Mülteciler için adalet…

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin “Herkes için adalet” ana fikriyle başlattığı, akademi ve sinema dünyasını ortak platformda buluşturma özelliğinden dolayı “dünyada bir ilk” olan ‘4.Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’, bu yıl mültecilere adalet arayacak. 

Festival, 6 Kasım’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek açılış töreniyle başlayacak. Törende “Akademik Ödül” TÜSİAD Kıdemli Araştırmacısı Prof. Dr. Kemal Kirişçi’ye, ‘Sinema Onur Ödülü’ ise Türk Sineması’nın unutulmazları arasında yerini alan “Uçurtmayı Vurmasınlar” filmi ile usta yönetmen Tunç Başaran’a verilecek.

Açılış töreninde yönetmenliğini James Gray’ın üstlendiği, Joaquin Phoenix ile Marion Cotillard’ın başrollerini paylaştığı “The Immigrant”ın (Göçmen) Türkiye galası da yapılacak.  Film, 1920’li yıllarda Polonya’dan New York’a göç eden iki kız kardeşin hikayesini anlatıyor.

Festival kapsamında İstanbul Rex ve Atlas Sinemaları’nda yarışma filmlerinin yanı sıra Türkiye’de ilk kez gösterilecek 30 film de sinemaseverlerle buluşacak. Bu filmlerin bir kısmı festivalin genel teması olan ‘Adalet’i bir kısmı da bu yılın konusu ‘Göç’ olgusunu yansıtıyor. Film biletleri ise biletix tarafından satışa sunuluyor.

13 Kasım’a kadar devam edecek festival boyunca tüm paneller Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, İstanbul Üniversitesi Kongre Merkezi’nde herkese açık ve ücretsiz olacak. Etkinliklerin ayrıntılarını festivalin resmi internet sitesi ‘www.icapff.com’dan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.