Fantastik Dörtlü Film Festivali!

Visegrad Grubu ortaklığına dayanarak, Hezarfen Film Galeri  Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan ve Slovakya filmlerini İzmir’de sanat severlere sunar. Şehirdeki bu ilk Orta Avrupa Film Festivali’nin teması “Fantastik Dörtlü”. 

İzmir Mimarlar Odası’nın ev sahipliği yapacağı, Hezarfen Film Galeri, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonyave Slovakya’nın işbirliğiyle oluşan festival, 28 Şubat- 5 Mart  2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Visegrad Grubu, bu dört komşu Orta Avrupa ülkesinin, kültürel miras dâhil ortak çıkarlarının olduğu alanlarda birlikte çalışma kararlarıyla kuruldu. Festivalin bu ilk ayağı, geçmişte benzer dinamiklerle gelişen bu ülke sinemalarının ve sinematografilerinin fantastik, büyü ve korku motiflerine odaklanıyor. Festival seçkisi, özellikle yirminci yüzyılın ikinci yarısından “üsluplu” filmleri öne çıkarıyor.

Festivali ağırlayacak  olan İzmir Mimarlar Odası’nda, 28 Şubat–5 Mart tarihleri arasında Orta Avrupa Film Afişleri  Sergisi  de gerçekleşecek ve Polonya asıllı grafik sanatçı Yurdaer Altıntaş’ın eserleri özel bir bölümde yer alacaktır.

 Proje Ortakları

Hezarfen Film Galeri

Macar Kültür Merkezi, İstanbul

Çek Cumhuriyeti Baş Konsolosluğu

Polonya Baş Konsolosluğu

Slovakya Baş Konsolosluğu

İstanbul Çekleri, İstanbul’da Yaşayan Çekler Derneği

Moravyan Galerisi, Brno

İzmir Mimarlar Odası

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.