İstanbul’da belgesel buluşması…

Istanbul Cinema Network (ICN) – İstanbul Sinema Ağı, bu yıldan itibaren Türkiye’deki belgeselcilerle uluslararası belgesel sinema sektörünün önde gelen temsilcilerini İstanbul’da buluşturmaya hazırlanıyor. Şubat – Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenecek ilk dört etkinliğin odak ülkesi Amerika Birleşik Devletleri.
İstanbul Cinema Network (ICN) projesi, Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) ve Uluslararası Belgesel Sinemacılar Birliği (IDA) ortaklığında, ABD Büyükelçiliği‘nin maddi desteği ile gerçekleşen bir girişim. Soho House İstanbul etkinlikler ev sahipliğini, Yeni Film Fonu network partnerliğini, Tünel Kültür ve Sanat Derneği ise etkinlik destekçiliğini üstleniyor.
İstanbul Cinema Network,
 gerçekleştireceği etkinlikler ile profesyonel olarak belgesel sinema yapanyönetmen ve yapımcılar ile bu yönde kariyer yapmayı planlayan öğrenciler için bir çatı oluşturmayı hedefliyor.

ABD Sinemasının Önde Gelen Kurumları İstanbul’da

15-16 Şubat, 12-13 Mart, 17-18 Nisan ve 15-16 Mayıs tarihlerinde ABD’li belgesel profesyonellere odaklanacak ikişer günlük etkinliklere Uluslararası Belgesel Sinemacılar Birliği (IDA), Film Independent, Tribeca Film Institute, Women Makes Movies, Chicken and Egg Pictures, Kindling Group, Impact Partners ve New Day Films katılacak.

Etkinlikler kapsamında her ay konuk edilecek kurumlar tarafından desteklenen belgesel filmlerin gösterimleri, kurum tanıtımları, ABD belgesel sinema dünyası hakkında bilgilendirmeler gerçekleştirilecek.  Ayrıca belgesel profesyonelleri konuk kurumların temsilcileriyle bire bir toplantılar yaparak projeleri hakkında görüşme yapma imkanı bulabilecek.

İlk Etkinlik 15-16 Şubat’ta Soho House İstanbul’da
Istanbul Cinema Network’ün Şubat ayındaki konukları, Uluslararası Belgesel Sinemacılar Birliği’nin Genel Direktörü Simon Kilmurry ve Film Independent Belgesel Programları ve Mali Sponsorluk Müdürü Lisa Hasko olacak.
Simon Kilmurry, 35 yıldır belgesel sinema alanını geliştirmek ve belgesel sinemacıları desteklemek için mücadele eden, bilinçli, anlayışlı ve dayanışma gösterebilen bir toplum için ifade özgürlüğünü savunan bir kurum olan IDA’yi tanıtacak. Lisa Hasko ise, bağımsız sinemayı ve sinemacıları destekleyerek yaratıcılığı, yenilikçiliği çoğulculuğu ve özgün bakışları çoğaltmayı hedefleyen Film Independent’ı tanıtacak. Türkiye’deki belgesel sinemacıların bu kurumların hangi programları çerçevesinde  ne tür imkanlardan faydalanabileceklerini anlatacaklar.  Etkinlik, 15 Şubat Cuma günü Soho House İstanbul’da gerçekleşecek.  

91. Oscar Adayı Belgeseller Geliyor
91. Oscar Adayı En İyi Uzun Metraj Belgesel Film kategorisinde yarışan Bing Liu’nun yönettiği“Boşluğa Dikkat Etmek” (Minding the Gap, 2018) ve Stephen Maing’in yönettiği “Suç + Ceza” (Crime + Punishment, 2018) belgeselleri, 15-16 Şubat 2019 tarihlerinde Türkiye’de ilk kez Istanbul Cinema Network aracılığı ile seyirciyle buluşacak.
“Boşluğa Dikkat Etmek”
 filminde yönetmen Liu, kaykaycı arkadaşlarının sorunlu geçen çocuklukları ile günümüz erkeklik anlayışının karmaşıklığı arasındaki ilişkileri araştırıyor. “Suç + Ceza” ise, yasadışı polis kotalarına ilişkin dönüm noktası olan toplu dava süreci esnasında, New York’ta bir grup siyahi ve Latin muhbir polisin ve tutuklamaları için polise baskı yapılan azınlık gençlerin olağanüstü mücadelelerini anlatıyor.  

İstanbul Cinema Network Etkinlikleri Ücretsiz
Istanbul Cinema Network’ün, Soho House İstanbul ev sahipliğinde gerçekleştireceği etkinliklerin tamamı ücretsiz. 15-16 Şubat 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek herbir etkinlik için ayrı ayrı kayıt yaptırmak gerekiyor. Bu etkinliklerin hedef kitlesi profesyonel olarak belgesel sinema yapan yönetmenler, yapımcılar, bu yönde kariyer yapmayı planlayan öğrenciler ve de belgesel sinema ilgilileri.
Etkinlikler Program & Kayıt
http://www.istanbulcinemanetwork.net/events

#İstanbulCinemaNetwork
facebook.com/IstanbulCinemaNetwork/
twitter.com/IstanbulCinema
instagram.com/istanbul_cinema_network

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.