Kaşif Karınca’nın iş hayatındaki keşfi!

Çocuklar için yazarken bir kere yolumu genişlettim ve gençler için Leylalı Haller’i yazdım. Sonra beyaz yakalılara çatık kaşlı, çalıştıkları iş kıvamında değil de çocuk kafasıyla, mesajlı ama keyifli bir kitap hazırlamak isteyen Hümanist Yayınları’nın sahibi Menekşe’yle kesişti yolumuz! Çocuk kafasıyla büyük kitabından çok çocuk kafasıyla beyaz yakalı kitabıydı yolum!

Benim için de çok yeni bir şeydi. Beyaz yakalı olarak çalışmamıştım hiç. Ama çocuk kafasıyla düşünmeye ve yazmaya hakimdim. Bunun için yine hayvanlar aleminin kapısını çaldım, bir kitaba yazılmak üzere iki karınca istedim. Onlar da verdi.  Hiç insanların kahraman olduğu bir kurguyla anlatmayı düşünmedim ama insanlar da olmalıydı.

Karıncalar dünyasına dalmak benim içinde ilginç bir deneyim oldu. Çok çalışkan, disiplinli ve organize olan bu hayvanlardan dünyanın en güzel beyaz yakalı hikayesi çıkar diye düşündüm. Ama zıtlık yaratmalıydım tıpkı iş dünyasında olduğu gibi. Dostlukla ortaya çıkan bir zıtlık ama. Kötülük, hırs ya da karşısındaki alt etme duygusuyla oluşanından değil! Beri ve Geri adlı iki karıncanın yaşadıklarından değişik, garip, akıcı, geçmişe uzanan ama aynı zamanda geleceğe dokunan, olmazsa olmazım doğayı da kapsayan bir hikaye çıktı. En büyük destekçim yine rahatça akışına bıraktığım düşüncelerimdi. Karıncalara ruh hallerine göre iki farklı yol çizdim ve o yoldan topladıklarıyla önlerini daha da açtım! Tabii sürekli gelişim ve değişim gösteren bu karıncalara ufak sırlar, bu sırların peşinde helak olmalar da ekledim.

Velhasıl yeni bir şey denedim. Hikaye bir yere kadar çocuk kafasında gidiyor, sonra çark ediyor. Bu arada araya yaşama dair ufak, sevimli ve anlaşılır mesajlar sıkıştırdım. Kaşif Karınca’nın ruhu iş hayatında amatör takılıp, keyif almak isteyenlere,  işini görev mantığından çok severek yapma haline, var olan tanımların içinde debelenmekten çok kendine yol açmaya ve yol almaya odaklı bir kafada yazıldı. Sonuçta hayatlarının büyük birkısmını ofislerde, bilgisyara başında ya da yollarda ama toplantılarda vsç geçiren beyaz yakalılara kendilerine farklı bir dünyadan bakmaları için dışarıdan bir göz olarak yazmaya çalıştım. Ben çok keyif aldım bu yazım sürecinden, umarım devamı da gelir. Çatık kaşlı iş hayatına hayvan dostların yardımıyla daha fazla yumuşak dokunuşlar yapabilmek dileğiyle!

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.