Muppets’lar hakkında eğlenceli şeyler!


Kurbağa Kermit beyaz perdeye geri dönüyor ve Disney’in yepyeni macerası  “Muppets” için bu defa ona Jason Segel, Amy Adams, Chris Cooper’ın yanı sıra, kadroya yeni dahil olan Walter, ayrıca tüm Muppet ekibi katılıyor.  “Bu, herkes için… kurbağalar, domuzlar, ayılar, hatta insanlar için komik, eğlenceli ve kahkahalarla dolu bir film” diyor Kermit. “Bu, yeni hayranlar için Muppet’ları beyaz perdede izleme şansı. Eski hayranlar için de, eski dostlarla bir araya gelip, birlikte biraz dağıtma şansı”.

Rakamlarla

 Şanslı Rakam Yedi – Disney’in “T Muppets” filmi kuklaların yer aldığı yedinci uzun metrajlı filmdir.

 Birçok Kukla .. Filmde 120’den fazla kukla görünür.

Step Dansı – Filmde “Everything’s Great” açılış müzikal performansı için Jason Segel ve Amy Adams’la birlikte sahne almak üzere  60 dansçı yer almıştır.

 Finaldeki 100 dansçının yer aldığı “Everthing’s Great”in tekrar dans sahnesini çekmek için Hollywood Bulvarı 2 gece kapatılmıştır.

 Güzel Domuz – Bayan Piggy için tam 12 farklı kostüm yapılmış. Filmdeki diğer bütün aktörlerden daha fazla kostüm değiştirmiş.

Çok Büyük – En büyük kukla olan Thog, 2.8 metreden uzundur ve1 metregenişliğindedir.

 En İyi Öğretmen – Amy Adams’ın karakteri Mary, 16 öğrencisi olan bir öğretmendir. Bundan dolayı öğretmen masasının üstünde en az 16 mükemmel elma durur.

 Film Yapım Çılgınlığı

 Başta – yönetmen James Bobin ilk yönetmenlik denemesini yaptı. Bobin yazdığı, yönettiği ve sorumlu yapımcılığını üstlendiği HBO’nun “Flight of the Conchords”‘un ortak yaratıcılarındandır.

Müzik Sırası – “Flight of the Conchords”’dan Bret McKEnzie orijinal şarkıları yazmış ve yapımcılığını üstlenmiş,ayrıca filmin müzik süpervizörlüğünü yapmıştır.

McKenzie büyük işler yapar: “The Muppet Movie” orijinal şarkı, en iyi müzik (Rainbow Connection) ve Orijinal partisyon, en iyi müzik dallarında Oscar ödülüne aday gösterilmiştir.

Aile İçinden — Koreograf Michael Rooney, filmde küçük bir rolde oynayan Mickey Rooney’nin oğludur. Bu ikisinin birlikte çalıştığı ilk filmdir.

Beni Minyatürleştir — Gary/Jason Segel ve  yönetmen James Bobin’in kuklaları yapılmıştır.

 Aksesuarlar Önemlidir

 Son moda – Bayan Piggy’nin ayakkabıları Christian Louboutin tarafından ve son sahnede giydiği elbisesi Zac Posen tarafından ona özel yapılmıştır.

Süslü Giysiler – Kermit’e Bayan Piggy’le Paris sokaklarında yürüdüğü sahne için Brooks Brothers tarafından bir takım elbise yaptırılmıştır.

Zaman Gösterecek – Walter, filmde bir Kermit saati takar.

Tuşlarla oynamak – Rowlf’un orijinal piyanosu Muppet Show orkestrasına tekrar katıldı.

Aynı telleri çalmak – Kermit, Disney’in “The Muppets”ındaki “Rainbow Connection” performansında 1979’daki “The Muppets Movie”deki banjoyu kullanıyor.

 Sahneleme aşamasında Kermit ilk kukla filminde banjoyu ilk çaldığı yerin kopyasında yer almıştır. Bayan Piggy ise, merhum Dom Deluise’in tatlı düetlerinde Kermit’e katıldığında kullandığına benzer bir kayıkta görünür.

 MEKAN, MEKAN, MEKAN

 Çevreci Görmek – Disney’in “The Muppets” filminde sette uygun geri dönüşüm kutularının bulunmasını sağlayan çevreci bir görevliyle çevreci bir set (birden çok nedenle) vardı. Bütün kağıt ürünler geri dönüşümlü malzemelerden yapılmış ve biyolojik bozulma olabilirdi. Yapım ekibi ayrıca plastik şişelerin ve kağıt bardakların kullanımını azaltmak için ekipteki herkese, alüminyum tekrar doldurulabilen su şişeleri sağlamıştır. Kast ve ekibin kendi şişelerini doldurabilmeleri için sette su hazır bulunuyordu.

Güzel Dolgu – Kermit’in malikanesi Beverly Hills’deki Greystone Malikanesi’nde çekilmiş.

OUI, OUI — Bayan Piggy’nin Vogue Paris ofisi, Bel Air’deki Pink Palace malikanesinde çekilmiş.

Büyük Düşün– Tex Richman’s 51. kattaki ofisi, Los Angeles şehir merkezinde Figueroa Caddesi’nde bulunan eski ARCO genel merkezinde çekilmiş.

Muppet Stüdyolarının Yapımı – Muppet tiyatrosu, Universal Stüdyolarında Sahne 28’de inşa edilmiş, eski “Phantom of the Opera” setinin bazı bölümleri de izleyici bölümünde kullanılmıştır.

The Jim Henson Company kapısı Muppet Şov girişine dönüştürülmüş. Bir tabela üzücü sonlarıyla birlikte tur yerlerini göstermiştir.

–        Fozzie’nin Espri Odası: Kapalı

–        Gonzo’nun Cephaneliği : Onarım nedeniyle kapalı

–        Rowlf’un Müzik Salonu: Yenileniyor

–        Dr. Honeydew’ün Eğlence Laboratuarı: Hizmet Dışı

Hassas Tur — Walter’ın Muppet Stüdyolarındaki turu aslında La Brea’daki The Jim Henson Company’den, Sunset bulvarındaki Crossroads of the World’den, Burbank’deki Disney stüdyolarının 3. sahnesinin dışından, Universal Stüdyolarındaki iki ses geçirmez setin (Kermit’in ofisi ve Kukla tiyatrosunun için) dışından oluşmaktadır.

Özel Girişler – The Muppet şovun açılış bölümündeki girişin kopyalandığı bir set tasarımı  yapılmış ve televizyondaki yardım kampanyası sırasında kullanılmıştır.

 

Karakterleri Var

 Vırak – Kurbağa Kermit, ilk kez 1955’de “Afternoon, Footlight Theater” ve “Sam and Friends”de görülmüştür.

  • Her yıl Macy’nin Şükran Günü geçit töreninde Kermit’in bir balonu bulunur.
  • Kermit’in Hollywood’daki şöhretler yolunda bir yıldızı vardır.
  • Kermit, 2005 yılında Kermit Teksas’da 50. yıldönümünü kutlamış ve şehrin anahtarını almıştır.

Seçkin Domuz – Bayan Piggy ilk kez 1974’de “The Herb Alpert Special”deki koroda görülmüştür.

1975 yılında “Muppet Show: Sex and Violence”’da (aslında The Muppet Show’un pilot bölümü olan) “Domuzlar Gezegenine Dönüş” bölümünde yer alan birinci domuzdu.

Ayrıca “The Muppet Show”un ilk sezonunda koro domuzuydu. Çıkış performansı Kuliet Prowse’un bölümündeki “Temptation”daydı.

Kendine güvenen karaktere ilk kez 1976’daki The Muppet Show’da Bayan Piggy ismi verilmiştir.

 İlk Çıkışını Yaptı – Walter, Jason Segel tarafından özel olarak Disney’in “The Muppets”ı için yaratılan bir karakterdi.

 Çok Büyük – Gonzo ilk kez 1970’de “The Great Santa Claus Switch”de sigara kutusu beneği olarak görülmüştür.

  • 1974’de “The Herb Alpert Special”da yer almıştır.
  • Gonzo, 1976’da şu anda ünlü olduğu haliyle ilk kez “The Muppet Show”da çıkış yapmıştır.

WOCKA WOCKA – Fozzie ilk kez 1975’de “The Muppet Show: Sex and Violence”da görülmüştür.

En İyi Arkadaş – Rowlf ilk kez 1962’de bir Purina Köpek Maması reklamında yer almıştır.

1963’de The Jimmy Dean Show’da görülmeye başlamıştır.

Söz Kesiciler  — Statler & Waldorf söz kesmeye ilk kes 1975’de “The Muppet Show: Sex and Violence”da başlamıştır.

Yıldızlarla Süslü – Kartal Sam 1975’de ilk kez “The Muppet Show: Sex and Violence” ‘daki kuklalar tarafından kırılmış ve korkutulmuştur.

Önceden Isıtılmış – İsveçli şef aşçılık kariyerine “The Muppet Show: Sex and Violence” ile 1975’de başlamıştır.

 Sıçan – Sıçan Rat, ilk olarak 1972’de “The Muppets Musicians of Bremen”’de güvenilmez bir fare olarak görülmüştür.

1978 ile 1980 arasında bir zamanda “The Muppet Show” için Steve Whitmire tarafından değiştirilmiş ve ilk kez 1981’deki  “The Great Muppet Caper.” Da Sıçan Rizzo olarak isim verilmiştir.

Elektrik – Doktor Diş, Hayvan, Janice, Floyd ve Zoot 1975’de “The Muppet Show: Sex and Violence” ile efsanevi kariyerlerini başlatmışlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.