‘İslam dünyası görsele önem vermeli’

 

7. Sinemardin Film Festivali kapsamında düzenlenen basın toplantısında Mecid Mecidi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Mecidi basın toplantısında gelen sorular üzerine son filmi ‘Muhammed’i anlattı. Ayrıca Mecidi bu basın toplantısının filme ilgili ilk basın toplantısı olduğunu da belirtti.

Mecidi İran hükümetinin filmine maddi olarak destek olmadığını ama ulema desteği ve manevi desteğin olduğunu söyledi. Ünlü oyuncuları oynatmayı tercih etmeyen  Mecidi uzun araştırmalar sonucu bulduğu tiyatro ve sinema oyuncularını oynatmayı tercih etmiş.

İslam dünyasında daha çok yazıya yer verildiğini söyleyen Mecidi’ye göre islam dünyası görüntüye çok önem vermiyor. ‘Hıristiyanlıkta görüntü çok önemli. İsa peygamber hakkında 200’e yakın, Musa hakkında 70, Buddha ile ilgili de 40’a yakın film var ama Muhammed hakkında sadece bir film var. Yaşadığımız dünya iletişim dünyası. O yüzden mümkün olduğunca İslamiyeti anlatan, onun gerçek ve iyi yüzünü gösteren filmler çekmeliyiz. Çünkü artık dünya sinemayla dönüyor. İslam’ın dünyada kötü tanıtılan ve gösterilen yüzünü dert ettiğim İslam’ın aslında bir barış, sevgi ve kardeşlik din, olduğunu benimsediğim ve bu yönde mesajlar içerdiğini önemsediğim için bu filmi yaptım.  Taliban’ın başka bir yaklaşımı ve algısı var. Suudilerin başka bir algısı var ve bütün bunlar dünyada İslam’ın yanlış anlaşılmasına neden oluyor. Aslında gerçek İslam yanlış anlatılıyor ve bu durum dünyanın gözünde İslam’ı terörize ediyor.’

Filmdeki bakış açısının İslam’ın genel bakışı olmadığını savunan Mecidi filmi herkesin sevip izleyebileceğini de belirtti.  Filmin radikal bakış açısı olmadığını vurgulayan yönetmen filmin konusuna ilişkin de açıklamalar yaptı.

‘Filmde Muhammed’in peygamber olma sürecine kadar olan zaman anlatılıyor. Yüzü gözükmeyecek ama 14 yaşına kadar sesini duyacağız. Filmde neden İslamiyet’e ihtiyaç duyulduğu anlatılıyor, çünkü o zamana kadar kölelik vardı.’

İran’ın yoksul yüzüne değinen Mecidi bu filminde daha zengin bir anlatım ve iyi olanaklar kullandığını söyledi. İki yıllık araştırmalar sonucunda çekilen filmin şu an yüzde ellisi tamamlanmış durumda. Türkiye’den de filme destek olmak isteyenler olduğunu söyleyen Mecidi Trt ve Diyanet işleriyle görüştüklerini ama bir sonuca varamadıklarını da belirtti.

 

Mecidi aynı zamanda herkesi filmine destek olmaya davet etti.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.