“Profesyonel Çekimler” kitabı Malatya Film Festivali’nde…

Malatya Uluslararası Film Festivali sinemaseverlere sinema teknik kitapları hediye etmeye devam ediyor!  Malatya Uluslararası Film Festivali geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da sinema teknik kitabı hazırlatarak sinemacılara destek oluyor!

Sinema tekniği üzerine çok az kitabın yayınlanmış olduğu ülkemizde, Malatya Uluslararası Film Festivali ilk yılından itibaren bu eksikliği giderebilmek için teknik bir kitabı yayına hazırlıyor.

Festivalin altıncı yılında gelenek devam ediyor ve Christopher Kenworthy’nin “Master Shots / Profesyonel Çekimler” kitabı sinemaseverler için Türkçeye çevriliyor.

Sinema dünyasının kitapla ilgili düşünceleri ise şöyle:

“Kamera sadece bir araçtır ve film çekmenin sadece kamera kullanmayı bilmekten ibaret olduğunu zanneden kişi başarısız olmaya mahkûmdur. Christopher Kenworthy, Profesyonel Çekimler kitabında okuyucuya, bu aracın, duygusal etki uyandıracak ve izleyiciyi hikâyenin içine çekecek görüntüler yaratma amacıyla nasıl kullanılacağına dair muhteşem bir kılavuz sunmaktadır. Hangi kamerayı kullanıyor olursanız olun, bu kitabı okumadan, o kamerayı çalıştırmayı aklınızın ucundan bile geçirmeyin!”

Catherina Clinch, yayıncı, MomsDiigitalWorld.com

“Bu sinema kitabı bolluğunda, kişinin, sinema kitapları kütüphanesine ekleyeceği kitapları ince eleyip sık dokuması gerekse de, Profesyonel Çekimler, dikkate değer tüm koleksiyonların olmazsa olmazıdır.”

Acott Essman, yayıncı, Directed By dergisi

“Christopher Kenworthy’nin kitabı, size, filmlerin nasıl yapıldığını, hiçbir şeyi gizlemeden, hiçbir planı atlamadan, kameranın bakış açısından görme imkânı sunuyor. Bir filmin nasıl inşa edildiğini anlamak isteyenler: Bu kitap tam size göre.”

Matthew Terry, senarist/yönetmen, HollywoodLitSales.com sitesinde köşe yazarı

Profesyonel Çekimler, size, ilk anda, görüntü yönetimi odaklı bir kitap gibi görünebilir, ancak okumaya başladıktan kısa bir süre sonra, bu kitabın sadece yönetmenlere ve görüntü yönetmenlerine yönelik olmayıp, üzerinde çalıştıkları projelere enerji katmak ve hikâyenin görsel anlatımını geliştirmek isteyen yapımcı ve senaristler için de muhteşem bir başvuru kaynağı olduğunu fark edeceksiniz. Yazar Christopher Kenworthy, bir korku/gerilim filminde gerilimin nasıl yaratılacağından, bir aşk/sevişme sekansındaki şehvetin filme nasıl aktarılacağına, kovalamaca sahnesinden en iyi performansın nasıl elde edileceğine kadar tüm bilgi birikimini apaçık bir şekilde, hiç laf kalabalığı yapmadan, okuyucuyla paylaşmaktadır!”

Kathie Fong Yoneda, konuşmacı, yapımcı, Script-Selling game: A Hollywood Insider’s Look at Getting Your Script Sold and Produced kitabının yazarı

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.