İzmir kısa başlıyor…

 

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivaline bu yıl 71  ülkeden 2000 den  fazla  film başvurmuş olup 42 ülkeden 175 film seçildi.

Geride bıraktığımız 13 yılda, Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali Türkiye’nin en önemli kısa film festivallerinden oldu. Uluslararası İzmir Kısa Film festivali ilk kez 2000 yılında  düzenlendi ve o günden bu yana Türkiye’nin en önemli kısa film festivallerinden biri haline geldi.

Her yıl uluslararası ve ulusal kategorilerde kısa filmlere Altın Kedi Ödülleri veren festival, yurt dışından ve Türkiye’den sinema dünyasında önemli ve isim yapmış kişileri jürisine davet ederek kısa filmin gelişimi açısından rekabete dayalı ortam yarattı.  Yarışmalı bölümünün yanı sıra; Türkiye’den ve dünyadan o yılın panoramasını çizmek amacı ile, özenle seçilmiş filmler gösterime alınmakta ve sinemaseverlerle buluşmakta.

Film gösterimleri paneller, söyleşiler, sergiler festivalin diğer etkinlikleri . Bu açılardan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali seyirciyle en fazla kaynaşan, kitlelere en başarılı şekilde ulaşan film festivali olma özelliğini de koruyor.

Film gösterimlerinin önemli bir kısmı filmlerin ekip ve oyuncularının da katılımıyla gerçekleşiyor,  festival böylelikle sinemacı ve seyircileri bir araya getiren önemli bir buluşma noktası oluyor.

13. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivaline bu yıl 71  ülkeden 2000 den  fazla  film başvurmuş olup 42 ülkeden 175 film seçildi.

Festival etkinlikleri Kültür Bakanlığının ve Başbakanlık tanıtma Fonunun önemli katkıları ve  Fransız Kültür Merkezi, Goethe Enstitüsü ve İKSEV ile işbirliği içinde  İzmirli sinema severlerle Fransız Kültür Merkezinde buluşacak.

Bu yıl festival izleyicileri Oscar, Bafta, Cannes , Berlin ve diğer önemli festivallerde ödül kazanmış filmlerin yanı sıra, ilk kez gösterime giren filmlerle de buluşacak.  Festivalde bir başka ilgi noktası Cannes 2011 film festivali yarışmasında ‘’Quinzaine’’ ve ’Cinefondation’’ yarışmalarına katılan filmlerden oluşan bölüm.

Avrupa Film Akademisi ile işbirliği çerçevesinde 2012 yılında Avrupa Film Akademisi ödülü için yarışan birçok film de programda bulunuyor.

 Altın Kedi Ödülleri 2012

Festivalin ulusal kategorisinde, 10 film Uluslararası kategorisinde ise 12 film  Altın Kedi ödülü için yarışacak.

 Genç Oyunculara Altın Kedi Ödülü…

Ulusal filmler alanında “Genç oyunculara destek verme ve tanıtımlarına katkıda bulunma amacı ile yeni bir dal tesis etti” ve “Genç ve umut veren oyuncuları” ödüllendirmeye karar verdi.

Krzysztof Kieslowski kısa filmleri festivalde…

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, programında en büyük sinema ustalarının eserlerine de yer veriyor, bu yıl Krzysztof Kieslowski’nin 1969-1980  yılları arasında yapmış olduğu belgesel kısa filmler de izleyicilerle buluşacak. 

 Kısa Film Festivallerinde bir ilk : Kısa Film Marketi

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, yenileme geleneğine bir katman daha ekleyerek, kısa filmcilere, kısa film festivalcilerine, programcılarına ve tüm sinemaseverlere yeni bir hizmet sunuyor.

13. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, 21-25 Kasım tarihlerinde, Market için özellikle seçilmiş  filmleri bilgisayar ortamında tüm ziyaretçilerine sunacak. Sinema severler Fransız Kültür Merkezinin kütüphanesinde bulunan bilgisayarlarda dünyanın her köşesinden gelen kısa filmlerle buluşma imkanına sahip olacak.

Canlı piyano müziği eşliğinde film gösterimi
Dr. Caligari’nin Muayenehanesi (Almanca orijinal adı: Das Cabinet des Dr. Caligari), Robert Wiene’nin yönettiği 1920 yapımı Alman dışavurumcu filmdir. Sessiz sinema döneminde çekilmiş ve siyah beyaz olan film  Alman Dışavurumcu akımının ve Alman Sineması Klasiklerinin  daha sonra yapılmış olan filmlerin üzerinde en çok etki uyandıran filmlerindendir.

Filmin gösterimi , İKSEV  ve Goethe Enstitüsü ile işbirliği içinde gerçekleşecektir. Usta müzisyen Zafer Çebi filme piyano ile eşlik edecektir.

Altın Kedi Ödülleri 2012

Festivalin ulusal kategorisinde, 10 film Uluslararası kategorisinde ise 12 film  Altın Kedi ödülü için yarışacak..

Genç Oyunculara Altın Kedi Ödülü…

Ulusal filmler alanında “Genç oyunculara destek verme ve tanıtımlarına katkıda bulunma amacı ile yeni bir dal tesis etti” ve “Genç ve umut veren oyuncuları” ödüllendirmeye karar verdi.

 Söyleşiler…

13.Uluslararası Kısa Film Festivali, bu yıl sinema severleri ve genç sinemacıları, dünya kısa film piyasasında kilit noktalarda bulunan kişilerle buluşturuyor.

Dünya Sinemasında Perspektifler Phillipe Jalladeau

Short Fim Corner Cannes festivali  Alice Kharoubi

Ayrıca yönetmen Ümit Ünal seyircilerle son yazdığı kitap üzerinde sohbet edecek.:

Işık Gölge Oyunları  Ümit Ünal


Bu seneki jüri üyeleri… 

Philippe Jalladeau

3 Kıta Film Festivali’nin Kurucusu, Senarist / Jüri Başkanı

Ümit Ünal

Yönetmen

Serra Yılmaz

Oyuncu

Alin Taşçıyan

Sinema Yazarı

Alice Kharoubi

Cannes Film Festivali Short Film Corner Müdürü

SİYAD JÜRİ ÜYELERİ
Banu Bozdemir

Sinema Yazarı

Serdar Kökçeoğlu

Sinema Yazarı

Müge Turan

Sinema Yazarı

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.