” filmlerinden biri olma unvanını hala koruyor! 150’nin üzerinde filmde;  Yönetmen, Yapımcı ve Senarist olarak yer alan Çetin İnanç,  sinemaya 1961 yılında Atıf Yılmaz’ın asistanlığını yaparak başladı.  Ömer Lütfi Akad’ın Vesikalı Yârim ve Hudutların Kanunu filmlerinde de görev aldı. Bugün,  74 yaşında olan Jet Rejisör, bu defa Uzay’ın en kötü filmini çekmeye hazırlanıyor!

 Benim İçin Palavradan Yönetmen Diyorlar, Hayat Palavra Be!

1982 yılında vizyona giren ve çeşitli kaynaklarda dünyanın “En Kötü”  ve “En Kült” filmleri arasında gösterilen Dünyayı Kurtaran Adam, geçtiğimiz yıllarda Amerika’da vizyona girdi ve DVD formatı basılarak seyirci ile buluştu. Amerika’da bir üniversitede söyleşiye çağrılan Çetin İnanç, filmden sonra yaptığı söyleşisini şöyle özetliyor: “Dünyayı Kurtaran Adam filminde, başta Star Wars filminden olmak üzere, bir sürü Hint filminden, oradan buradan,  onun üzerinde filmden parçalar kullandım. Söyleşimde, kimse bana, ‘Neden bu filmlerden alıntılar yaptın’ demedi, bunu sormak yerine bunu yapmak nereden aklına nereden geldi?’ dedi.”  “Ama bu ülkede, Çetin filmlerden alıntılar yapar,  zaten palavradan yönetmen diyorlar,  hayat palavra be!”

1075_3

Dünyayı Kurtaran Adam Uzayı Kurtarmaya Hazırlanıyor!

Bugün,  74 yaşında olan Jet Rejisör, bu defa uzayın en kötü filmini çekmeye hazırlanıyor. Otobiyografik ögeler ile Belgesel-Kurmaca hatta Deneysel öğelerle çekilecek film;  Jet Rejisör ’ün hayal dünyasında ‘Fantastik’ bir yolculuğa çıkaracak. Bu filmde de ilk filmde olduğu gibi devamlılık, mantık ve estetik kaygıları yok, hayal var! Dünyayı Kurtaran Adam 1,5 eskinin mirasına konup gişe kaygıları güden bir devam filmi olmaksızın ve Jet Rejisör Çetin İnanç tarzından kopmaksızın, 2016’da yeniden seyirci ile buluşacak.

‘Kötünün’ ve ‘Kültün’ peşinde olanların filmi, Dünyayı Kurtaran Adam 1,5 geliyor!

‘Türk İşi Fantastik Filmler Festivali’ FANTASTURKA’nın ve ‘Ön Elemede Elenmiş Filmler Festivali’  2.El Film Festivali’nin ana düzenleyicisi konumunda olan Ankara Kısa Filmciler Derneği ve dernek üyelerinin kurmuş olduğu Turco Prodüksiyon organizasyonunda çekilecek kar amacı gütmeyen film, dünyada oldukça yaygın kullanılan kitlesel fonlama ve çoklu destekçi yöntemi ile gerçekleşecek. 2015 yılında, fonlaması tamamlanacak film 2016 yılında seyirci ile buluşacak.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.