Şehrin Kelebekleri Film Festivali…

shaparakha.com_shaparakha_1381904026

Türkiye’den ILLUSIONIST LAB’ın öncülüğünde ve birçok sivil toplum kuruluşunun desteğiyle, Türkiye ile İran arasında teması “çocuk” olan ortak bir film festivali başlıyor: Şehrin Kelebekleri Film Festivali.

Şehrin Kelebekleri Film Festivali, “Bir İmajın Uçuşu, Bir Değişimin İmajı” sloganıyla, sanat aracılığıyla iki ülkenin ortak yapımlarını güçlendirmek ve çocuklar için daha güzel bir yaşam sunabilmek için 23-27 Kasım tarihlerinde İstanbul ve Tahran’da gerçekleşecek.
Toplum ve sanatı yan yana getirmeyi amaçlayan festivalde, çocukların sosyal hayatlarındaki güzellikler ve olumsuzluklar irdelenmekte ve dünyaya bir de çocukların gözünden bakılmaya çalışılmaktadır.

Türkiye ve İran’dan çok sayıda kişi ve sivil toplum kuruluşunun aktif destek verdiği festivalde “Çocuk işçiler, sokak çocukları, çocuklar ve barış, çocuklara karşı şiddet, çocuklar ve aile, eğitim, çocuk hakları, sanat ve edebiyat” konularında belgesel, drama, 100 saniyelik filmler ve uzun metrajlı filmler yarışacak.

“Çocuk Bakışı” adlı bir kategoriye de yer veren festivalde, çocuklar kendi çektikleri filmlerle festivalde yer alacaklar. Festivalde ayrıca çocuklar için etkinlikler (resim sergileri, kitap vs) ve  çocuk yeteneklerin keşfi yarışması da bulunuyor.

23-24 Kasım’da Kadıköy Kültür Merkezi’nde başlayacak festivalde, Türkiye’den ünlü yönetmen ve belgesel yapımcıları Ertuğrul Karslıoğlu ve Hasan Özgen jüride yer alırken, İran’dan da çok sayıda ünlü yönetmen ve yazar seçici kurulda yer alacak.
Finali 26-27 Kasım’da Tahran Milad Tower’da gerçekleşecek festivalde, jüri tarafından belirlenecek İranlı ve Türk yönetmenlerin yaptığı iki filme onur ödülü verilecek.

“Şehrin Kelebekleri” film festivaline başvurular 10 Ekim – 10 Kasım tarihleri arasındadır.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.