Saftirik Greg ve büyüme dertleri!

Saftirik Greg serisiyle itiraf ediyorum geçen yıl izlediğim ilk film sayesinde haberim oldu. Filmin basın gösterimi sırasında bize hediye edilen kitapları yeğenlerime hediye ettiğimde her zamanki sevgi gösterilerinin çok üstünde bir ilgiyle karşılaştım. Kitabını kapan odasına çekildi ve kitaplar su gibi okundu bir anda!

Banu Bozdemir 

Bir çocuk kitabı yazarı olarak didaktik ve öğretici bir tarzı bana göre değil ama Saftirik Greg gibi bir haşarının hayatını yazmayı da hayal etmemiştim doğrusu. Ama kitaplara göz gezdirince ve serinin filme çekilen iki tanesini izleyince başarılı bulduğumu söylemeliyim.

Kitapların tasarımı ilginç. Karakterler bizim Cin Ali’den hallice. Ama yazılarla bütünleşen çizimler ve sayfada sizi bir uçtan uca sürükleyen tasarımla çocukların ilgisini çekmemek imkansız! Jeff Kinney’in yazdığı seri bir anda çok çok satanlar, hatta abartanlar listesine oturdu. Böyle bir kitap yazmayı hayal etmesem de Kinney ya da Rowling gibi çok okunalar listesinde bir yer bulmak isterdim elbette kendime! Bir gün olur mu olur!

Saftirik Greg’in yanılmıyorsam altı kitabı yayınlandı. Biz daha işin başındayız. İlki geçen yıl adeta tanışma film oldu bizim için. Greg Heffly çizgi karakter olarak başladığı kitap yolculuğunu kanlı canlı tatlı mı tatlı bir çocuk olarak sürdürüyor. Saftirik Greg’in Günlüğü aslında bir tanışma faslı içeriyor. Greg’in nasıl bir çocuk olduğunu (şans ondan bayağı uzak) görüyoruz önce. Altı sınıfın tüm ağırlığı üzerilerine biniş durumda! Doğal ama biraz da şanssız. Arkadaşı Rowly ile kurduğu var olma ilişkisi, okulda yaşadıkları, kendilerini kabul ettirme süreçleri ve tabii ebeveyn ilişkileri. Hepsi büyük bir karmaşaya sebep oluyor ama sonra Greg kendisine bir ortam yaratmayı başarıyor. Zachary Gordon Greg rolünde bir hayli başarılı tabii arkadaşlarını oynayan Robert Capron ve Grayson Russel’da.

İkincisini filmi ciddiye almadıkları için gelmeye tenezzül etmemiş sinema yazarlarından uzakta, küçük bir grupla izledik. Bu kez daha fazla güldüm birincisinden. Zira karakterlere bir aşinalığımız vardı. Bu kez Greg’in çılgın ve rocker abisi ön planda. Zaten filmin ismi de abiden ilham alıyor: Saftirik Greg’in Günlüğü: Rodrick Kuralları. Annenin ağırlığı da bir hayli fazla.

Kurallar koyan ebeveynler ve onları yıkmaya hevesli çocukların atışma karmaşasında, keyifli kahkahalar eşliğinde filmin sonuna geliyoruz. Yönetmen David Bowers Astro Boy’dan sonra bir kez daha iyi bir iş çıkarıyor ve çok satan bir romandan çok izlenen bir film yaratmayı başaracak gibi!

Haşarı olan ya da olmayan, içinden zaman zaman haşarılık geçen, çılgın olan, olmayan her çocuğun bir yerinden mutlaka yakalayacağı bir film Saftirik Greg! Sonuçta hayat gideceği yere usulca ya da yaramazca varıyor!

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.