Gastro Sinema kitabı çıktı…

Yemek ve sinema ilişkisini bambaşka bir gözle inceleyen İlkay Kanık’ın Gastro Sinema kitabı Alfa Yayınları’ndan çıktı.“Modernite ile büyüsü bozulmuş dünya yeniden nasıl büyülenir?” Bu soruya cevap arayan kitap, sinemada yemeğin kullanımının metaforik temsillerinin siyasi, ekonomik, toplumsal ilişkilere dair önemli bir işlevi olduğunu da iddia ediyor.

Modernite öncesinin büyüsel evren algısı, her şeye kadir kapitalist mekanik teknoloji ile büyü bozumuna uğramıştır. Artık metafizik değil, sınıf eşitsizlikleri toplumsal hareketleri biçimlendirmektedir. Modernitenin sonuna doğru büyü bozumu burjuvaya eleştirel olarak bakan film örneklerinin ortaya çıkmasına neden olur. Marx’ın, “her şeyin buharlaştığı” dönem olarak gördüğü; Weber’in “büyüsünün silindiği” dünya dediği yabancılaşma, postmoderniteyle, ama modernitenin bir uzantısı olarak, büyüsüne tekrar kavuşturulmaktadır. Bu dönemde ortaya çıkan yemeğin ana karekter olarak yıldızlaştığı sinema filmlerinde de görülmektedir ki, postmodernite, Marshall McLuhan’ın deyişiyle, “orta çağa” (küresel köye) bir dönüştür ve bu bile tek başına büyünün insan hayatına sokulduğunun ipuçlarını vermektedir.

 GastroSinema’da büyünün yemek filmleri ile yeniden oluşan serüvenini okuyacaksınız.

Arka Kapak;

Modernite ile büyüsü bozulmuş dünya yeniden nasıl büyülenir?

Modernite öncesinin büyüsel evren algısı, her şeye kadir kapitalist mekanik teknoloji ile büyü bozumuna uğramıştır. Marx’ın, “her şeyin buharlaştığı” dönem olarak gördüğü; Weber’in “büyüsünün silindiği” dünya dediği yabancılaşma, postmoderniteyle, ama modernitenin bir uzantısı olarak, büyüsüne tekrar kavuşturulmaktadır. Bu, yemeğin ana karekter olarak yıldızlaştığı filmlerde de görülmektedir. GastroSinema’da büyünün modernitede yemek filmleriyle yeniden oluşan serüvenini okuyacaksınız.

Yorum gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İçinden sinema geçen yazılar…

Banu Bozdemir Kitapları

Yorumlar

  • Kutas Tulek: Yazılarınızı zevkle takip ediyorum, emeğinize sağlık :)...
  • İsmail Alpen: https://belgeselizleme.com/ gerçekten başarılı bir arayüzü var. Son zamanki içerikleri gayet ...
  • gabile sohbet: guzel paylasım olmus tebrıkler...
  • aytekin çelik: http://www.belgesel.site Ekibi burayı çok beğendi. Kalitenizin devamını dilerim...
  • mustafa uzunyılmaz: BU BİR YORUM DEĞİL. işi ekip yerine yönetmenle yaptığımız sürece ne seyircimiz olacak ned...
öteki sinema

Arşiv

© 2012 Banu Bozdemir
Powered by WordPress, Endless & Sneek