İkinci el mevzular bunlar!


Bu sene altıncısı düzenlenen 2. El Kısa Film festivali için cumartesi günü otobüsle kolay olur, Ankara dediğin şurdan şurası diyerek yollara düştüm. Bolu’da yakalandığımız tipiden dolayı uçakla gidenlere karşı bir ikinci el durumu yaşadığımı fark ederek yoğun bir soğuk eşliğinde Ankara’ya vardım.

Banu Bozdemir 

İkinci el adı üstünde bir festivale katılıp herhangi bir başarı gösterememiş, belki fark edilmemiş kıyıda köşede kalmış filmlere gösterilen ilgiyi anlatıyor. Festivalin bu yıl uzun metraj filmlere kucak açması beni aşsa da herkesin bir ikinci el durumu yaşıyor olması o mevzuyu da anlamamı sağladı. Bu senenin bir diğer konsepti de futboldu. Hatta bir futbol maçı bile yapıldı bu uğurda. Siyad takımından kurulu ama Selen Uçer ve Selim Demirdelen’in destek kuvvet olarak 2. El’i desteklediği karşılaşma, Ankamall alışveriş merkezinde kurulan minyatür sahada yapıldı.

Karşı grup ise Gençlerbirliği kadrosundan oluşuyordu. Gençlerbirliğinin kaleisi olan Necip Memili ise hem üstün performansı hem de alçakgönüllü ve sıcak tavırlarıyla gönlümüzü fethetti diyebilirim. Ali Düşenkelkar’da festivalin konukları arasındaydı bu arada. Üst üste atılan goller sayesinde Siyad takımı 8-5 yenilerek kupayı almaya hak kazandı. Festivalin mantığı gereği yenilmek zorunlu, itilmek ötelenmek lazım!

Barbaros Şansal’ın hakemlik yaptı karşılaşma sonuçta ‘dostluk kazandı’ nidalarıyla bitmese de herkes memnun ayrıldı bu mini karşılaşmadan. Büyülü Fener’de yapılan kapanış töreninde Ankamall müdürleri de vardı. Aslında festivalin ilginç bir durumu da var, sponsoru bir alışveriş merkezi, gösterim mekanı ise Büyülü Fener. Aslında hayatımızda olmasını istemediğimiz  yerler alışveriş merkezleri. Bağımsız sinemalar ise desteklenmesi, yaşatılması ve her daim film izlenmesi gereken yerler. Bu iki yapının İkinci El’de buluşması da ironik bence!

Seneye festivalin ana teması ritm olarak açıklandı ama ayrıntı verilmedi! Emeği geçen, bizi çok güzel ağırlayan ekibe teşekkür ediyorum. Onlar devam ettikçe biz de onları desteklemeye devam edeceğiz diyorum… Ankara’dan dönüşüm muhteşem oldu, çünkü hava günlük güneşlikti!

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.