Genelde muhalif!

30 Kasım 1978 doğumlu oyuncu ve yönetmen. Çocukluğundan beri ülkesi Meksika’da aktör olarak çalışan Gael Garcia Bernal, Alejandro González Iñárritu’nun Oscar adayı Amores Perros/ Paramparça Aşklar Köpekleri’yle ilk uzun metrajına uzandı.

Dünya çapında eleştirmenlerin beğenisini toplayan o filmdeki müthiş performansıyla Gümüş Ariel Ödülünü ve Chicago Uluslararası Film Festivali’nde de Gümüş Hugo Ödülünü kucakladı. Daha sonra Alfonso Cuaron’un Oscar adayı “Y Tu Mama Tambien” adlı çalışmasında çocukluğundan beri yakın arkadaşı olan Diego Luna ile birlikte kamera karşısına geçti. O filmde sergiledikleri performans ile iki arkadaş, Venedik Uluslararası Film Festivali’nde Marcello Mastroianni ödülüne ortak olarak layık görüldü.
Ardından Carlos Carrera’nın Oscar adayı romantik drama çalışması El Crimen Del Padre Amaro / Günah’ın başrolünde oynadı.

2004’te olağanüstü yoğun bir yıl yaşadı. Eylül ayında Brezilyalı yönetmen Walter Salles’in imzasını taşıyan The Motorcycle Diaries / Motosiklet Günlüğü’nde oynadı. Che Guevara’nın gençlik yıllarının portresini çizdiği o filmdeki başarısıyla Sundance ve Cannes Film Festivallerinde olumlu övgüler topladı. Ardından ünlü İspanyol yönetmen Pedro Aldomovar’ın yönettiği Bad Education/ Kötü Eğitim’de rol aldı.  Filmde üç kompleks karakteri birden oynadı. James Marsh’ın bağımsız draması The King’de William Hurt ile birlikte oynadı. O filmde deniz kuvvetlerinden atıldıktan sonra evine dönen genç bir adamın portresini çizdi.

2005’te oynadığı bir başka film ise, Michael Gondry’nin merakla beklenen fantastik çalışması The Science of Sleep / Rüya Bilmecesi oldu. Gerçekten de bilmece gibi filmdi. Babil ve Körlük hem konu hem de yönetim açısından başarılı filmlerdi. Özellikle Körlük insanların içindeki kurnazlık duygusuna vurgu yapan bir filmdi. Mamut’da anlaşılmaz bir sinema filminin oyuncusu oldu, bu ay vizyona girecek olan İspanya’nın 2011 Oscar adayı filmi Yağmuru Bile’de su için savaşan bir halka yardım eden bir yönetmeni oynuyor. Film içinde film yaşanıyor, Bernal varlığıyla filme anlam katıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.