Kendisi de Samuray rolleri de!

Bu hafta Inception hatrına KenWatenaba üzerinde dolanıyoruz…

Banu Bozdemir

21 Ekim 1959 Japonya doğumlu oyuncu…Aktör olmaya 24 yaşında yani bir hayli geç karar veren ve ünlenene kadar Japonya’da samuray rollerinin aranılan adamı… Ken Watenaba… Çekik gözleri ve karizmasıyla, Japonların birbirine benzeyen hallerinin çok dışında bir duruş arz ediyor. Daldan dala sıçrayan, yerçekimine karşı koyan zamanı ve mekanı ayaklarının ucunda kaydıran bir aktör o… Ortamda onurlu, kendini ve halkını savunacak cesur bir komutan ya da önder aranıyorsa kapısı çalınacak aktörlerden… Özel hayatında da samuray ilkelerinden taviz vermeyen biri olarak biliniyor.

Son İmparator’da bir samuray liderini canlandırırken, samuray olmanın erdem ve onurunu da sonuna kadar yansıtmıştı… O yüzden Altın Küre ve Oscar’a aday olmuştu… Film çekmeyi ölene kadar sürdürecek olan Clint Eastwood’un Iwo Jima’dan Mektuplar filminde de general Kurubayashi olarak yine sert ve direngen bir lider olarak karşımızdaydı. Rolü için ‘Amerika’da yaşayan, oranın sanayisi ve ekonomisini çok iyi bilen ama buna rağmen Amerika’ya karşı savaşması gereken, çok özel bir generaldi’ diyor…

Bir Geyşanın Anıları’nda bir geyşanın anılarındaki, ulaşılamayan erkek olarak, Batman Başlıyor da Ninja tarikatının lideri olarak karşımıza çıkti ve yine onurunu her şeyin önüne set çekti. Bizde henüz vizyon yüzü görmeyen Ucubeler Sirki, Vampirin Çırağı’nda sakallı Selma Hayek’in yanında canavarımsı çığırtkan bir sirk yaratığı olarak karşımıza çıkacak. Bu hafta da rüya içinde rüya kıvamındaki başarılı Christopher Nolan filmi Inception da önce kötü adam olacak sonra da iyi… Başarılı bir film izletme zevki yaşatacaklar ekipçe izleyiciye!

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.