Kızkalesi Film Festivali Finalistleri Açıklandı

Erdemli Belediyesi ve Mersin Sinema Derneği(MERSİNEMA) ortaklığında bu yıl ilki düzenlenen Kızkalesi Film Festivali’nde jüri karşısına geçmeye hak kazanan kısa metraj filmler belli oldu. 306 filmin başvurduğu festivalde, üç farklı kategoride toplam 30 film yarışacak.

13-14-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Kızkalesi Film Festivali’nde yarışacak kısa metraj filmler, jürinin ön değerlendirmesi sonucu belli oldu. Kurmaca, belgesel ve deneysel türde olmak üzere 3 kategoride yarışacak toplam 30 film arasından 9 tanesi ödüle layık görülecek.

2016,2017 ve 2018 yapımı kısa filmlerin yarışacağı festivalde, geçmiş yıllarda katıldıkları festivallerden çeşitli ödüllerle dönmüş olan birçok yapıt da yerini aldı. Kurmaca kategorisinde,yönetmenliğini Onur Yağız’ın üstlendiği ‘Toprak’, Ercan Selim Öngöz’ün yönettiği ‘12 Saat’; belgesel kategorisinde,Peyami Sefa Altıntaş’ın yönetmenliğini üstlendiği ‘Hayat Nöbeti’, Gökhan Öcel’in yönettiği ‘Süheyla’ gibi bol ödüllü filmler de yarışacak. Deneysel kategorisinde ise Mert İnan’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Tablo’ filmi yeniden jüri karşısına geçecek eserlerden.

Kızkalesi’nde Prömiyer

İlk gösterimini Kızkalesi Film Festivali’nde yapacak olan Gökhan Kaya’nın yönetmenliğini üstlendiği ‘Ah Bir Ataş Ver’ ve Ramazan Kılıç’ın yönettiği Miğfer isimli filmler de kurmaca kategorisinde jüri karşısına geçecek yapıtlardan. Şenol Çöm’ün yönetmenliğini üstlendiği ‘Ömürlük Göç’ ve Ali Aktemur’un yönettiği ‘Dumandan Hikayeler’ de belgesel kategorisinde ilk kez jüri karşısına çıkacak. Deneysel türde yarışacak filmlerin çoğu ise prömiyerini Kızkalesi’nde gerçekleştirecek. Ece Kınacı’nın ‘Rüyamda Ölü Gördüm’, Müfit Güzel’in Cehman ve Fatih Kaplan’ın Mavi ile Kırmızı filmi bunlardan bazıları.

Mersin’de İlk Olacak

Kızkalesi Film Festivali’nin ev sahipliğini yapan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında Mersin’de ilk kez bir belediye tarafından, bu büyüklükte bir festivalin düzenlendiğinin altını çizerek Erdemli’yi sanat şehri yapma konusunda kararlı olduklarını ifade etti. Düzenlenen bu festivalle, sinema sanatının yalnızca ilçemizde değil ülkemizde de gelişimine katkı sağlamayı hedeflediklerini açıklayan Başkan Tollu, “3 gün sürecek dolu dolu bir festival hazırlıyoruz. Sinema dünyasından çok sayıda konuğu ağırlayacağız. Bu 3 gün içerisinde farklı kategorilerde 55 filmi Erdemli halkı ve izleyicilerimizle buluşturacağız. Bu yıldan itibaren festivalimizi gelenekselleştirecek ve bölgemizde daha fazla sinema filmi çekilmesini teşvik edeceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Ödül Gecesi 15 Eylül

3 kategoride toplam 9 ödülün sahiplerini bulacağı görkemli ödül gecesi, 15 Eylül’de tarihi Kızkalesi’nde gerçekleşecek. Toplamda 40 bin TL para ödülünün dağıtılacağı yarışmada finale kalan filmlerin tam listesi ise şöyle… Kurmaca kategorisinde, 12 Saat, Naftalin, Ah Bir Ataş Ver, Bir İş Görüşmesi Hikayesi, Sirayet, Toprak, Miğfer, Hikayeci, İki Parça ve Uzaktaki Yakınlar.Belgesel kategorisinde,Çalıkuşu, Savrun, Ömürlük Göç, Kurbağa Avcıları, Hayat Nöbeti, Süheyla, Dumandan Hikayeler, Kostüm Oyunu, Saksak: Bir Tütün Belgeseli ve Menderes Kıyısında. Deneysel kategorisinde yarışacak filmler, Kırmızı Başlıklı Kız, Metanoia, Martı 01, Mavi ile Kırmızı, Bakış, Tablo, Kes-me, Cehman, Rüyamda Ölü Gördüm ve Timşel.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.