Tavşan Peter havuç dersem çık!

İnsanlar ve hayvanlar arasında kurulan dünyalar genelde çatışma üzerine. Peter Rabbit / Tavşan Peter da bu çatışmadan fazlasıyla beslenen bir film. Yıllarca çocukların severek okuduğu Tavşan Peter, aynı zamanda Emma Thompson’ın orijinalinden aldığı ilhamla yazdığı Peter Tavşan Masalı şimdi akıcı bir kurguyla karşımız geliyor.

Banu Bozdemir

Tavşan Peter kardeşleri ve kuzenleriyle Bay Yeşilbahçe’nin sebzelerle dolu bahçesine dalıp havuç, marul, pancar ve turp toplamaktan müthiş keyif alırlar ama bu tehlikeli bir maceradır, zira Bay Yeşilbahçe’nin sebzelerini bu sevimli, kurnaz aynı zamanda akıllı tavşanlarla paylaşmek gibi bir niyeti yoktur. Bahçede yaşanan tırpanlı koşturmacada bir nevi yüreğinizi ağzınıza getirecek sahneler yaşanmıyor değil, yaşlı adamın tavşanlara irdirmeye çalıştığı trmık sahneleri bayağı bir aksiyon içeriyor. Tavşanları koruyucu meleği Bea da kötü resimleriyle hem doğayı hem de onları sahiplenir.

Filmde ilginç bir yan var. Şiddeti de çılgınlığı da sevgiyi de sonuna kadar kullanıyor. Yani o anlamda elini korkak alıştırmayanlardan. Filmi genel anlamda sevdim ama hayvanları çok insan odaklı buldum. Yani insanlardan aldıkları tepki üzerine sevinip üzülüyorlar ve de insani tepkilere yatkın durumdalar. Örneğin bay Yeşilbahçe hayatını kaybedince evini sahiplenip orada yaşama istekleri gibi. Oysa ağacın kovuğunda, toprakla, doğayla iç içe olan yuvaları daha güzel! Ama hep insani bir alana sokulmaya çalışmalarını çok tutmadım diyebilirim.

Onun dışında bir dönüşüm hikayesi Peter Rabbit. Hem tavşanlar hem de Bay Yeşilbahçe’nin yeğeni hırslı, şehir insanı Bay McGregor için. Doğadan ve onun yarattığı dünyadan bir haber McGregor ve Peter arasına yaşanan çatışma görülmeye değer Bea’nın gönlünü çalan adamımız Peter’in bir numaralı düşman haline geliyor. İkili arasında yaşananlar bir yandan komik bir yandan da çocuklara aşırı doz gelebilecek şiddetli kurnazlık içeriyor. O yüzden zaman zaman izlerken çocukların ne tepki vereceğini düşünmeden edemedim…

Ama ikili arasında yaşananların sonrasında bir dostluk ve sevgi hikayesine dönüşmesi, en olumsuz düşmanlıkların bile giderilebileceği, dostluğun her zaman galip geleceği konusunda umut verici bir mesaj taşıyor. Filmin karakter yorumu da absürd olduğu için vermeye çalıştığı gerçekliği zaman zaman kırıyor ve fantastik bir dünyanın içine taşıyor bizi!

Tavşan Peter bir kitap dizisi! Peter’ın anne ve babasına olan anması da pek şık duruyor filmde, belki seri tutarsa diğer kitapları uyarlaması da gelebilir, kimbilir…

Keyifli filmlerin yönetmeni Will Gluck Tavşan Peter’la klasik masalı modern bir çatışma ve dostluk hikayesine dönüştürüyor. Aksiyonu bir hayli bol bu filmi büyüklere de tavsiye ederim.

Yorum gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İçinden sinema geçen yazılar…

Banu Bozdemir Kitapları

Yorumlar

  • Kutas Tulek: Yazılarınızı zevkle takip ediyorum, emeğinize sağlık :)...
  • İsmail Alpen: https://belgeselizleme.com/ gerçekten başarılı bir arayüzü var. Son zamanki içerikleri gayet ...
  • gabile sohbet: guzel paylasım olmus tebrıkler...
  • aytekin çelik: http://www.belgesel.site Ekibi burayı çok beğendi. Kalitenizin devamını dilerim...
  • mustafa uzunyılmaz: BU BİR YORUM DEĞİL. işi ekip yerine yönetmenle yaptığımız sürece ne seyircimiz olacak ned...
öteki sinema

Arşiv

© 2012 Banu Bozdemir
Powered by WordPress, Endless & Sneek