Kısa bir ‘Çamsakız ve Hareketli Sakızlar’ öyküsü

Çamsakız ve Hareketli Sakızlar kitabım ‘Çevremi Seviyorum’ serisinin 12. Kitabı olarak yerini aldı. Yazarken aklım sürekli doğaya ilişkin mesajlar vermeye odaklanırken, kahramanlarımı da farklılıştırmayı seviyorum. Ya da onların farklı olması bana ilham oluyor.

Çamsakız yine çocukluk heybemden çekip çıkarttığım bir kahraman. Ağaçların gölgesinde soluklanıp, onların bizlere sunduğu meyvelerden hapur hupur yerken tanışmıştım çamsakızlarla. Aslında kozalaklarla çevrili bir çam ormanında da diyebilirim. Mis gibi orman, çam kokan, ayaklarımızın altında çıtırdayan kurumuş çam iğneleri dolu bir ormanda! Adı sakız olan bu şey ağza atılıp çok rahat çiğnenmeliydi o halde! O reçine kokusu, dişlerimize yapışık ağzımızda kalmak için çabalayan bu kokuyu, bu yapışkan şeyi unutmam mümkün olmadı!

Zamanla çamsakız hafızamda iğne etekli, yapıştığı ağacında rahat duramayan, durmak istemeyen sevimli, çıtı pıtı bir çamsa-kız imajı yarattı. Onu hem yapışık olduğu ağacında bırakıp arkamı dönüp gitmek istiyordum hem de dış dünyaya salmak ve koca dünyayı tek başına deneyimlemesini sağlamak! Aslında bazen sahip olduğumuz şeylerin değerini anlamak için ufak ama zorlu bir tur yeterli olabilirdi ve çamsakız bu deneyimi yaşamalıydı. Onu ormanından görmeyi çok istediği hareketli sakızlara ve sonrasında sadece beton yığnından başka bir şeyi kalmayan şehre yolladım. Yolladım ki, yapışık da olsa ona hayat veren ormanının değerini anlaması için!

Bu küçük, sevimli kızın macerasını büyük bir keyifle yazdım. Her yere yapışan bu küçük kız dediğim gibi benim de düşüncelerime yapıştı adeta! Onu yazmaktan başka çare yoktu ve ortaya böyle bir kitap çıktı. Çizimleri de bu güzel maceraya çok doğru ve şenlikli bir biçimde eşlik eden çizimler. Bu anlamda ilk defa beraber çalıştığımız Rukiye’ye bol teşekkürler.

Çamsakız belki birkaç kitapla kendi serisini yaratan bir kitap olacak ya da bu tek macera onun için, ormanı ve hepimiz için güzel bir tat yaratacak. Bakalım zaman gösterecek… Şimdilik bu tatlı, yapışkan, meraklı kızın macerası bu kadar! Yeni kahramanlarla yeni maceralarda buluşmak üzere. Hep okumayla kalın!

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.