Pera Film’den Beyaz Perdeye Yansıyan Köpek Hikâyeleri

Pera Film, sezonaKuyruklu Hikâyeler: Sinemanın Köpekleriprogramıyla devam ediyor. 10-28 Şubat tarihlerinde sunulan program, yüzyıllar boyu insanın en sadık dostu olarak tanımlanan köpeklerin dünyanın farklı köşelerinden beyaz perdeye yansıyan hikâyelerini bir araya getiriyor.

 Pera Film’inKuyruklu Hikâyeler: Sinemanın Köpekleri programı,köpeklerin dünya sinemasındaki yerini, animasyon, belgesel, komedi ve gerilim türlerindeki avangart ve kült yapımlar ekseninde ortaya koyuyor. Sinemanın ‘‘kuyruklu yıldızları’nın” hikâyeleri, bazen umudun, bazen isyanın simgesi olarak perdeye yansırken,onlar kimi zaman sahipleri için bir yaşama sebebi, kimi zaman da bizler için sahiplerini tanıma aracına dönüşüyor. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde Dört Ayaklı Belediye: İstanbul’un Sokak Köpekleri sergisi sürerken izlenebilecek programkapsamında 10 filme yer veriliyor.

Kornél Mundruczó’nun Cannes Film Festivali’nde “Belirli Bir Bakış” ödülü kazanan filmiBeyaz Tanrı, Budapeşte sokaklarında köpeğini aramak için evden kaçan 13 yaşındaki Lili’nin, Kelly Reichardt imzalı Wendy ve Lucy ise köpeğini bulmak için çırpınan genç bir kadının karşılaştığı talihsiz olaylar dizisini konu ediniyor. Arjantinli yönetmen Carlos Sorin’in filmi Bombon Köpek, sıradan bir adam ve hayatını değiştiren sıra dışı bir köpeğin hikâyesini anlatıyor.

Amerikan bağımsız sinemasının sevilen yönetmenlerinden Todd Solondz, yeni filmi Wiener-Dog’da, bir ‘sosis-köpek’ aracılığıyla Amerikan toplumunun portresini çizerken, bağımsız sinemanın yıldızlarıyla dolu oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Kadrosuyla dikkat çeken diğer yapımCesc Gayyönetmenliğindeki Truman’da, başrolleri tanınmış oyuncular Ricardo Darín ve Javier Cámara paylaşıyor. “En İyi Film” dahil beş dalda Goya ödülü kazanan film, duygusal komedi tarzıyla öne çıkıyor.Christopher Guest’in imzasını taşıyan En Güzel Köpek, Philadelphia’daki bir köpek güzellik ve yetenek yarışmasının katılımcılarına odaklanıyor.

BBC editörü ve yazar J.R. Ackerley’nin Köpeğim Tulipadlı anı kitabından uyarlanan animasyon, on beş yıllık dostluklarını ünlü oyuncu Christopher Plummer’ın sesiylebeyazperdeye yansıtıyor. Olmo Omerzu yönetmenliğindeki Bir Aile Filmi, iki çocuklu Irena ve Igor çifti ile köpekleri Otto’nun doğanın kötü sürprizlerisonucu yaşadıklarına odaklanıyor.  Jérôme Boivin’ın kült mertebesine erişmiş gerilimi Baxter ilesanatçı Laurie Anderson’ın köpeği Lolabelle’e olan koşulsuz sevgisini anlattığı avangard yapımKöpeğin Kalbialıştığımız köpek filmlerinden uzak bir görüntü sergiliyor.

Her gösterim indirimli müze giriş bileti (10 TL) ile izlenebilir. Yerler sınırlıdır ve numaralı değildir. Rezervasyon alınmamaktadır. Biletler biletix’ten (www.biletix.com) temin edilebilir. Pera Müzesi Dostları’na ücretsizdir.

Gösterim Programı

10 Şubat Cuma

19:00     Truman (108’)

21:00     Bir Aile Filmi / Family Film(95’)

11 Şubat Cumartesi

14:00     Wendy ve Lucy / Wendy and Lucy (80’)

16:00     Wiener-Dog / Wiener-Dog (88’)

18:00     Truman                / Truman (108’)

12 Şubat Pazar

14:00     En Güzel Köpek / Best in Show (90’)

16:00     Köpeğim Tulip / My Dog Tulip (83’)

18:00     Bir Aile Filmi / Family Film (95’)

17 Şubat Cuma

20:00     Bombon Köpek / Bombón: El Perro (97’)

18 Şubat Cumartesi

14:00     Bombon Köpek / Bombón: El Perro (97’)

16:00     Beyaz Tanrı / White God (121’)

19:00     Baxter / Baxter (82’)

22 Şubat Çarşamba

19:00     Wiener-Dog / Wiener-Dog (88’)

23 Şubat Perşembe

19:00     Köpeğim Tulip / My Dog Tulip (83’)

24 Şubat Cuma

21:00     Köpeğin Kalbi / Heart of a Dog (75’)

25 Şubat Cumartesi

13:00     En Güzel Köpek / Best in Show (90’)

15:00     Köpeğin Kalbi / Heart of a Dog (75’)

16:30     Wendy ve Lucy / Wendy and Lucy (80’)

19:00     Beyaz Tanrı / White God (121’)

28 Şubat Salı

19:00     Baxter / Baxter (82’)

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.