Film Arası Dergisi 1 Yaşında!


Yayımladığı dosya ve röportajlarla sinema gündemine damgasını vuran Film Arası Sinema Dergisi, birinci yılını doldurdu. Eylül ayında yeni bir döneme girecek olan Film Arası, baştan ayağa yenileniyor. Dergi, Eylül’de düzenleyeceği bir geceyle birinci yaşını kutlayacak.

 2010 yılının Temmuz ayında, Sepya Yayıncılık bünyesinde yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi Film Arası, birinci yılını doldurdu. Yayımladığı dosya ve röportajlarla sinema gündemine damgasını vuran Film Arası, 12. sayısı ile birinci yılını geride bırakmanın sevincini yaşıyor. Dergi, Ağustos ayında yayımlanacak 13. sayısının ardından, Eylül ayında yeni yayın dönemine girecek. İçerik ve tasarım açısından baştan ayağa yenilenecek olan dergi, birinci yılını da Eylül ayında düzenleyeceği bir geceyle kutlayacak.

SUAT KÖÇER: ‘BU TOPRAĞIN SİNEMASINI KONUŞUYORUZ’

Film Arası Dergisi’nin ilk sayıdan bu yana, kendisini sürekli yenileyen bir yapıda yayına devam ettiğini söyleyen Yayın Yönetmeni Suat Köçer, ekip olarak birinci yıllarını doldurmanın sevincini yaşadıklarını söyledi. Sinema çevrelerinden ve okurlardan büyük ilgi gördüklerini ve sahip oldukları farklılıkların keyfini yaşadıklarını ifade eden Köçer, şunları söyledi: ‘Film Arası Dergisi, ‘yerlilik’ ekseninde çıktığı sinema yolunda, bu toprağın kendine özgü değerlerine önem ve öncelik veren bir anlayışla okuyucuya sesleniyor. Dergimiz, sanatın sorumluluktan bağımsız bir alan olmadığı düşüncesiyle, röportajlardan haberlere kadar, tüm içerikte okuyucularının bilinç ve fikir dünyasına katkıda bulunma çabası güdüyor. Bu noktada önyargılardan uzak, herhangi bir kesimin ya da anlayışın güdümünde olmadan, farklı düşüncelere mensup arkadaşlarımızla birlikte, ‘ortak iyi’nin sinema mecrasında konuşulmasını öncelikli prensip edindik.’

AHMET TOKLU: ‘OKURLARIMIZLA ÇOK GÜÇLÜ BİR BAĞ KURDUK’

Bir yıllık süre zarfında okurdan büyük ilgi gördüklerini ifade eden Film Arası Dergisi’nin yayın koordinatörü Ahmet Toklu, okurlarıyla çok güçlü bir bağ kurduklarını söyledi. Kendilerine ulaşan en küçük eleştiriyi dahi titizlikle ele alıp değerlendirdiklerini söyleyen Toklu, hazırladıkları içerikte okurların büyük emeği olduğunu hatırlattı.

FİLM ARASI BAŞTAN AYAĞA DEĞİŞİYOR

Öte yandan, birinci yılını dolduran Film Arası Dergisi, Eylül ayında yeni bir döneme giriyor. Sinema eleştirmenliğinin duayen isimlerinden Burçak Evren, yönetmenler Murat Saraçoğlu, Gökhan Yorgancıgil ve Salih Diriklik, yeni dönemde de yazmaya devam edecek, bu arada dergiye çok sayıda yeni kalemler katılacak. Tabloid boya sahip dergi 20 sayfadan 32 sayfaya çıkacak ve iki renk olarak yayımlanan derginin ilk sayfalarında dört renk uygulamasına geçilecek. Haberler, özel dosyalar, röportaj ve film kritiklerin yer aldığı dergiye yeni dönemde çok sayıda yeni bölüm eklenecek.

GENÇ BİR EKİP HAZIRLIYOR

Film Arası Dergisi, her ay genç bir ekip tarafından hazırlanıyor. Yayın yönetmenliğini Suat Köçer’in üstlendiği derginin koordinatörlüğünü Ahmet Toklu yürütüyor. Derginin kapak röportajlarını deneyimli gazeteci Gülcan Tezcan hazırlıyor.  Fatih Atlas, Regiman Deniz, Gökşen Aydemir ve Zeynep Merve Uygun yayında editör olarak katkıda bulunurken Elif Arıcı, Sami Aslan, Recep Toklu, Muhammet Uyar, Ahmet Fazlı ve Ramazan Çoban da yayına hazırlık ekibinde yer alıyor. Derginin tasarımında ise Sercan Bayram’ın imzası var. Türkiye genelinde 250’ye yakın noktada okuyucuyla buluşan Film Arası, yaklaşık 30 üniversitenin Sinema-TV bölümüne ve film yapım ve dağıtım firmaları, sendikalar, yönetmen ve oyuncuların yer aldığı 150’ye yakın adrese düzenli olarak ulaştırılıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.