Hayatla Düello Yapanlar Üzerine Bir Film: Daire

2

Yönetmenliğini ve senaristliğini Atıl İnaç‘ın,  Yapımcılığını Derya Tarım ve Tolga Avcil’ in gerçekleştirdiği “Daire” üç karakterin kullanılmayan bir havaalanı etrafında gelişen trajikomik hikayesi.

Bazen insan en aptalca ve saçma görünen şeyi yapar. Her şeyin üzerine geldiğini ve bunu umursamadığını göstermek ister. Hayatla inatlaşmanın keyfi gizlidir bu kararlarda.

Mantıklı hiç bir nedeni olmadığı halde paraşütle uçaktan atlayan adamın yerçekimine meydan okuması gibi. Bütün tehlikelerine rağmen en yüksek dağa çıkma tutkusu gibi. Girilmesi en zor okulun, en zor bölümünü birincilikle bitirip, diplomayı bile almadan küçük bir köye yerleşmek gibi.

img_3

 İnsan kendisine ve dünyaya varlığını ispat etmek için yıkıcı gibi görünen bir yol seçebilir. Kimi zaman gerçekten istememesine rağmen, en saçma şeyi yapmaktan kendisini alıkoyamaz. Etraflarındakiler şaşkına döner, hatta öfkelenir. Dışarıdan bakana bu kararlar korkaklık, kaçış, inat, birilerine bedel ödetme ve hatta delilik emaresi olarak görünür. Ama bu kişi için, kainatla kavga edip, kazanmanın yolu en mantıksız görünen meydan okumalardan geçmektedir. Tek gerçek zafer kaosun içinde yatmaktadır.

FİLM HAKKINDA

Yönetmenliğini ve senaristliğini Atıl İnaç‘ın,  Yapımcılığını Derya Tarım ve Tolga Avcil’ in gerçekleştirdiği “Daire” üç karakterin kullanılmayan bir havaalanı etrafında gelişen trajikomik hikayesi. Yaşamakta olduğumuz sert değişim dönemini konu alan absürd hikaye sıra dışı güçlükler, engeller, durumlar karşısında döngüsel olarak daha sıra dışı çarelere, daha şaşırtıcı meydan okumalara cürret eden karakterlerin üzerine kuruludur.

MV5BMTcxNDA0MDEyMF5BMl5BanBnXkFtZTcwNjMyNTY1OQ@@._V1_SY317_CR5,0,214,317_

“Daire” üniversitedeki öğretim görevini kaybettikten sonra kullanılmayan bir havaalanında güvenlik görevlisi olarak çalışmayı seçen Feramus ile çalıştığı taşra belediye tiyatrosu kapatılınca hayatla inatlaşmak adına bir Cami’de ölü yıkayıcı olmayı kabul eden Betül’ün fırsat bulamadıkları hüzünlü aşkları etrafında gelişir.

“Daire” 2011 yılında Güneydoğu Avrupa film network’ü kapsamında üç ayrı ülkede senaryo, produksiyon  ve dağıtım workshop’unda yeraldı. 2011 yılında İstanbul Film Festivali Türkiye-Fransa ortak yapım platformuna seçildi. Yine aynı yıl İtalya  Trieste ortak yapım workshop’ı içerisinde tüm dünyadan seçilmiş olan sekiz projeden biri olarak yer aldı. 2013 yılında Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nin “Geliştirme Aşamasında olan  Filmler” seçkisine davet alan Daire‘nin, yapımcılığını Lacivert  Film Üstleniyor.

Başrollerinde Fatih Al, Nazan Kesal, Erol Babaoğlu’nun yer aldığı filmde,  Görkem Kanbolat, Beren Demirkaya, Çağlar Çorumlu, Nihat Alptekin, Mehmet Ulay, Nalan Koruçim, Arın Kuşaksızoğlu, Aysan Sümercan, Doğukan Oruç ve  Selen Üçer filmin diğer karakterlerine hayat verdi.

Yönetmen Atıl İnaç’ın bir önceki filmi  “Büyük Oyun”  dünya prömiyerini Montreal film festivalinde gerçekleştirmiş, 23 farklı  uluslararası film festivalinde yarışmış ve seyirci ile buluşmuş, en iyi film dahil olmak üzere ödüller kazanmış,   Amerika ve Kanada’ da Vanguard (USA) satış ajansı aracılığı ile DVD olarak izleyiciye sunulmuştur.

y1

Halen Post Produksiyon çalışmaları devam eden  ve Uluslararası festival gösterimleri planlama aşamasında olan “Daire” için son zamanlarda oldukça ilgi gören indiegogo üzerinden bir kampanya başlattık. Bilindiği gibi bağımsız sinema son yıllarda Avrupa’da da finansal katkı anlamında problem yaşıyor. Türkiye’de ise izleyici sayısı, salon bulamama, dizi sektörü gibi etkenler nedeniyle bağımsız sinemacılar olarak sıkıntı çekiyoruz.

Bu tür kampanyaların hem bağımsız sinemacıların hem de Türkiye’deki film yapımcılarının yaşadığı sıkıntıları göz önüne sermesi açısından haber değeri taşıdığını düşünüyoruz. Alternatif yeni yöntemleri tanıtmak, aynı zamanda hedefimiz olan 10.000 dolara ulaşabilmek için daha fazla sinemasevere ilanımızı duyurmak istiyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.