İspanyol Sineması: Yakın ve Uzak

Pera Film’in, 16 – 27 Mart 2011 tarhileri arasında İstanbul Cervantes Enstitüsü işbirliğiyle düzenlediği Yakın ve Uzak: Her On Yıl İçin Bir Film adlı programı, altı filmlik bir seçkiyle izleyicileri İspanyol sineması tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor, bellekleri tazeliyor. 1950’lerle başlayıp 2000’lerde son bulan yolculuk, İspanyol kültür ve sinemasının yenilikçi ve sıradışı yanlarını gözler önüne seriyor. Filmlerin her biri, dönemlerini en özgün şekilde yansıtan ünlü yapıtlar.

1952 yapımı zeka dolu, çok katmanlı ve sarsıcı Hoşgeldiniz Bay Marshall, İkinci Dünya Savaşı sonrasında bir Kastilya köyünde, Avrupa Kalkınma Programı’nı sunmak üzere Amerikalıların geleceği haberiyle çalkalanan köyde yaşanan entrikaları anlatır.  Film, İspanyol sinema tarihinde bir dönüm noktasıdır. Berlanga’nın yanısıra Juan Antonio Bardem  ile mizahçı Miguel Mihura’nın imzasını taşıyan filmde, İspanyol konukseverliğine övgü gibi başlayan hikaye silik köylülerle beceriksiz liderlerine dair hain ve eleştirel bir güldürüye dönüşür.

İspanya’da yasaklanan ve Vatikan tarafından kınanan 1961 yapımlı Viridiana, Luis Buñuel’in başyapıtı olarak kabul edilir ve cüretkar imgelemiyle bir sefiller şöleni resmedilir. Rahibe adayı Viridiana, Katolik ilkelerine bağlı kalmak adına var gücüyle çabalar, ancak şehvet düşkünü dayısı ve yoksullardan oluşan tuhaf bir grup onu idealizminin sınırlarıyla yüzleşmek zorunda bırakır. 1961 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanan Viridiana cüretkar bir yapıt olma özelliğini günümüzde de koruyor.

Victor Erice’nin 1973 yapımı Arı Kovanın Ruhu büyüleyici güzellikteki filmi, sinema tarihinin en unutulmaz çocuk performanslarından birini de içeriyor. 1970’lerin en büyük İspanyol filmi olarak alkışlanan, görsel açıdan son derece zarif bir “uyanış şiiri” olan film, 1940’ların ilk yıllarında, İspanya İç Savaşı’nın yankıları taşrada hala duyulurken, küçük bir Castilla köyünde geçer.

1960’ların Franco dönemi İspanyasında toplumun farklı kesimlerinin acı gerçeklerini gözler önüne seren 1984 yapımlı Masum Azizler filminde, varlıklı bir aristokratın mülkünde çalışıp didinen yoksul bir ailenin hikayesi anlatılır. Alfredo Landa ve Francisco Rabal filmdeki rolleriyle 1984 Cannes Film Festivali’nde ödüle layık görüldüler ve “En İyi Aktör” ödülünü paylaştılar.

2000 yapımlı belgesel yönetmen Patricia Ferreira’nın Kim Olduğunu Biliyorum filminde akıl hastanesinde görev yapan psikiyatrist Paloma ve Mario adında bir hastanın ilişkisi işlenir.

Astronotlar görsel yeniliklerle dolu sıra dışı bir film. Orta yaşlı eroin bağımlısı Daniel’ın tuhaf detoksifikasyon süreci anlatılır..  Psikiyatristler, “normal yaşama” yeniden kazandırılması için adama on aşamalı bir programı takip etmesini salık vermişlerdir. Tesadüf eseri yaşamına giren Laura adlı genç kız, adamın rehabilitasyonunda etkili olacaktır ve ikili arasında şaşırtıcı ve dokunaklı bir aşk filizlenir.

www.peramuzesi.org.tr

GÖSTERİM PROGRAMI / SCREENING SCHEDULE

16 – 27 Mart / March 2011

16 Çarşamba / Wednesday

19:00 Hoşgeldiniz Bay Marshall

Welcome Mr. Marshall

19 Cumartesi / Saturday

14:00 Arı Kovanının Ruhu

The Spirit of the Beehive

16:00 Viridiana

 

20 Pazar / Sunday

14:00 Masum Azizler

The Holy Innocents

16:00 Astronotlar

Astronauts

18:00    Kim Olduğunu Biliyorum

I know who you are

25 Cuma / Friday

19:00    Kim Olduğunu Biliyorum

I know who you are

26 Cumartesi / Saturday

14:00 Astronotlar

Astronauts

16:00 Arı Kovanının Ruhu

The Spirit of the Beehive

27 Pazar / Sunday

14:00    Viridiana

16:00    Hoşgeldiniz Bay Marshall

Welcome Mr. Marshall

18:00 Masum Azizler

The Holy Innocents

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.