!F İstanbul 10 yaşında…Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız filmler festivali !f İstanbul AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali Şubat 2011’de 10. yaşını kutluyor.  Festival 17- 27 Şubat 2010 tarihlerinde İstanbul’da, 2 – 6 Mart tarihlerinde ise Ankara’da gerçekleşecek.

Geçen sene dünyada bir ilkti, bu sene daha da büyüdü
!f İstanbul geçtiğimiz sene başlattığı ve dünyada bir ilk olan “!f ²: İstanbul’dan Canlı”  adlı proje ile festivalin en çok konuşulan beş filmini ilk defa İstanbul ile eş zamanlı Anadolu’da 15, komşu coğrafyalarda ise dört farklı noktada izleme imkanı sundu. Bu sene yeni şehirler eklenerek proje büyüyor. Türkiye’den projeye katılan şehir sayısı iki katına çıkarken yurtdışından ise Tiflis dahil başka şehirler de ekleniyor. Seçilen 5 film animasyondan, dram’a, belgeselden, Youtube görüntü harmanına kadar her tarzı barındırıyor.

Canlı Sinema! Utopia in 4 Movements / 4 Bölümde Ütopya
Dünyada yeni yeni gelişen ‘canlı’ sinemayı bu yıl Türkiye’de ilk defa !f Istanbul gösteriyor olacak. Ünlü yönetmen Sam Green ve dört müzisyen tarafından gerçekleştirilecek Dört Bölümde Ütopya (Utopia in Four Movements) seyircilerle birlikte geliştirilen, her bir gösterimi tamamıyla orijinal olan özel bir sinema deneyimi.

Sundance ile Özel Bir Gun – 26 Şubat

Sundance Lab projesi 1981’de Utah’da, yeni yeteneklerin risk alarak orjinal film projeleri geliştirebilecekleri ve önde gelen yazarlar ve yönetmenlerle çalışabilecekleri bir ortam yaratma fikri ile hayata geçti. İlk günlerinden bugüne, uluslararası alanda tanınan bir bağımsız film, tiyatro ve müzik fabrikası ünü ile geldi. !f İstanbul bu projeyi festival takipçileri ile buluşturuyor. Sundance kampı, hem kendisini geliştirmek isteyen senaryo yazarları hem de bir senaryonun film haline getirilmesi konusundaki mutfak bilgisini derinleştirmek isteyen meraklılara hitap ediyor.

Efsanevi Yönetmen Alejandro Jodorowsky İstanbul’da!
20 Subat Pazar gecesi !F Istanbul çok özel bir konuğa, ve Türkiye’de ilk defa gösterilecek kült film Santa Sangre’ye ev sahipliği yapacak. Alejandro Jodorowsky, sayısız yönetmen ve sanatçıya ilham vermiş Şili asıllı bir yönetmen. !f Istanbul kapsamında hem filmi sonrası seyircilerle buluşacak hem de 22 Şubat Salı gecesi sinema ve spirituellik üzerine özel bir konuşma yapacak.

!f Inspired / Keş!f – Festivalin ödüllü yarışma bölümü bu sene de yeni yeteneklerin peşinde
İstanbul’u genç ve yenilikçi sinemanın adresi yapmayı amaçlayan $15,000 ödüllü !f Inspired/Keşi!f yarışması, Türkiye’den ve dünyanın dört yanından 8 filmi ve ünlü sinema profesyonellerini bir araya getiriyor. Yarışma ülkemizdeki genç yönetmenlerin teşvik edilmesi yönünde önemli bir adım olarak görülüyor. Yarışma kapsamında uluslararası jüri “sinemada cesur hikaye anlatımı, teknik ve tarzda yenilik” kriterleriyle bir kez daha “İlham Veren Yönetmen”i seçecek. Yarışan filmler arasında ünlü yönetmen Costa Gavras’ın oğlu ve tanınan müzik klipleri yönetmeni Romain Gavras’ın ilk uzun metraj filmi Our Day Will Come var.

Hit Filmler – Festivalin en ses getiren filmleri bu bölümde
Toronto, Cannes, Sundance gibi prestijli festivallerde gösterimleriyle büyük ses getiren filmlerin İstanbullu izleyicilerle buluştuğu bu bölüm Digiturk sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Uluslararası platformda ve gösterildiği diğer ülkelerde çok beğenilen yapımların gala gösterimleri de bu bölümde gerçekleştiriliyor. Black Swan, Winter’s Bone, The Kids Are Alright, Heartbeats ve The Borrowers bu bölümün öne çıkan filmleri…

Fantastik Filmler – Komediden korkuya muhteşem fantastikler
Türünün en yeni ve en kült filmlerinden seçkinin yer aldığı festivalin en keyifli bölümlerinden biri olan Fantastik Filmler bölümü aynı zamanda komediyi de unutmuyor. Birbirinden etkileyici animasyonlar ve nefes kesici görsel efektlerle bezeli filmlerin olduğu bölümde bu senenin öne çıkan animasyonu Goeff Marslett’in yönettiği Mars. Rubber ve Skeletons da bu bölümde…

Gökkuşağı Filmleri – Ne olursan ol gel diyenlerin filmleri
Birbirini sevmekten korkmayanları, ne olursan ol gel düşüncesi ile hareket edenleri bir araya getiren bu bölüm artık festivalin bir klasiği. Ödüllü filmlerle, tartışmalarla, partisiyle bu sene de festivali renklendirecek bölümde Arjantinli yönetmen Julia Solomonoff’un otobiyografik öğeler içeren filmi The Last Summer of La Boyita gösteriliyor.

Festivalden yepyeni bir bölüm: Ne Kadar Gerçek O Kadar Kurgu
Gerçek hayat hikayesi mi, drama mı? Belgesel mi, kurmaca mı? Bütün belgesellerde kurgu olduğu gibi bütün filmler çekildikleri zamanı yansıtan birer belgesel niteliğinde değil midir?
Belgesel ve kurgunun, gerçek olan ve film icabı olayların birbirine girdiği filmlere ayrılan CNBC-e sponsorluğunda gerçekleştirilen bu özel bölümde kategorik ayrımlara sığmayan, kafa karıştıran filmler gösteriliyor. Bu bölümde I’m Still Here, You are All Captains ve Life 2.0 adlı filmler var.

Dünyanın Çivisi – Ne olacak bu dünyanın hali?
Bu bölümde İnsanlığın geleceği, toplumsal değişimler ve dirençler, insanlık tarihinde son bulan veya yenilenen dönemler üzerine entelektüel bir bakış açısı sunan filmler yer alıyor. Gasland, William Burroughs: A Man Within, Women are Heroes / Kadınlar Kahramandır ve 2012: Time for Change bu bölümün filmleri…

!f’ten izleyicilerin seçkisiyle özel bir Retrospekt!f
Festivalin 10. yılı vesilesi ile Türkiye’de ilk defa bir festival göstereceği filmleri izleyenlerine seçtirdi. Geçmiş yıllarda gösterilen ve if-severlerin kalbinde yer eden 41 film arasından ankete katılanlar tarafından belirlenen 5 film bu sene tekrar gösteriliyor. Ankette birinciliği Donnie Darko alırken Bir Tuğra Kaftancıoğlu filmi izleyiciler tarafından seçilen tek Türk filmi oldu. Seçilen diğer filmler, Bilek Kesenler, Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok ve 24 Saat Parti İnsanları oldu.

Sesli Yaşam – Müzik seven sinema
Gençlerin yakından takip ettiği !f’in müzik bölümünde milyonlara ilham vermiş müzik öncüleri ile sözleri ve tavırlarıyla dünyada yeni alt kültürler yaratmış müziklerin filmleri yer alıyor. Blur: No Distance Left to Run, The Extraordinary Ordinary Life of José Gonzalez, Lemmy, LennonNYC, Speaking in Code, We Dont Care About Music Anyway ve Look at What The Light Did Now bu bölümün filmleri…

Y-eni Kuşak – Hayat Ancak Aşk ile Çekilir
Baş kahramanlarının gençler olduğu filmlere ayrılan bu bölümdeki filmler sanılanın aksine toz pembe dünyalarda geçmiyor. Ancak bu filmlerin ortak noktası, zorlu hayat mücadelelerinde aşk ve dostluğun genç kahramanlarımızı hayata bağlayan en güçlü duygular olması. Pepsi sponsorluğunda gerçekleştirilen bölüm kapsamında gösterilecek filmlerden bazıları:Oksijen, Kötülük Çiçekleri ve Görünmez Griff.

3D Özel Gösterim – İstanbul’da ilk defa bir festival 3D gösterim yapıyor
Fantastik macera türünde hem küçüklerin hem animasyon severlerin ilgisini çekecek Moomins and the Comet Chase, ünlü Fin yazar Jannson’un romanından uyarlama bir 3D animasyon. Film, festival kapsamında, 3D olarak gösteriliyor. Böylece İstanbul’da ilk defa bir film festivali 3D gösterim yapıyor.

!f Özel Gösterim – Hepsi Senin İyiliğin İçin
Deniz Buga ve Gürcan Keltek’in girişimleriyle oluşturulan konsept çerçevesinde “Hepsi Senin İyiliğin için” başlığıyla  lk defa !f İstanbul’da gösterilecek 11 Türkiyeli yönetmenin kendi imkanları ile çektiği “muhafazakarlıklar” temalı kısa filmler, muhafazakarlığı kendimizle ve birbirimizle tartışmaya açmayı hedefliyor.

!f Kısalar
Türkiye’den Kısalar
Türkiyeli kısacıların son bir yıl içerisindeki eğilimlerinin yeteneklerinin ve getirdikleri yeni önermelerin kendimizce bir dökümünü yapmayı amaçladığımız Türkiye’den Kısalar programı kısaları yarıştırmaktan öte bunların izleyici ile buluşması, kısacıların birbiri ve sektörden diğer insanlarla tanışması ve yeni üretimlere kapı açılması için bir ortam hazırlıyor. Obama öncülüğünde

Sundance ve !f istanbul Sinema için Birleşiyor
ABD Başkanı Barack Obama’nın inisiyatifinde başlatılan ve dünya çapında kültürlerarası diyaloğun geliştirilmesini hedefleyen Film Forward adlı programda ortak olmak üzere seçilen 10 şehirden biri de Istanbul ve !f oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.