Eskişehir Film Festivali’nde 20. yıl coşkusu…

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü destekleri ile Anadolu Üniversitesi ve İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından gerçekleştirilen Eskişehir Uluslararası Film Festivali görkemli bir gece ile başladı. Uluslararası Film Festivali, töreninde geçtiğimiz yıl içerisinde hayatını kaybeden yerli yabancı sinema emekçilerini de unutmadı. Fotoğraflarının perdeye yansıdığı anlarda, duygusal dakikalar yaşandı. Festivalde geçtiğimiz sene hayatını kaybeden Türk sinemasının usta oyuncularından Münir Özkul da unutulmadı.

Performans, Emek ve Onur ödüllerine geçilmeden önce Türkiye’nin üniversite kimliği taşıyan uluslararası tek uzun metraj film festivali olan Eskişehir Uluslararası Film Festivali, bu yıl “Kısa Film Yapım Destek” ve “Sinema Kültürüne Katkı Yarışması” kazananlarını da sahnede açıklandı ve ödülleri takdim edildi.

Kısa Film Yapım Desteği’ni Cemre Okumuş “Büyük İstanbul Depresyonu”, Ege Karakurt “Yaşlı Adam ve Tren” ile ve Ramazan Kılıç “Servis”projeleri ile aldılar. Senaryo Danışmanlık Desteği Kazananlar ise Ümit Karaçam, Ahmet Toğaç ve Musab Tekin oldu. Sinema Kültürüne Katkı Yarışması’nda ise En İyi Sinema Makalesi’ni Hakan Erkılıç “Dijital Sinema Teorisi Üzerine” projesi ile kazanırken, En İyi Sinema Kitabı ödülü ise İlkay Nişancı “Teoride ve Pratikte Sinemada Kurgu” makalesi ile aldı. En İyi Sinema Kitabı Jüri Özel Ödülünü ise Hakan Savaş “Rağmen Sinema” makalesi ile aldı.

“Sinema Kültürüne Katkı Ödülü” bu yıl 1997 yılında, yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu tarafından kurulan TÜRVAK- Türker İnanoğlu Vakfı’na takdim edildi. Ödülü Sinema-Televizyon Bölüm Başkanı Prof.Dr. Erol Nezih ORHON’dan aldı. İnanoğlu; “Anadolu Üniversitesinin sinemayı sevdiren çok önemli bir üniversite olduğunu söyledi.

Festival, son iki yıldır olduğu gibi bu yıl da seçkisine aldığı yerli filmlerdeki performansları ile dikkat çeken iki oyuncuya “Yılın Performansı” ödülü verildi.
Bu yıl festivalde “Yılın Performansı Ödülleri”, Sibel” filmindeki başarılı rolüyle Damla Sönmez’e ve “Güvercin” filmindeki başarılı rolüyle Kemal Burak Alper’e verildi. Sönmez, teşekkür konuşmasında; “Ben festivali bir fiil takip etmeye çalışıyorum. 20 yıldır seçkisiyle, sinemaya katkısıyla benim hayatımda hep yol gösterici oldu. Bu nedenle 20. Yılında bu ödülü almaktan çok onur duyuyorum” darken Kemal Burak Alper ise “Eskişehir’de bir sanat eseri. Ben de bu sanat eseri şehirden, üniversitesinden, fakültesinden ve festivalinden bir ödül almak inanın çok kıymetli” dedi.

Emek Ödülleri bu yıl yönetmen Yılmaz Atadeniz, görüntü yönetmeni Çetin Tunca ile Makyaj uzmanı, ses sanatçısı ve oyuncu Suzan Kardeş’e takdim edildi. Ödülü alırken Suzan Kardeş, “Ben çok gururlandım böyle bir ödül için. Çünkü biliyorum ki sinema bir kişi ile olmaz, bir ekip işidir. Ve bütün ekip arkadaşlarıma da hediye hediyorum.” derken, Çetin Tunca ise ödülünü bir sinema okulundan aldığı için, bu ödülü yıllar sonra bir diploma olarak kabul ettiğini söyledi. Yeşilçam’ın usta yönetmen Yılmaz Atadeniz ise “İnsanların hayalleri bitmezse filmcilik de ölmez diyerek sinemaya verdiği değeri dile getirdi.

İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Festival Başkanı Prof. Dr. Erhan Eroğlu’dan ödülünü alan Itır Esen şunları söyledi: “Burada olmaktan çok heyecanlıyım Eskişehir’i çok seviyorum. Sinemaya doğrudan katkısı olan bu fakültenin gerçekten kıymetini bilin. Sinema çok önemli gerçekten. Ben şanslıyım sinemanın içine doğdum. Babam dolasıyla… Çok mutluyum çok gururluyum. Sinemada bugüne kadar gelmiş geçmiş katkısı bulunan herkese sinema emekçilerine selam olsun.”

Son olarak, Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Ertan Çomaklı ‘dan ödülünü alan Macit Koper ise şunları dile getirdi; “Bu onuru bana bahşeden festivale çok teşekkür ediyorum. Çok değerli rahmetli dostum Onat Kutlar’ın “Sinema bir şenliktir” sözünü hatırlıyorum. Umarım bütün yıllar olduğu gibi bu yılda bu festival Eskişehir için bir şenlik olur.”

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.