İstanbul’un kısası: İstanbul Kısa Film Festivali…


22. Uluslararası İstanbul Kısa Film Festivali,
08 – 14 Kasım 2010 tarihleri arasında yapılıyor.

Bugüne kadar gösterdiği özenli ve disiplinli çalışmaları sonucu, nitelik ve nicelik olarak Avrupa’nın önde gelen organizasyonları arasında yer almayı başarmış olan “İstanbul Uluslararası Kısa Film Festival”ne bu yıl Türkiye, Tunus, İtalya,  İngiltere, Brezilya, Hindistan,  Avustralya, Rusya, Azerbaycan, Avusturya, İspanya, Belçika, Kanada, Almanya, Macaristan, Fransa, Hollanda, İran, Singapur, Yunanistan, Polonya, Amerika Birleşik Devletleri, Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg, Kamerun, İsviçre, Bosna Hersek, Suudi Arabistan, Japonya, İsveç, Romanya, Meksika, Arjantin, Yeni Zelanda, Kırgızistan, Slovenya, İsrail, gibi ülkelerden büyük sayıda film başvurdu. Bu filmler arasında yapılan özenli seçim sonucunda,  programa toplam 182 adet film alındı.

2010 Cannes film festivalinde en iyi kısa film ödülünü alan Serge Avédikian’ı seyircimiz İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali aracılığı ile yıllar önce tanımış ve onunla söyleşiler yapma şansını yakalamıştı. Bu yılki programda da onun ödüllü filmi “BARKING ISLAND” festival kapsamında seyirci ile buluşuyor.

Programda ayrıca bu yıl Adana Altın Koza Film Festivali Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışmasında en iyi kurmaca ödülünü alan “RITA” ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Kısa Film Yarışması’nda en iyi film ödülünü alan “THE POSTCARD” da yer alıyor.

Bu yılki festivali çerçevesinde, “ALMANYA ’09” isimli başlık altında, 13 ayrı yönetmenin kısa filmlerinden oluşan bir bölüm var. Bu bölümde Fatih Akın, Wolfgang Becker, Sylke Enders, Dominik Graf/Martin Gressmann, Christoph Hochhaeusler, Romuald Karmakar, Nicolette Krebitz, Dani Levy, Angela Schanelec, Hans Steinbichler, Isabelle Stever, Tom Tykwer, Hans Weingartner gibi yönetmenlerin  çalışmaları yer alıyor. Yönetmenler, bugünün Almanya’sını kendi algılamalarından ve kendi sinemasal bakış açılarından yola çıkarak somut ya da soyut olarak ve kendi seçtikleri türde çektikleri kısa filmlerle yorumluyorlar.
Festival,  film gösterimleri yanı sıra,   birçok yerli ve yabancı yönetmeni bir araya getirme konusunda da önemli bir görev üstleniyor. Konuk yönetmenler,  hem filmlerinin gösterimlerinde hazır bulunuyorlar, hem de katıldıkları toplantılarda izleyicilerden gelen soruları yanıtlıyorlar. Söyleşi ve panellerde yer alıyorlar.

Program dört ana başlıktan oluşuyor:
”Kurmaca Filmler”, “Canlandırma Filmler”, “Belgesel Filmler” ve “Deneysel Filmler”

Ağırlığı kurmaca filmler oluşturuyor. Bireysel sorunları, yalnızlık temasını, çevre kirliliği ve küreselleşmenin getirdiği problemleri, gençliğin beklentilerini yansıtan filmlerin yanı sıra, gerilim, komedi ve fantastik içerikli filmler dikkat çekiyor.

Canlandırma filmler bu yıl da festivalimizin en renkli ve hareketli bölümü. İzlemeye doyamayacağımız, tekrar tekrar izlemek isteyeceğimiz filmler bunlar.

Belgeseller bölümünde, ayrımcılık ve insan hakları konusunda gerçekleştirilmiş çalışmalar, yaşlılık teması dikkat çekiyor.

Deneysel filmler ise programın çok özel bir bölümü. Bu bölümde, ele aldığı konuyu, değişik görsel yöntemler ve kurgu teknikleri kullanarak seyirciye aktaran kısa filmler yer alıyor.

Bu yıl, başlangıcından günümüze festivalin yürütücülüğünü üstlenen Hilmi Etikan yönetiminde “ Türkiye’de Kısa Film” başlıklı bir form düzenleniyor. Dileyen herkesin kürsüye çıkıp söz alabileceği bu forum sırasında kayda alınacak konuşmalar, yazılı hale dönüştürülerek geniş kitlelere ulaştırılacak.

Açılış töreni 9 Kasım 2010 Salı günü saat 20.00 de Fransız Kültür Merkezi Sinema salonunda gerçekleştirilecek. Bu tören sırasında ulusal sinemamızın değerli yönetmenlerinden Derviş ZaimSinema Sanatı ve Kısa” üzerine bir konuşma yapacak. Konuklara festival filmlerinden bir seçki sunulacak.

Ulusal yarışma ödül ve kapanış töreni” ise yine aynı salonda, 13 Kasım 2010 gecesi gerçekleştirilecek.” Ulusal yarışmada ödül almış yönetmenlere ve bu yılın afişini hazırlayan Cenk Okyar’a başarı plaketleri verilecek. Ödül alan filmlerden bölümler gösterilecek.

T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ana sponsorluğunda gerçekleştirilen gösterimler, Beyoğlu İstiklal caddesinde yer alan“Fransız Kültür Merkezi”, “Alman Kültür Merkezi” ve “Hollanda Dutch Chapel” salonlarında ücretsiz olarak izlenebilir.

Program ve gösterim saatleri ile ilgili bilgiye www.istanbulfilmfestival.com adresinden ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.