Festival yöneticilerine sizin için sorduk!

Sanal dünyanın en kapsamlı sinema dergisi Cinedergi 95. sayısıyla yine göz dolduruyor, sinema gündeminin nabzını tutuyor. Cinedergi yeni sayısında sezonun yeniden başlaması, festivallerin arka arka sıralanmasıyla birlikte film festivallerini yöneten, kimi zaman eleştirilen kimi zaman alkışlanan festival yönetmenlerinin görüşlerine yer veriyor. Semra Güzel Korver beş soruyla beş festival yöneticisine mikrofon uzatıyor.

Antalya Uluslararası Film Festivali yönetmeni Elif Dağdeviren son iki yıldır öne çıkan film forumlarının yönetmenler için uluslar arası başlangıçlara yol açtığı görüşünde…. Ayrıca sosyal sorumluluk ve farkındalık hedefi olan festival olarak ayrıştıklarını da söylüyor.

Uluslararası İstanbul Film Festivali yönetmeni Kerem Ayan ise festivalin gücünü İstanbul’dan ve festivale gönülden bağlı seyircisinden aldığının altını çiziyor, Türkiye ve dünya sinemasından en iyi örneklerin de festivalde heyecanla beklendiğini belirtiyor.

Uluslararası Ankara Film Festivali yöneticisi İnci Demirkol festivallerin izlenen filmlerin yönetmeni ve oyuncusuyla anında fikir ve duygu alışverişi kurduklarını ve seyircinin hayatında bıraktığı ize de etki ettiğini söylüyor…

Uluslararası Adana Film Festivali genel müdürü  Candan Yaygın ise ‘Adana bir sinema kentidir, sanat ve sinemayla dopdoludur’ diyerek Yılmaz Güney’in, Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Muzaffer İzgü ve Abidin Dino’nun memleketinde festival olmazsa olmaz diyerek, Adana’nın farkını dile getiriyor.

Yedi yıllık geçmişiyle köklü festivallerin arasında yerleşen Uluslar arası Malatya Film Festivali koordinatörü Hüseyin Namık Yıldırım diğer festivallerin tersine Malatya’nın valilik koordinasyonunda yapıldığını belirtiyor. Amatör ruhla profesyonel bir festival düzenlediklerini belirten Yıldırım festivalin teknik kitaplarla öne çıktığını da vurguluyor.

Eleştiri, röportajlar, vizyon, pek yakında, albümler, kitaplar, festivaller… Hepsi ücretsiz sinema dergisi Cinedergi’nin yeni sayısında.

www.cinedergi.com

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.