Pek yakında: Oldboy

brolin-oldboy-funny
Park Chan-wook’un yönettiği 2003 tarihli Oldboy, ülkemizde de çok sevilen filmlerden biridir. Oldboy ile sesini geniş kitlelere duyuran, Güney Kore sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Park Chan-wook, JSA (Joint Security Area, 2000), Sympathy for Mr. Vengeance (2002), Lady Vengeance (2005) ve Bakjwi (Thirst, 2009) gibi önemli filmleri de yönetti.

Spike Lee, Do the Right Thing (1989) başta olmak üzere yönettiği birçok film ile takdir görmüş, kendi dilini yaratmayı başarmış ve sinema çevrelerince haklı olarak kabul görmüş, önemli bir yönetmen. 1957 doğumlu Lee’nin, muhtemelen bütün dünyada seyretmeyeni kalmamış Park Chan-wook klasiği Oldboy’u yeniden çekeceğini ilk duyduğumda açıkçası çok şaşırmıştım.

OldboyLogo
Oldboy, finalindeki güçlü sürprizi ile şaşırtmayı, şok etmeyi hedefleyen ve bu kadar çok sevilmesinden de rahatça anlaşılacağı üzere, bu hedefine büyük ölçüde ulaşmış bir film. Büyük bir çoğunluğun filmi izlediği, yani finaldeki sürprizi bildiği gerçeğinden hareket edersek, herkesin cevabını bildiği bir soruyu eksenine alan yeni bir film ne kadar başarılı olabilir ki? Pek sanmıyorum ama belki de Lee kimsenin ummadığı başka sürprizler hazırlamış olabilir. Bekleyip göreceğiz.

Başrollerde Josh Brolin, Samuel L. Jackson, Elizabeth Olsen, Michael Imperioli, Lance Reddick, Max Casella ve Sharlto Copley’nin yer aldığı yeniden yapımın senaryosunu Mark Protosevich yazmış.

Oldboy, Ekim ayından itibaren birçok ülkede gösterime girecek. (Murat Kızılca) 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.